וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר חדש: להפנות את כספי הפנסיה לשוק ההון

29.11.2000 / 11:19

חוקרי בנק ישראל סבורים כי אם היו קופות הפנסיה משקיעות בשוק ההון, תוך הבטחת תשואה מינימלית על השקעתן, התשואה השנתית היתה גבוהה מזו שקיבלו עד כה

מחקר חדש של בנק ישראל ממליץ להפנות את כספי הפנסיה לשוק ההון על ידי פיתוח מכשיר פיננסי, שבמסגרתו תובטח לקופות תשואה מינימלית על השקעתן באמצעות חוזה העומד במבחן שוק.

החוקרים, ד"ר מאיר סוקולר, דני יריב ויעקב אלאשווילי מהמחלקה המוניטרית בבנק ישראל וכן ד"ר צבי וינר מהאוניברסיטה העברית, מעריכים כי אולי יהיה קל יותר לנתב את כספי החסכון הפנסיוני לשוק ההון אם תימצא דרך לשכך את הרתיעה של מנהלי קרנות הפנסיה והעמיתים מפני תנודתיות בשוק ההון. בבנק ישראל ביקשו לציין כי המחקר מייצג את דעת הכותבים ולאו דווקא את דעת הבנק.

החוקרים בחנו את המכשירים הפיננסים המעניקים הגנה לקופות הפנסיה. במסגרת זו, הם מציעים להציע לקופות הפנסיה חוזים במכרז שיאפשרו להן להבטיח תשואות מינימליות עבור השקעתן במניות, וזאת תמורת ויתור, מצד הקופות, על חלק משיעור התשואה במדד המניות בתקופת החוזה. חוזים כאלה קיימים היום בעולם ומסופקים על ידי הסקטור הפרטי.

להערכת החוקרים, מעורבות מסוימת וזמנית של הממשלה במטרה לזרז את פיתוח המכשירים האלה תעזור בשכנוע הקופות להשקיע בשוק ההון. להערכתם, אילו הוצעו חוזים כאלה בשנים 1969-1999, התשואה השנתית שהיתה נרשמת על השקעות, בהנחה שקופות הפנסיה היו משקיעות במדד המניות הכללי, עולה על זו שמניבות אגרות החוב המיוחדות שהממשלה מוכרת להן.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully