וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רם אורן, מאחוריך: רב מכר לסדאם חוסיין

29.11.2000 / 8:47

נשיא עיראק מגולל את סיפור אהבתו של מלך לנערה ענייה, כמשל למערכת היחסים בין השליט לעם; שמו לא כתוב על גב הספר, אך הפרסום הרב שניתן לו אינו מותיר ספק בעיראק לגבי זהות המחבר; הספר נמכר במחיר שווה לכל נפש עיראקית, ויהפוך לספר "קריאה חובה" במפלגה השלטת במדינה

מאת שי שריג

לנשיא עיראק, סדאם חוסיין, יש כנראה הרבה זמן פנוי. מעבר למשאבים שהוא משקיע באיומים על ישראל, תמיכה באינתיפאדה הפלסטינית, חידוש היחסים עם מדינות ערב והתגרויות בממשל האמריקני, הוא הצליח בשנה האחרונה לכתוב גם רומן ראשון שיצא לאור לאחרונה ברחבי עיראק ומעורר הדים רבים.

סדאם לא חתם את שמו על הרומן והסתפק בכינוי "סיפור מאת מחברו", אך הציבור בעיראק ומבקרי הספרות תמימי דעים כי סדאם חוסיין הוא כותב הרומן. הסיבה לכך נעוצה בפרסום הרב לו זוכה הספר בעיתוני עיראק, בשידורי הרדיו והטלוויזיה הממלכתיים ובשבחים הרבים הנאמרים על מחבר הרומן ועל איכות הכתיבה.

הרומן נקרא "זביבה והמלך" והוא מספר על מערכת יחסים מיוחדת הנרקמת בין מלך לבין נערה צעירה, מפשוטי העם - כמשל ליחסים בין השלטון לעם. על פני 160 עמודים מנסה סדאם חוסיין לתאר, במקום ובזמן לא ידועים, את תפקידו החשוב של העם למען המולדת ואת הצורך לקרב בין השלטון לעם.

המלך מגיע בחשאי לביתה של הנערה ומנסה ללמוד ממנה חכמה ודעת. בסופו של דבר נהרגת הנערה באחד הקרבות שמנהל עמה, והמלך מחליט לעשות למענה מחווה ולהודיע כי מדובר באשתו, שנישאה לו "לפני הקרב האחרון בחייה".

עוד בתחילת השנה ציין סדאם את רצונו לכתוב אוטוביוגרפיה וספרים נוספים. הוא אף נועד מספר פעמים עם טובי הסופרים העיראקים בבקשה להעלות על כתב רעיונות שהגה במוחו ומסרים שאיננו מצליח להעביר בנאום והצהרות פומביות. הוא הדגיש את חשיבות הכתיבה לטובת המולדת.

הספר יהפוך, כך נראה, לספר חובה במפלגת הבעת' השלטת בעיראק, ומחירו בשוקי עיראק נמוך ביותר, על מנת להגיע למספר רב של קוראים, מכל שכבות הציבור.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully