וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היום: יום ללא קניות

תמר נהרי

29.11.2002 / 6:39

בפעם ה-6 יצוין בישראל היום שנועד להעלות למודעות את תרבות הצריכה; דיילות "מועדון עגל הזהב" יחלקו כרטיסי "ביזה" בתל אביב; אירועים יתקיימו גם בירושלים, באר שבע וכפר סבא

היום יצוינו בתל אביב, ירושלים ובערים נוספות אירועי ה"יום ללא קניות" המסורתי, בפעם השישית בישראל. מטרת היום, המצוין בעשרות ערים ברחבי העולם המערבי, היא להעלות למודעות הציבור את תרבות הצריכה שהוא שקוע בה. זאת באמצעות קריאה לציבור להימנע, משך יום אחד בשנה, מהבילוי בקניות ובקניונים, ומקניית מוצרי צריכה שרובם, כך טוענים המארגנים – מיותרים. בניגוד לדעה הרווחת, האירועים אינם קוראים להימנע כליל, משך כל ימות השנה – מקניות.

בתל אביב תיערך היום תהלוכה ססגונית, בה ייטלו חלק ארגוני סביבה וקבוצות הדוגלות באנטי גלובליזציה, בזכויות אזרח ובזכויות בעלי חיים. קבוצת התאטרון "מקום" מעלה את "חנוכת עגל הזהב", מופע רחוב חדש המוקדש כולו לתאוות הקניות. המופע יעלה בכיכר דיזנגוף ובכיכר מגן דוד בשעות הצהריים. במהלכו מקבלות דיילות "מועדון עגל הזהב" את העוברים והשבים, מחלקות כרטיסי "ביזה", ולאחר "בדיקה ביטחונית" מכוונות אותם לאזור המופע. בהמשך מומחשת הסגידה לתרבות הצריכה, על גווניה השונים. בירושלים יתרכזו האירועים סביב שוק ה"חופשישי" במרכז העיר. אירועים מתוכננים גם בכפר סבא ובבאר שבע.

שוברי שחרור ממתנות

מאז צוין לראשונה בקנדה, לפני כעשור, מצוין היום בלמעלה מ-30 מדינות. בין הרעיונות המקוריים במיוחד: "שוברי שחרור ממתנות". מומלץ לחלקם לכל מאן דהו לפני החתונה שלכם, היום הולדת שלכם, וברית המילה של הבן. פעולת מחאה נפוצה של מארגני היום היא פיזור פעילים עם מספריים חדים בכניסות וביציאות מהקניונים. הם ישמחו לגזור עבורכם את כרטיסי האשראי.

מעניינות במיוחד תגובותיהן של רשתות הטלוויזיה המרכזיות בארה"ב לבקשה לקנות זמן פרסום ליום ללא קניות. האתר הרשמי של היום ללא קניות מספר, כי הרשתות סי.בי.אס, איי.בי.סי ואן.בי.סי מסרבות מדי שנה להציג הפרסומות שקוראות לא לקנות דבר, בנימוק שהפרסום "מאיים על המדיניות הכלכלית הנוכחית של ארה"ב". אגב, הרשת הגדולה היחידה שהסכימה לשדר הפרסומות, בעבור תשלום מלא, היתה סי.אן.אן.

ילדים עבדים ויערות גשם כרותים

ברחבי הרשת מוקדשים אתרים רבים, בעשרות שפות, לאירועי היום ללא קניות. גם אידיאולוגיות רבות מתקשרות ליום הזה, בהן אנרכיזם, סוציאליזם, אנטי גלובליזציה, ומשנותיהם של פילוסופים של התרבות והחברה. בסיכומו של דבר מתפרשת תרבות הצריכה, שעובדת היותה אחד המאפיינים המובהקים ביותר של התרבות המערבית אינה שנויה במחלוקת - כאחד הכוחות המשחיתים ביותר של החברה המערבית.

תרבות הצריכה מוצגת כמי שמציעה סולם ערכים שבו האדם נמדד על פי רכושו, ולא על פי מעשיו או רעיונותיו. הכסף הוא האידיאל, ובדרך אליו אנחנו הופכים מבני אדם לצרכנים. כך, מתגלם "האושר" בטלוויזיה 34 אינץ', רצפת פרקט ומכונית גולף פתוחה. ככל שמתאמצים יותר להשיג אותו, כך כובשת לה הריקנות יותר מקום – וגורמת לטירוף הקניות לגבור.

בהמשך נפגעים לא רק חיינו כאינדיבידואלים, אלא העולם כולו: בארצות העולם השלישי משועבדים ילדים לעבוד במפעלי חברות הענק המערביות, בעבור משכורות רעב ותנאים איומים. במשקים המתועשים הופכים בעלי החיים למכונות ייצור. בארצות הטרופיות נכרתים יערות הגשם כדי לפנות מקום לעוד מפעל המעסיק ילדים או לרפתות ענק לייצור המבורגרים. הנתונים, על כל פנים, מצביעים על כך, שכחמישית מאוכלוסיית העולם שחיה במערב משתמשת בכ-80 אחוז מהמשאבים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully