וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק מתכונן לפריימריס בעבודה

29.11.2000 / 19:34

מקים ועדה שתבחן מועד לבחירות פנימיות; באופוזיציה רוצים בחירות כמה שיותר מהר אולי אפילו במרץ; הצעת חוק חדשה לאסור על ברק להגיע להסכם עם הפלסטינים עד לאחר הבחירות; ומה עם האזרח המודאג נתניהו? הוא יגיע לארץ רק בשבוע הבא; עד אז הוא ממלא פיו מים

ראש הממשלה אהוד ברק פועל לזירוז ההליכים לבחירות פנימיות לראשות מפלגת העבודה.

מרכז מפלגת העבודה ולשכת המפלגה יתכנסו כבר מחר וייתכן שתבחר ועדה על מנת לקבוע מועד מוסכם לבחירות פנימיות. ברק נועד לפגישה אישית עם השרים בנימין בן אליעזר, רענן כהן, חבר הכנסת עוזי ברעם ועם יושב ראש הכנסת אברהם בורג. בפגישות אמר ברק שעל מפלגת העבודה ללכת בצורה מאוחדת לבחירות

הצעות החוק לפיזור הכנסת התקבלו הערב בקריאה ראשונה ברוב גדול. חמשת הצעות החוק עברו בתמיכה של בין שבעים ותשעה לשישים ושישה חברי כנסת.
ראש הממשלה, אהוד ברק, תמך גם הוא בהקדמת הבחירות. לדבריו תאריך הבחירות ייקבע בהסכמה בין המפלגות שתושג, לדבריו, בימים הקרובים.

יושב ראש הליכוד, אריאל שרון, אמר הערב בתגובה לדברי ברק כי נסיונותיו של ראש הממשלה להטיל אחריות על הליכוד בעניין פיזור הכנסת הן טעות. ההערכות הן שמועד הבחירות ייקבע לחודש מאי הקרוב, זאת למרות לחץ של האופוזיציה לקיים את הבחירות במרס בגלל חשש שברק יגיע להסכם עם הפלסטינים עמו ילך לבחירות.

ומה עם האזרח המודאג בנימין נתניהו? ראש הממשלה לשעבר ממלא פיו מים, בימים הקרובים הוא שוהה בסן פרנסיסקו והוא אמור לחזור לארץ רק בשבוע הבא.

ברק ובורג נפגשו

הסיעות בכנסת מתקשות להחליט על מועד לבחירות. למרות העדפה ברורה של הקואליציה לקיים את הבחירות בחודש מאי, סיעות האופוזיציה מעדיפות מועד קרוב יותר - בעוד שלושה חודשים.

ראש הממשלה, אהוד ברק, ויו"ר הכנסת, אברום בורג, נפגשו הערב לשיחה ארוכה בלשכת ראש הממשלה. השניים העלו תרחישים פוליטיים על עתיד מפלגת ה"עבודה" ועל מערכת הבחירות. בורג סירב להתייחס לשאלה האם יתמודד מול ברק על ראשות ה"עבודה".

הבוקר התכנסו ראשי האופוזיציה בלשכתו של יו"ר הליכוד, אריאל שרון על מנת לדון בקביעת מועד לבחירות שיהיה מוסכם על כולם. שרון אמר בישיבה שיש לקיים את הבחירות במהירות האפשרית "בגלל רצונו של ברק להגיע להסכם". בש"ס מעדיפים לקיים את הבחירות לפני חג הפסח, בפברואר או מרץ. לדברי יו"ר ש"ס, אלי ישי, הרב עובדיה יוסף התרעם על כך שהבחירות עשויות להידחות בכחצי שנה כמעט. ישי הוסיף בביטחון כי מפלגתו ערוכה לבחירות כבר היום. ח"כ אביגדור ליברמן מ"ישראל ביתנו" הביע גם הוא תמיכה בעריכת הבחירות לפני מאי.

בתוך כך החליט ראש הממשלה לכונן ועדה במפלגת העבודה שתתאם את מועד הבחירות עם הליכוד. בוועדה יהיו חברים השר חיים רמון, השרה דליה איציק מזכ"ל המפלגה רענן כהן ויו"ר הקואליציה, אופיר פינס.

חששה של האופוזיציה מפני נסיון של ברק להגיע להסכם מלא או חלקי עם הפלסטינים, התגבש היום לידי הצעת חוק של ח"כ דני נווה מהליכוד, שתידון בכנסת בעוד מספר ימים. הצעת החוק אוסרת על ברק לקיים הסכמי בזק בתקופה שלפני מועד הבחירות.

נשיא המדינה, משה קצב הביע גם הוא חשש מפני הסכם צפוי של ברק עם הפלסטינים: "ממשלת ברק אינה יכולה לקבל החלטות דרמטיות בתקופה שעד ליום הבחירות", אמר הבוקר בתגובה ראשונה להקדמת הבחירות. קצב הוסיף ואמר כי אם יתעורר הצורך לקבל החלטות כאלה, חייבת הכנסת לתת להם גיבוי. הנשיא קרא למערכת בחירות מהירה, "נוכח המצב הביטחוני".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully