משרד החינוך הציג את התכנית החדשה ללימוד מקצוע התנ"ך

התכנית תכלול את כל הלומדים במערכת החינוך מגיל הגן ועד כיתה י"ב. במסגרתה יבוטלו בהדרגה חוברות העבודה, ייעשה מעבר לעזרים דיגיטליים, כמו אתר ייעודי, והמיקוד יעבור להיווצרותו של העם היהודי

10/04/2018
הלימודים ייערכו בשיטה חדשנית(צילום: ShutterStock)

משרד החינוך הציג היום (שלישי) תכנית לימוד חדשה במקצוע תנ"ך מגיל הגן ועד י"ב. על פי התכנית, הלימודים ייערכו בשיטה חדשנית שבמסגרתה יבוטלו חוברות העבודה וייעשה שימוש בעזרים דיגיטליים. בגני הילדים הלמידה תעשה באמצעות סרטונים ומחזות ובחטיבות הביניים הלמידה תעשה בדגש על לימוד עצמי, כאשר התלמידים עצמם ייקחו חלק בלימוד. בתיכונים הבגרות תתמקד בהיווצרותו של העם היהודי. התכנית תלווה באתר לימודים לכיתות ב' עד י"ב, שיכלול מאגר גדול של סרטונים, מאמרים ומפות עם חיבורים אינטראקטיביים לגוגל earth.

את תכנית הלימודים החדשה גיבשה ועדת המקצוע למערכת החינוך, ועל פי משרד החינוך היא כוללת שינויים עמוקים ורחבים שנועדו להתאים אותה אל חיי התלמידים. בדברי ההסבר לתכנית ציינו חברי הוועדה בראשותה של פרופ' נילי ואזנה כי "בשנת הלימודים תשע"ז דנה ועדת המקצוע של תחום תנ"ך ממלכתי במצב לימודי התנ"ך בכלל, וביחסם של תלמידי ישראל בחינוך הממלכתי ללימודי התנ"ך בפרט. הוועדה הגיעה למסקנה שיש לשנות את תכנית הלימודים בראיה כוללת, לאורך כל שנות הלימודים". הם הוסיפו כי "התלמידים יפיקו מהתנ"ך רלוונטיות ומשמעות לחייהם".

טוב לדעת (מקודם)

מבצע מיוחד לגולשי וואלה על המזרונים הטובים בעולם

מוגש מטעם ד"ר קומפורט
בגני הילדים הלמידה תעשה באמצעות סרטונים ומחזות(צילום: ShutterStock)

התכנית נשענת על עקרונות ועדת שנהר שעל פי משרד החינוך רואה בלימודי התנ"ך כלי יסודי ומשמעותי להכרת המורשת היהודית והישראלית, האנושית והאוניברסלית, כשהיא קובעת ארבעה עקרונות יסוד לתכנית: דגש על ידיעת הסיפור ותכניו, למידה משמעותית ורלוונטית לחיי התלמידים, רצף סוגות ספרותיות והעמקה בהן וכן לימוד עצמי ובחירה.

המפקחת על הוראת המקרא ענת צידון אמרה כי המשרד החליט לבטל באופן גורף בבתי הספר היסודיים את חוברות העבודה אשר היוו לאורך השנים האחרונות את הבסיס ללמידת המקרא, והפכו להיות החץ המכוון של הלמידה. לדבריה, "למידה זו הייתה חסרה ברצף שמנע העמקה בסיפור המקראי. במקום זאת, הלמידה החדשה תלווה באתר לימודי חדש וחווייתי. זהו המקצוע הראשון שילווה באתר מיוחד וייחודי ללימוד".

"זהו המקצוע הראשון שילווה באתר מיוחד וייחודי ללימוד"(צילום: מערכת וואלה! NEWS)

האתר שילווה את התכנית יכלול מהלכי שיעור של כל יחידות ההוראה בתכנית הלימודים בשפה הרלוונטית, עם מאגר גדול של סרטונים, מאמרים, מפות (חיבורים אינטראקטיביים לגוגל earth), יצירות תרבות ואומנות וכן כלי הוראה ייחודי בדמות הטקסט התנכי ובו רבדים שונים של ניבים וביטויים, דמויות מנחות, מקומות גיאוגרפיים, קריינות מקצועית, תקצירים ופרשנות. על פי משרד החינוך, המורה יוכל להיעזר בבניית שיעור מיטבי, על פי בחירתו. בחטיבות הביניים הלמידה תכלול פרקי למידה עצמית ובהבאתם לתוך הכיתה לדיון וללמידה, בתיכונים תכלול התכנית הרחבה של פרקי החובה ושילוב של למידה רב-תחומית מתחומי דעת כמו פילוסופיה וספרות.

בגני הילדים

תתקיים למידה חווייתית באמצעות סרטונים ומחזות, עם דגש על סיפורים עם היבט אופטימי. תכנית הלימודים בגנים תכלול אך ורק סיפורים עם עלילה שהילדים מסוגלים לעקוב אחריה ולהבין אותה; סיפורים שבמרכזם דמויות חשובות ומוכרות; סיפורים על דמויות במקרא הקשורות זו לזו ברצף כרונולוגי; סיפורים המעוררים דילמה שהילדים מסוגלים להתמודד איתה כגון מערכת היחסים בין יוסף ואחיו ואהבתו של יעקב לרחל.

בתי הספר היסודיים

ביטול חוברות העבודה ומעבר להוראה דיגיטלית: הלמידה תתבצע בכל כיתות הלימוד באמצעות אתר מלווה וספר התנ"ך במקום חוברות העבודה שהפכו לחץ מכוון ללמידה לא רציפה ופעמים רבות לא מעמיקה. החוברות יוסרו בהדרגה, כך שבשנת הלימודים הבאה (תשע"ט) הן תלמדנה רק בכיתות ב' ו-ג', ובתש"פ הן תוצאנה לגמרי מהמערכת.

רצף של הספר המקראי: התכנית החדשה תכלול רצף של האירועים בניגוד לנלמד בעבר בו היו גם קפיצות לאירועים תנכיים שלא היו לפי הרצף. בתוך כך, תלמידי היסודי ילמדו לעומק מבראשית ועד שופטים. הפרקים שנלמדו בעבר מתוך ספרי שמואל א ו-ב, מלכים א, יונה, תהלים, אסתר ורות יעברו ללימוד בחטיבת הביניים.

בחטיבות הביניים

דגש על למידה עצמית: התלמידים יוכלו ללמד שבעה או שמונה פרקי לימוד. בכיתות ז' ו-ח' שובצו יחידות ללימוד עצמי. התלמידים יוכלו להעביר שיעור בכיתה כחלק מהתנסות לימודית חדשה. הבחירה תעשה מתוך הספרים שמואל (סיפורי שאול, דוד ויהונתן) ומגילת אסתר.

שמירה על עקרון הרצף של הספר המקראי: התלמידים ימשיכו ברצף הלימודי והמקראי וילמדו את הספרים שמואל א ו-ב, מלכים א ו-ב, מגילת רות, יונה, עמוס (כאשר הספרים שנלמדו בעבר שמות, במדבר, דברים, יהושוע ושופטים יילמדו כאמור ברצף של היסודי).

לימוד בין-תחומי: לשם הבנת הלמידה והעשרה שלה, המורה יכול לשלב בשיעורים תחומי דעת נוספים כמו פילוסופיה, הגות, אמנות, ספרות, ספרות מהמזרח הקדום והיסטוריה של המזרח הקדום.

בתיכונים

מרחיבים לבתי הספר את הבחירה בתוך מסגרת פרקי החובה - הדגש לבגרות: ספר בראשית וספר שמות. התלמידים יוכלו לבחור שלושה מתוך שבעה נושאים ללמידה מתוך התנ"ך. מתוך חמישה נושאי החובה יבחרו התלמידים שני נושאים (שיבת ציון, פרקי נבואה, ספרות חוק וחברה, מזמורי תהילים וספרות החכמה). מתוך שני נושאי הערכה חלופית - התלמידים יבחרו נושא אחד (על אהבה וחסד או בין שאול לדוד).

הדגש בבגרות יעבור מחורבן וגלות לסיפור היווצרותו של עם. בתוך כך, הבגרות תתמקד בספר בראשית, ספר שמות ולא כפי שהיה בעבר שהמיקוד היה בספר מלכים ובספר נביאים. כמו כן, ייעשה גם לימוד בין-תחומי והשפה המקראית תלמד לצד השפה העברית החדשה.

"זהו מהלך מתבקש לאור חזונם של מנהיגי ישראל בכל הדורות". בנט ואבואב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מאצ'י הוף)

שר החינוך נפתלי בנט אמר כי "אנחנו יוצאים היום לדרך עם תכנית חדשה שתחזיר את הספר לעם הספר. מתוך הכרה עמוקה בחשיבותו של ספר התנ"ך, החלטתי על גיבוש תכנית לימודים חדשה במקצוע שתשים דגש על למידה חווייתית וחדשנית שתקרב את המורשת היהודית ללב של תלמידי ישראל. התכנית החדשה מייצרת תהליך למידה משמעותי החל מגן הילדים ועד לכיתה י"ב ומאפשרת לכל תלמיד ותלמידה להיפגש עם התנ"ך באופן חוויתי, דרך סרטים ומחזות, למידה עצמאית בכלים חדשניים, סיפורים ומשלים. זהו מהלך מתבקש לאור חזונם של מנהיגי ישראל בכל הדורות אשר ראו בתנ"ך חלק מהותי בתולדותיו ובזהותו של העם היהודי".

מנכ"ל המשרד, שמואל אבואב, אמר כי התכנית "מייצרת רצף סיפורי שמעמיק בדמויות ובאירועים. התכנית מחברת את דור העתיד לספר התנ"ך, החשוב שבנכסי צאן ברזל של העם היהודי, ומאפשרת לכל תלמיד להכיר את פרקי התנ"ך באופן חוויתי, חזותי וסיפורי. בזכות ביטול חוברות הלמידה ושימוש באמצעים טכנולוגים חדישים, נחבר את לימודי התנ"ך למאה ה-21, ונאפשר לתלמידים להתוודע לסיפור המקראי במלוא עוצמתו ותפארתו".

  • משרד החינוך
  • תנ"ך

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully