וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

והרי תחזית מזג האוויר לשנת 1795

29.11.2000 / 10:47

נחשף מצפה כוכבים שניהל רישומים מדוייקים על מערכת האקלים באירלנד מאז שנת 1795; מניתוח הרישומים עולה כי השמש היא הגורם העיקרי בהתחממות כדור הארץ, ולא זיהום האוויר היוצר את החור באוזון; למרות זאת מבקשים המדענים: "אין צורך לזהם בלי חשבון"

מדענים במצפה הכוכבים ארמה באירלנד טוענים כי חשפו במקום ארכיון של רישומי מזג האוויר משנת 1795. לדבריהם, רישומים אלו מעידים שהשמש היא הגורם העיקרי להתחממות הגלובלית בשתי המאות האחרונות.

הארכיון שהתגלה כולל רישומים כמעט יומיומיים מאז שנת 1795. זוהי הכרוניקה הארוכה ביותר של מזג אוויר שנרשמה במקום אחד באירלנד. מדי יום נרשמו מעלות החום, לחץ האטמוספירה וכמויות הגשם. רק סביבות שנת 1825 חלה משום מה הפסקה מסויימת ברישומים היומיים. במשך 200 השנים שעברו הוזזו מכשירי המדידה של החזאים האירלנדים ב-20 מטרים בלבד – דבר ההופך את הרישומים למדוייקים במיוחד.

ד"ר ג'ון בוטלר, האסטרונום האחראי על הפרוייקט, מסר לחדשות הבי.בי.סי כי "אנחנו יכולים להראות התחממות גלובלית שהתרחשה במהלך שתי המאות האחרונות. התחממות זו נגרמה מהשינויים בשמש".

המימצאים מראים שהטמפרטורה קשורה למחזור הפעילות של השמש, הנמשך כ-11 שנים, אך יכול גם להתקצר או להתארך. "מצאנו שהטמפרטורה מתקררת כאשר מחזור השמש ארוך יותר, ומתחממת כאשר הוא מתקצר", אמר בוטלר. למדענים אין עדיין הסבר לתופעה כיצד אורך מחזור השמש ובהירותה משפיע על הטמפרטורה בארץ, אך ככל הנראה הדבר משפיע על היווצרות העננים.

ככל שקרניים קוסמיות רבות יותר מגיעות לארץ – כך השמיים מעוננים פחות. פעילות סולארית גבוהה יותר מפחיתה את קרינת הקרניים הקוסמיות ומגבירה את העננות. דווקא עננות גבוהה מחממת את כדור הארץ, לעומת עננות נמוכה המקררת אותו.

ד"ר בטלר טוען כי חברי הלובי נגד אפקט החממה המעיטו בהערכת תפקידה של מערכת השמש בשינוי האקלים ושמו את הדגש על זיהום האוויר, המגביר את החור באוזון. עם זאת, אומרים המדענים, גם כשלוקחים בחשבון את תפקידה של מערכת השמש "אין זה אומר שאפשר לזהם את האוויר בלי חשבון".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully