כשכוונת הצלף הונחה על בכיר חמאס: המאבק של צה"ל בהפגנות ברצועה

שוב אלפי מפגינים, שוב מאות פצועים - אבל בצה"ל ניסו להנמיך את הלהבות וההוראה הייתה לירות רק במי שמסכן את התשתיות או פוגע בגדר. לפי קצין בכיר בפיקוד דרום, צלף הצליח לכוון על מפקד חטיבת רפיח בחמאס - אך בשל ההנחיות החדשות, הוא לא נורה

13/04/2018
צילום: דו"צ וניב אהרונסון

עשרת אלפים מפגינים משולהבים בידי חמאס, חמישה מוקדי הפרות סדר מרכזיות - ושלושה מהם בגזרתו של אלוף משנה קובי הלר, מפקד החטיבה הדרומית בצה"ל, שנמצאת כעת במרכז תשומת לבו של חמאס.

מההפגנות לפני שבועיים הצליח חמאס לשמר את הפרות הסדר מול גדר המערכת ברצועת עזה. מבחינתו זו מדובר בהצלחה. הוא החזיר את הארגון לכותרות בזירה הבינלאומית, מבלי לגרור את רצועת עזה למערכה שעליה היה משלם מחיר. לדבריו של קצין בכיר בפיקוד דרום, הוא מארח במאהלים סמוך לגדר אלפי פלסטינים מדי יום, ובלילה מציע ארוחות, דרשות, תפילות ואינטרנט אלחוטי.
.

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על מין לא מספק: כך תשפרו ביצועים - עם הנחה בלעדית

מוגש מטעם "גברא"
יותר מ-120 צלפים נפרסו. גבול עזה, היום(צילום: ראובן קסטרו)
גבול הרצועה, היום(צילום: רויטרס)

"היום שמענו הסתה קשה של חמאס נגד ישראל. דרשן עומד על במה ונואם", אמר הקצין הבכיר. "ככה זה עובד. מסית נואם ואז רצים אל הגדר. בין המפגינים אנחנו מזהים פעילי טרור מכל הארגונים. עם מסכות, אלות וכלים לחיתוך הגדר. הם גם שולחים נשים וילדים לגדר".

אם בשבועות האחרונים הסתפקו המפגינים בבקבוקי תבערה, היום הושלכו מטענים ורימונים. כוחות נערכו מאחור, והסתתרו מאחורי תלוליות עפר גדולות וקירות מגן. צלפים תחת הסוואה. בקו אחורי המתינו טנקים, ולראשונה מאז צוק איתן נגמ"שי נמר. לאורך הגדר נפרסו יותר מ-120 צלפים מכל יחידות העלית ביניהן סיירת מטכ"ל ושלדג. בקו אחורי קלעים מגדודי החי"ר.

הקצין הבכיר, שאליו התלווה צוות וואלה! NEWS, הצביע על אופנוענים באזור, והסביר כי מדובר בפעילי חמאס. לאורך הכביש המתינו שישה אמבולנסים, המצפים לפצועי ירי. צה"ל ניסה להנמיך את הלהבות על הגבול היום ולא ירה לטווח ה- 300 מטרים וגם לא ה-200 מטרים כמו בשבוע שעבר, אלא רק לטווח ה-100 מטרים, רק במי שסיכן את התשתיות ופגע בגדר או כשמסית מרכזי התקרב לגדר.

רצועת עזה, היום(צילום: ראובן קסטרו)

השיטה החדשה של חמאס למשוך את תשומת הלב היא עפיפונים. אחד מהם נשא עמו בקבוק תבערה שהושלך לצד הישראלי והצית שדה. "המפגינים מנסים להגיע לקו הגבול כדי לפגוע בתשתיות, בסנסורים יקרים, לשרוף ולהרוס", אמר הקצין הבכיר. "רק בגזרה הזו תחת פיקוד מג"ד 51 סא"ל עדי גנון פעלו היום 20 צלפים. מי שמאשר ירי זה רק מג"ד או מח"ט".

"ההנחיה היא לפגוע בקרסול. ברך ומטה", הסביר. בתום כל יום נפגשים כוחות הצלפים עם המפקדים, מעלים בעיות, מנהלים תחקירים, ומסכמים מקרים כדי להפיק לקחים. "התחלנו בהכנה מנטלית שבועיים לפני האירועים", אמר הקצין. לדבריו הכוחות מתמודדים גם עם מקרים חריגים, "מקרי פייק. מגיע צוות מחופש לרופאים שלכאורה מפנה מהגדר פצוע. בפועל הוא לא מפנה פצוע באמת אבל זה מצטלם טוב".

הקצין הבכיר גם התייחס לירי בעיתונאי על קו הגבול, ששר הביטחון אביגדור ליברמן טען כי הוא קצין חמאס. "אין אירוע שבו צלף יורה בעיתונאי. אין תיעוד כזה. אולי היה ירי תועה, לא ירי ישיר של צלף. היו לא מעט מקרים שבשורה הראשונה היו מפגינים, ובשורה השנייה עיתונאים".

שיטה חדשה. עפיפון בגבול עזה, היום(צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל בעימותים עם פלסטינים בגבול רצועת עזה. 13 באפריל 2018(צילום: ראובן קסטרו)

לדבריו, בשבוע האחרון הצליח צלף להניח כוונת על מפקד חטיבת רפיח בזרוע הצבאית של חמאס אך לפי ההוראה לא ירו לעברו. צה"ל שינה את שיטת הפעולה על הגדר ומאז שהחלו ההפגנות על הגדר עברו מהגנה מרחבית להגנה צמודה כדי למנוע פיגועים וחדירות לשם השחתת ציוד וגדר. קצינים בצה"ל כבר מדברים על שחיקה של כוחות הבט"ש שמבצעים תעסוקה מבצעית בגזרה.

צמרת צה"ל מבקרת באופן שכיח בשטח כדי לתת פתרונות. היום ביקר מפקד זרוע היבשה האלוף קובי ברק עם קצין חי"ר וצנחנים ראשי, כדי לתדרך כוחות וללוות את מפקדי השטח. בתום הביקור אישר מפקד זרוע היבשה לרכוש רחפנים שמסוגלים להטיל גז מדמיע במרחק מהגדר.
הכוחות מפעילים ציוד לפיזור הפגנות שמתאים יותר להפגנות באיו"ש ולא לטווח ההפגנות ברצועה. כוחות גולני יורים גז מדמיע, שנופל על קו המגע. המפגינים זוחלים ומתחמקים מהגז.

כוחות צה"ל בעימותים עם פלסטינים בגבול רצועת עזה. 13 באפריל 2018(צילום: ראובן קסטרו)

צה"ל לא הפעיל מדרגות חמורות יותר כמסוקי קרב או מרגמות, כי מדובר בהפגנות לא אלימות אך כשחמאס ינסה לפגוע בחיילים בירי צליפה, נ"ט או פיגועים יידרש צה"ל להגיב בחומרה. נדמה כי צה"ל מצליח להכיל את האירועים על הגדר אך בפועל חמאס בצורה מאוד מאורגנת מפעיל יחידה שאחראית על הבאת המפגינים, הכנת השטח, לוגיסטיקה ושימור מתחמי ההפגנות.

הקצין הזהיר כי ההפגנות הן הקדמה ל-15.5, אז תתקיים הפגנת ענק של חמאס שאליה נערך צה"ל בכוחות מתוגברים. לדבריו לפי החלטה לא פגעו עד כה בחיילים, וכשזה יקרה צה"ל יגיב בחומרה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully