82 מטר עם שירותים מזהב: היאכטה של סדאם חוזרת לשימוש

הרודן העיראקי לא הספיק להנות מכלי השיט המפואר שנבנה עבורו, ו"רוח בצרה" עברה ידיים רבות עד ששבה למולדתה בשנים האחרונות. בעיר הנמל החליטו שהיא תשמש עתה מלון, עבור קברניטי הספינות העוברות בשטחה

רויטרס
צילום: רויטרס, עריכה: ניב מעוז

מיטת הקינג סייז ביאכטת הענק של סדאם חוסיין מוכנה, וילונות המשי סביבה הוסטו ובחדר האמבטיה עשוי הזהב הסמוך כיסא הספר עדיין ממתין. למרות זאת, הרודן העיראקי מעולם לא הפליג ב"רוח בצרה", שאורכה 82 מטר, ונבנתה עבורו ב-1981. עתה, שירותיה יינתנו לקברניטי הספינות העוגנות בנמל בצרה שבדרום המדינה.

בדומה ליתר האוצרות שהותיר סדאם לאחר הפלתו ב-2003 על ידי האמריקנים, כך גם במקרה של היאכטה התקשו הממשלות השונות שקמו במרוצת השנים למצוא לה שימוש. מאז ששבה לידי המדינה ב-2010 בתום מאבק משפטי ושלושה עשורים בחו"ל, היא עגנה בעיקר בבצרה.

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - האם זה באמת עוזר להעלים כאבים?

לכתבה המלאה
היאכטה המפוארת של סדאם חוסיין 22 במאי 2018 (צילום: רויטרס)

כשהיא מצוידת בסוויטה נשיאותית הכוללת את חדרי המגורים של סדאם, חדרי אוכל ושינה, כמו גם 17 חדרי אורחים קטנים יותר, 18 תאים לאנשי צוות ומרפאה, כלי השיט המפואר הועמד למכירה בשווי שוק של 30 מיליון דולר.

הממשלה לא הצליחה למצוא קונה, ובמשך השנתיים האחרונות "רוח בצרה" שירתה את אוניברסיטת בצרה, כשאירחה חוקרים שיצאו לסיורים לימודיים על החיים הימיים. "היאכטה הנשיאותית במצב טוב מאוד. שני המנועים והגנרטורים שלה מתפקדים", אמר עבדול-זהרה עבדול-מהדי סלאח, הקפטן שלה. "היא רק צריכה תחזוק מעת לעת".

עם זאת, הרשויות החליטו כי היא תעגון באופן קבוע בבצרה ותשמש מלון ומתקן נופש לרבי החובלים המגיעים לנמל, שרבים מהם חיים בערים רחוקות. "הנמל צריך שהיאכטה תהיה תחנה שבה הם יוכלו לנוח", אמר דובר הנמל אנמר א-ספי.

היאכטה המפוארת של סדאם חוסיין 22 במאי 2018 (צילום: רויטרס)

היאכטה נבנתה במספנה דנית ובזמן המלחמה עם איראן, העבירה אותה עיראק לערב הסעודית - שהייתה אז בעלת בריתו של סדאם - כדי להגן עליה מפני תקיפות אוויריות. הממלכה, שהתנערה מסדאם אחרי הפלישה העיראקית לכווית ב-1990, העבירה את היאכטה לירדן. תנועותיה בהמשך לא היו ברורות, עד שעיראק איתרה אותה בניס שבריביירה הצרפתית, שבה היא חולטה על ידי בית משפט ששלח אותה לעיראק בחזרה.

במוזיאון בצרה מקווים שהנמל יאפשר להם להציג את כלי השיט באחד הארמונות לשעבר של סדאם, שהשקיפו על השאט אל-ערב. "הדורות הבאים יוכלו לרות כיצד נראו חייו של רודן", אמר ג'וואד עבדול קדים, סגן מנהל המוזיאון.

היאכטה המפוארת של סדאם חוסיין 22 במאי 2018 (צילום: רויטרס)
היאכטה המפוארת של סדאם חוסיין 22 במאי 2018 (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully