וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נא לא לדרוך על הדשא

29.11.2000 / 18:32

עיריית רעננה החלה לגבות דמי כניסה ממבקרים בפארק, שאינם תושבי העיר; בתגובה החליטה אגודת "אדם טבע ודין" לעתור לבג"ץ בדרישה לבטל את גביית התשלום; מעיריית רעננה נמסר: "ההחלטה נסמכת על פניות של תושבים שהתלוננו על דוחק וצפיפות"

מאת גלי סימן-טוב

לפני מספר שנים הקימה עיריית רעננה פארק בלב העיר, חלקת דשא ירוקה שהכניסה אליה היתה חופשית לכל האזרחים. אולם בחודש יוני השנה החליטה מועצת העיר על גביית דמי כניסה ל"פארק רעננה" מהאנשים שאינם תושבי העיר.

אגודת "אדם טבע ודין", העוסקת רבות בקידום מעמדו של מערך השטחים העירוניים הפתוחים בארץ, שמעה על ההחלטה ופנתה לעיריית רעננה בניסיון לבטל את הגבייה. לאחר משא ומתן של כמה חודשים החליטה העמותה לעתור לבג"ץ בדרישה להוראות לעירייה לחדול מגביית התשלום הבלתי חוקית.

עו"ד עמית ברכה, מאגודת אדם טבע ודין מסביר: "גביית התשלום מהווה פגיעה בחופש התנועה של הציבור וברחבי השטחים הפתוחים במדינה, העומדים כמכלול לרשות הציבור. זו פגיעה בחופש הקניין של הציבור מכיוון שהשטח הציבורי שייך לו למעשה, בעוד שמשפחה המגיעה עם שני ילדים עשויה לשלם עד 50 שקלים עבור הכניסה לפארק שאף גודר. החלטה לגבות כסף על שטח עירוני פתוח כמו הפארק יכולה להיות באותה מידה החלטה של עיריית תל-אביב לגבות תשלום ממי שאינו תושב ומבקש לחצות את כיכר רבין או את מדרחוב נחלת-בנימין".

באגודה טוענים כי זכותו של אדם לסביבה נאותה אינה מתבטאת רק בזכותו לסביבה נקייה ונטולת מפגעים, אלא כוללת גם את הזכות ליהנות באופן חופשי כחלק משגרת חייו מהשטחים הירוקים.

"זוהי זכות בסיסית של הנאה מהשטח הפתוח והשימוש בו לצורכי נופש או כל צורך אחר. מדינה חייבת לספק לתושביה את הצורך הזה, ולשם כך קיימות הוראות ותוכניות להקצאת שטחים ציבוריים פתוחים, ומכסות לגבי גודלם ומיקומם, ואילו ההחלטה לגביית תשלום בכניסה לפארק תביא לכך שרשויות שלא יתחילו אף הן לגבות תשלום ימצאו עצמן נושאות בנטל הכלכלי הנוסף של מבקרים נוספים", אומרת אדריכלית הנוף ומתכננת הערים, יעל דורי שחוות דעתה צורפה לעתירה.

בתגובה נמסר מעיריית רעננה: "ההחלטה לגבות תשלום בכניסה נסמכת על פניות חוזרות ונשנות מצד תושבי העיר, אשר נמנע מהם לבלות וליהנות בפארק בשל העומס, הדוחק והצפיפות במשך כל ימות השבוע ובעיקר בסופי השבוע בשל העובדה שפארק רעננה הפך למוקד משיכה מרכזי של אלפי אורחים מחוץ לעיר".

בעירייה טוענים עוד כי הקמת הפארק, פיתוחו ותחזוקתו מהווים נטל כספי כבד: "הוצאות הרבות של הפארק ממומנות בכספי הארנונה של תושבי רעננה. והיה זה אך טבעי לפתור אותם מדמי כניסה, כפי שנוהגות ערים אחרות לגבי אתרים המצויים במקומותיהם".

באגודה דוחים את טענת העירייה כי הגבייה נועדה לכסות את עלויות האחזקה בפארק, וטוענים כי אם יתקבל התירוץ הזה ישתנו הרגלי הנופש של רבים מתושבי המדינה, ועיריות נוספות, כגון עיריית רמת-גן, ישקלו ללכת בעקבות עיריית רעננה ולגבות תשלום בכניסה לפארקים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully