וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פריז חוגגת מאה שנה למותו של אוסקר וויילד

29.11.2000 / 16:15

פריז מציע מגוון אירועים לכבוד יום השנה המאה למותו של נער הפלא האירי שגמר בביבים הפריזאיים. אם מישהו מחפש סיבה לקפוץ לפריז


הוא אמנם היה אירי, אבל אוסקר וויילד מת ונקבר בפריז, ולכן פריז היא זו שמרכזת את חגיגות מאה השנה למותו של הסופר, המחזאי וההגיגן הדגול.

ב-30 בנובמבר 1900, בחדר בהוטל דלסזאס, באו חייו הצבעוניים של וויילד לסיומם. הוא זכה להצלחה מסחררת כבר בחייו והיה על תקן נער הפלא של לונדון עד שההומוסקסואליות הלא חבויה שלו שלחה אותו לכלא למשך שנתיים. מה שבית המשפט הגדיר "התנהגות לא ניאותה מתועבת" היה הרומן שלו עם לורד אלפרד דאגלס. הוא גלה לפריז לאחר ששוחרר (אהובו כפוי הטובה פנה לו עורף) ומת בחוסר כל. בנוסף להערכה הגורפת לפועלו היצירתי הפך וויילד עם השנים לאייקון של הקהילה ההומוסקסואלית .

אירועי מאה השנים למותו יהיו מגוונים. שלושה תאטראות, שניים דוברי אנגלית ואחד צרפתית, יעלו גם מחזות של וויילד וגם הקראות של קטעים מיצירותיו. מול קברו בבית הקברות הענקי פר לאשז, אתר עלייה לרגל קבוע של חולקי כבוד לסוגיהם, יתקיים טקס פרטי שמארגן נכדו ולאחריו ארוחת בוקר חגיגית בשגרירות האירית. הקבר של וויילד יזכה גם לביקורם של פעילי הקהילה ההומוסקסואלית, שכבר הספיקו לכסות את המלאך שעל המצבה המרשימה שלו בהמון נשיקות של ליפסטיק.

גם המלון שבו מת יהיה אתר אירועים, החל בטקס בנוכחות אותו נכד ייצוגי ועד מסיבה פרטית של 60 מעריצים שרופים, שתכלול גם ביקור בחדר המוות, שמתוקף מעמדו כאתר תיירות, גם שופץ לא מזמן.
שווה למות בפריז.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully