וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוסר בשקיפות, פרוטוקולים מעוותים: שערוריית קק"ל נמשכת

24.4.2018 / 14:31

חשיפת המשלחת הבזבזנית לפולין עוררה סערה, וכעת מאשים סגן יו"ר הדירקטוריון במכתב חריף את היו"ר עטר בקבלת החלטות שנעשו ללא אישור ועד המנהלים. "עטר מתנהל כאילו הארגון הוא חברה פרטית שלו", האשים חבר דירקטוריון. קק"ל: "התנהלות חמורה זו תובא לדיון בארגון"

עריכה: יאיר דניאל

אחרי חשיפת וואלה! NEWS על משלחת הבזבוזים למצעד החיים, סגן יו"ר הדירקטוריון בקק"ל מאשים את היו"ר דני עטר במחסור בשקיפות ועיוות הפרוטוקולים של המבקר הפנימי. ארנן פלמן, סגן יו"ר הדירקטוריון ואחראי על מדינות דרום אמריקה בארגון הוציא אתמול (שני) מכתב לחברי הדירקטוריון המבקר את תיעוד הישיבות והפרוטוקולים של ישיבות קק"ל המציגות לדבריו באופן לא אמין ומעוות את הנעשה בקק"ל. הדבר נעשה בצל דבריו של עטר כי יש להביא את קק"ל לשקיפות ולהכניס את מבקר המדינה לנעשה בארגון.

פלמן מתייחס במכתבו לשורה של מבוקרים בארגון שעליהם נערך דוח מעוות שלא תואם את המציאות, ללא התייחסות המבוקרים וששונה באופן ניכר מדוח הטויטה. כך למשל מתייחס פלמן לדוח המבקר הפנימי על קק"ל בספרד, ומסביר כי "אין שום דמיון בין טיוטת הדוח שהתמקדה בהתנהלות כספית של השליח ושל הלשכה המקומית ההנהלה החליטה לבקש, פעם נוספת, מהמבקר להשלים את הדוח בהתאם." פלמן אומר כי, "זו לא הפעם הראשונה שזה קורה, דוח קודם על ועדת העברות נפסל על ידי ועדת הביקורת החיצונית. דוח נוסף על בלגיה לוקה, בין היתר, באותם פגמים".

עוד בוואלה! NEWS:
פקיסטן: מוסלמי שרף למוות נוצרייה שסירבה להינשא לו
סוף למשכורות חינם: פינלנד תפסיק לשלם הכנסה למובטלים
כבר השבוע: טיוטת הצעת חוק הגיור החדש תוצג לנתניהו בחמישי

דני עטר, יו"ר קרן קיימת לישראל. תל אביב 17 באפריל 2016. מגד גוזני
אמר לאחרונה כי הוא מעוניין להגביר את השקיפות. עטר/מגד גוזני

פלמן מתייחס לעסקת נתניה, עסקה לפיה חברת "הימנותא", חברת בת של קק"ל שבבעלותה קרקעות זמינות לבנייה מיידית של יותר מ-1,700 יחידות דיור, הייתה אמורה להעביר את אותן קרקעות לבקשת שר האוצר לבניית פרויקט דור ובתמורה המדינה הייתה צריכה להחזיר לקק"ל קרקעות לא מפותחת בשווי של הקרקע בנתניה. בעקבות מחלוקת עם הרשות למקרקעי ישראל שהחליטה להוריד כמה מתחמים שהייתה אמורה להעביר לקק"ל, החלטת הדירקטוריון הייתה שלא לבצע את העסקה. בפועל, מסביר פלמן, "יו"ר קק"ל המשיך את העסקה מבלי שהיינו מעורבים, גם בהנהלה וגם בדירקטוריון, התבשרנו שהכל נעשה בסתר ועסקת נתניה נחתמה יום קודם. כששאלנו איך הדבר קרה, יו"ר קק"ל השיב, 'לא היה צורך'".

בעסקת הפטריארכה, לפיה הפטריאכריה היוונית-אורתודוכסית מכרה או חכרה ליזמים פרטיים אדמות בירושלים שלקק"ל יש הערת אזהרה בטאבו עליהן, נפלו פגמים. כדי שהעסקה עם היזמים תתבצע היה צריך למחוק את הערת האזהרה של קק"ל, מה שיכול למעשה לפגוע בדיירים שגרים במתחמים הללו. על פי פלמן, עטר הגיע להליך גישור עם הפטריארכיה למחיקת הערת האזהרה מבלי לקבל אישור מחברי ההנהלה והדירקטוריון, כמו גם לא נעשה על כך דיון. "כשנחשפתי לכך ציינתי במפורש שאם הנושא היה עולה לפני הייתי מתנגד לעצם כניסתנו לגישור בכלל, אבל לא כך מתנהלת קק"ל היום", אמר פלמן.

עוד באותו נושא

מינוי מקורבים, סידורי ג'ובים ובזבוז כספים: כרוניקת שערוריות בקק"ל

לכתבה המלאה
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
קק"ל/מערכת וואלה!, צילום מסך

משה דבוש חבר דירקטוריון בקק"ל, אמר בשיחה עם וואלה! NEWS, כי הוא "שמח שחברי דירקטוריון בקק"ל, חברי הנהלה וסגני יו"ר מתחילים להבין את מה שאני זועק כבר תקופה ארוכה. אין שקיפות בקק"ל והיא מתנהלת על פי היו"ר בלבד. עטר מתנהל כאילו הארגון הוא חברה פרטית שלו, הפרוטוקולים אינם מדויקים, אין אפשרות לקבל מסמכים והחלטות שמתבצעות כמעט בחדרי חדרים לצערי מאינטרסים שונים ומשונים שלהערכתי נבדקות כעת על ידי גופים רשמיים של המדינה".

לדברי דבוש, "יו"ר קק"ל המשיך את עסקת נתניה למרות שהדירקטוריון ביקש לבטל את ההסכם עם הממשלה, הוא פעל בניגוד להחלטת הדירקטוריון. גם בנושא הפטריאכריה יו"ר קק"ל עשה את הדבר הכי מסוכן ועזר ליזמים פרטיים שאנחנו לא בדיוק יודעים מי הם, שאין ספק שהם מעוניינים לעשוק את המשפחות שגרות שם כבר עשרות שנים. אסור היה על יו"ר קק"ל ללכת להסדר פשרה ולשחרר את הערת אזהרה ללא אישור הדירקטוריון".

בתוך כך, מפלגת יש עתיד הודיעה על פרישה מקק"ל על רקע טענות לשחיתות בארגון בנושא המשלחות לפולין. נציגת יש עתיד בדירקטוריון קק"ל נעמה שולץ הודיעה על התפטרותה מהארגון. במכתב שהגיע לידי וואלה! NEWS ששלחה ליו"ר קק"ל עטר כותבת שולץ, "מזה כשנתיים וחצי אני מכהנת כחברת דירקטוריון קק"ל. במהלך תקופה זאת נלחמתי לטובת קידום השקיפות ונגד תופעות של שחיתות ארגונית שאליהן נחשפתי במהלך כהונתי. הגעתי למסקנה שחברותי בדירקטוריון אינה מצליחה להשפיע על התנהלות הארגון שנדרש לטיפול שורש יסודי שלטעמי אינו מתבצע ואף אינו נראה באופק. מכיוון שכך, הגעתי למסקנה שהישארותי כחברת דירקטוריון בקק"ל תחטא לשליחות ולמשימה אותה נדרשתי לבצע בשם ערכי מפלגת יש עתיד אותה אני מייצגת, ועל כן החלטתי להגיש את התפטרותי".

ביש עתיד אומרים שחייבים לנתק את הפוליטיקה מקק"ל ולמנות נציגי ציבור לדירקטוריון ולא נציגי מפלגות. "קק"ל זה ארגון מיושן, מסואב ומושחת שפועל ללא פיקוח. נדרש שינוי מהותי בקיומו של הארגון". עוד אומרים ביש עתיד כי הם כבר עובדים על תוכנית בנושא כחלק מהמאבק בשחיתות אותה מובילה המפלגה.

משרדי קרן קיימת לישראל בירושלים, ינואר 2015. טלי מאייר
משרדי הקרן הקיימת לישראל בירושלים/טלי מאייר

מקק"ל נמסר כי "מכתבו של פלמן מגיע בעקבות דוח מבקר הפנים, מר שבירו, המטיח ביקורת קשה בהתנהלות הגופים הכפופים לפלמן ומצוי בידינו. יו"ר קק"ל רואה בחומרה רבה את הדרך שבה סגן יו"ר ארגון שכשלונו המקצועי נחשף, מנסה להסיט את האש מכשליו ומחדליו החמורים לעבר אחרים בארגון הפועלים להטמעת נהלי שקיפות ותקינות פעולות הארגון. התנהלות חמורה זו תובא לדיון במוסדות הארגון".

"יודגש כי במכתבו של פלמן נפלו 'טעויות' רבות כדי לשרת את הסטת האש מכשליו האישיים, ובראשן העובדה שכל ישיבות הארגון מוקלטות לצרכי הכנת תקציר הפרוטקול המבוצע בידי אנשי המקצוע ועובר להערות המשתתפים, לרבות פלמן, לפני פרסומם. ייחוס כל מניע אחר מעמיד את הדברים בגדרות לשון הרע".

עוד ממסר בתגובת קק"ל כי "מצער מאוד לשמוע שאחרי שנציגת יש עתיד היתה שותפה מלאה להליכי השינוי העמוקים שביצעה קק"ל בשנתיים האחרונות ולכל הליכי קבלת ההחלטות במסגרת מהפכת המנהל התקין והשקיפות שעובר הארגון , יש עתיד מקבלת החלטה פופוליסטית כדי לענות לכותרת מעוותת בתקשורת. כנראה שהכותרת חשובה ליש עתיד" יותר מהעובדות ומהפעילות החשובה והמבורכת שקק""ל מבצעת למען תושבי מדינת ישראל כולם ותושבי הפריפריה בפרט".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully