וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הורי הרוגה בשיטפון: "מי שהביא למותכם לא מעז לקבל אחריות"

7.5.2018 / 2:22

אילן בר שלום נספתה בנחל צפית בטיול של מכינת בני ציון, ועם תום השבעה פרסמו הוריה הודעה שבה דרשו תשובות ממנהל המדרשה ומראש המכינה "שמסתתרים מאחורי עורך דין". מועצת המכינות הקדם צבאיות: "מחויבים לחשבון נפש עמוק"

אתר רשמי

ימים ספורים לאחר שקמה משפחת בר שלום מהשבעה על בתם אילן שנהרגה באסון הקשה בערבה, הוריה של אילן, אוריאל ורותם, התייחסו לראשונה לטרגדיה הנוראה שנפלה על המשפחה בצהרי יום חמישי לפני כשבועיים. את הדברים הקשים פרסמו אמש (ראשון) בפייסבוק. "אין לי מילים להביע את האכזבה שלי מכל שדרת הניהול הפדגוגי, שמלבד תהליך קבלת ההחלטות שהביא למותכם המצמרר, לא העזו לעמוד ולקחת אחריות ובכך שמטו את הבסיס המוסרי והערכי של המדרשה למנהיגות".

בר שלום נהרגה בשיטפון הקטלני בדרום יחד עם חבריה למסע הגיבוש של מכינת "בני ציון" שיום קודם לכן יצאו יחד עם עוד 25 צעירים ומדריכים למסע גיבוש לקראת תחילת הלימודים במכינה. בנוסף לאילן נהרגו באסון, צור אלפי ממזכרת בתיה, שני שמיר משוהם, גלי בללי מגבעתיים, עדי רענן ממושב מכמורת, אלה אור ממעלה אדומים, יעל סדן מירושלים, רומי כהן ממושב מאור, אגם לוי ממושב חירות ומעין ברהום מירושלים.

אילן בר שלום, הרוגה באסון השיטפון בערבה. --, מערכת וואלה! NEWS
אילן בר שלום שנהרגה בשיטפון בערבה/מערכת וואלה! NEWS, --

תחילה פתחו הוריה דבריהם במילים הקשות, "אילן אהובה שלנו, אנו לוקחים אחריות!", תוך שהם שוזרים ביקורת חריפה כלפי ראשי המכינה שניהלו את המסע שהסתיים באסון, "אנו, הוריך, אין לנו את הפריבילגיה להתפטר ללא לקיחת אחריות. הפריבילגיה הזו שמורה לראשי המכינה והמדריכים בה. אין לי מילים להביע את האכזבה שלי מכל שדרת הניהול הפדגוגי, שמלבד תהליך קבלת ההחלטות שהביא למותכם המצמרר, לא העזו לעמוד ולקחת אחריות ובכך שמטו את הבסיס המוסרי והערכי של המדרשה למנהיגות".

בהמשך הדברים, לא חסכה המשפחה גם בביקורת קשה גם כלפי ראשי העמותה של המדרשה למנהיגות, "חברי עמותה נכבדים, זו שעת משבר והנה אתם שותקים מעל לשבוע ימים. תודה לכל המנחמים, אולם לצערי אין די בכך. שוחחנו עם יו"ר העמותה בסיום השבעה שלנו ולאור קריסת המערכות הערכיות לכל אורך שדירת הניהול הפדגוגי במכינה, אנו מבקשים מכם לקחת אחריות על האסון הנורא ולסגור את המדרשה למנהיגות .אנו מכירים בעובדה שהעמותה מפעילה פרויקטים נוספים חשובים ואותם ניתן להמשיך ולהפעיל במתכונות אופרטיביות אחרות. אולם, המדרשה למנהיגות שמטה את מה שנותר מהבסיס המוסרי והערכי לפעילותה ברגע שראשיה, מנהל המדרשה בתל אביב וראש המכינה, החליטו להסתתר מאחורי עו"ד מהשורה הראשונה ולהסתפק בהתפטרותו של ראש המכינה ללא לקיחת אחריות מפורשת".

sheen-shitof

הסוד? שחיית חתירה

איך להיראות ולהרגיש מצוין, לחיות בריא ולהפחית במשקל?

בשיתוף TI SWIM
10 הרוגים בשיטפון בדרום; אותרה ללא רוח חיים הנעדרת האחרונה. אתר רשמי
כוחות החילוץ בנחל צפית, לפני כשבועיים/אתר רשמי

בהמשך באה המשפחה גם בביקורת קשה כלפי מועצת המכינות הקדם צבאיות, "צר לי על האידאליזציה שאתם מנסים לייצר סביב האסון בנרטיב הציבורי של המכינות הקדם צבאיות. נחשפתי להרבה רומנטיות, טפיחות עצמיות על שכם, אליטיסטיות ערכית בלתי מוצדקת ועצב. אולם, מעט מאוד צניעות וחשבון נפש אמיתי היו שם. לקראת סוף השבעה, נחשפתי למכתב שנשלח להורים לאחר האסון, מאחת המכינות הידועות בארץ".

הוריה של אילן ציטטו מתוך מכתב שהשלח לאחר האסון, "לצערי לעיתים נדמה כי כאילו עשרת ההרוגים באסון לא הספיקו ללימוד הלקח. להלן ציטוט של משפט מרכזי, שאכזב אותי מאוד, מתוך המכתב, 'ובמובן הזה, דבר כזה לא אמור לקרות וכנראה לא היה קורה לנו, כמו לכל גוף מטייל אחר', כאילו לא הספיקו שני בתי הספר שחולצו ביום רביעי ברגע האחרון משיטפונות בדרום, שני הנערים שנהרגו ביום רביעי משיטפונות בדרום, עשרת ההרוגים מהשיטפון בנחל צפית ביום חמישי, נהג המשאית בימים שלאחר מכן. מכיניסטים יקרים, לפעמים עדיפה קצת צניעות ומוסר יהודי פשוט ולא דתי, על ערכים גבוהים כמגדל בבל, שהיסודות המוסריים שלו נשכחו זה מכבר", כתבו ההורים שאבדו את בתם באסון הכבד בערבה.

ההודעה שפרסמו הוריה של אילן

בסוף השבוע האחרון, לאחר ששוחרר למעצר בית, הודיע יובל כהאן, מנהל המכינה, על התפטרותו מניהול המכינה, "מאז האסון אני קרוע ושבור. לעולם לא אוכל למצוא מילים שיוכלו לבטא את הצער שאני חש. תפקיד ראש המכינה הוא בראש ובראשונה תפקיד חינוכי הדורש אמון מלא של החניכים, משפחותיהם וכל מי שהמכינה נוגעת בו. אני יודע שבצילו של האסון האיום, אמון זה, שהוא היסוד ליכולת להוביל ולחנך, לא יכול להתקיים. לכן החלטתי להגיש את התפטרותי. אני אמשיך להיות מחוייב לכל מה שיידרש ממני לטובת מפעל זה והמשכו. אין ביכולתי לנחם ולו במעט את המשפחות שאיבדו את היקר מכל. אני משתתף בכאבן הנורא". כתב במכתב שהופץ לכלי התקשורת.

מועצת המכינות: נעשה כל שניתן כדי למנוע טרגדיות כאלו בעתיד

תגובת מועצת המכינות הקדם צבאיות: "המועצה מבכה על מותם הנורא של עשרה מבנותיה ובנה המבטיחים של הארץ הזו, מרכינה את ראשה ומשתתפת באבלה של משפחת בר שלום ובאבלם הכבד של שאר תשעת משפחות הנספים באסון השיטפון בערבה. לצערינו אנו יודעים כי אין מילים שיכולות לנחם אתכם הורי ומשפחת בר שלום על מותה המיותר של אילן. כל שנוכל הוא לעשות כל שניתן כדי למנוע טרגדיות כאלו בעתיד".

"האסון המטלטל הזה במכינת בני ציון חייב את המועצה לקיים במכינות, בכל רבדיהן, בדיקה וחשבון נפש עמוק שלא נוותר עליו ושאנו בתחילתו במטרה ליצור מציאות חדשה שתביא לתיקון ומניעה של אסונות. כצעד ראשון ומידי, מונה בכנס חירום המפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי כיועץ בטיחות לטיולי המכינות, והוחלט על נקיטת צעדים נוספים בטווח המידי במטרה להבטיח שלעולם לא נעמוד בפני אובדן מיותר. מועצת המכינות תמשיך ללוות את המשפחות ולפעול ככל שיידרש, ועל פי הנחיות משרד החינוך, על מנת להבטיח את ביטחון ובטיחות חניכי המכינות ואנשי הצוותים, ולהמשיך את פעילותו של מפעל המכינות הקדם צבאיות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    5
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully