וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שובו של נתניהו

29.11.2000 / 7:32

במפלגות נערכים לבחירות המקדימות שיקבעו את המועמדים לראשות הממשלה; ברק זקוק להישג מדיני כדי לבטל את מועמדותו של בורג; בליכוד מצפים לחזרת נתניהו ברגשות מעורבים; הסיעות הערביות מבטיחות להריץ מועמד עצמאי לראשות הממשלה; ש"ס חוששת מירידה, שינוי מתכוננת לנסיקה

לאחר ההצבעה בכנסת עובר מוקד האירועים מהמליאה אל תוך המפלגות, שם נערכים עכשיו לעריכת פריימריז שיקבעו את רשימות המועמדים לבחירות.

בישראל אחת הועלתה אתמול הצעה שלא לקיים פריימריז ולרוץ לבחירות עם אותה רשימה שרצה לבחירות האחרונות ועם אהוד ברק כמועמד המפלגה לראשות הכנסת. עם זאת נשמעים כבר קולות הקוראים להחלפתו של ברק.

בליכוד החלו כבר בהיערכות לפריימריז, כשעל הכל מאפיל צלו של בנימין נתניהו הצפוי להודיע על חזרתו לפוליטיקה. שאר המפלגות עסוקות בחישובי רווח והפסד מבחירות בנקודת הזמן הזו.

"לא חייבים להתאבד עם ברק"

השרים דליה איציק ובנימין בן אליעזר הציעו אתמול בישיבת סיעת העבודה שלא לקיים פריימריז אלא לרוץ לבחירות ברשימה בהרכבה הנוכחי ועם אהוד ברק כמועמד לראשות הממשלה. ליוזמה הזו מצטרפים גם סגן שר הביטחון, אפרים סנה, וחבר הכנסת אבי יחזקאל.

אבל לא כולם שותפים לנאמנות הבלתי מסוייגת לברק. דקות ספורות לאחר סיום נאומו הדרמטי של ראש הממשלה התכנסו מספר חברים מהסיעה ופירסמו הודעה שכותרתה "המפלגה אינה חייבת להתאבד יחד עם ברק". בכירים שלא רצו להזדהות אמרו כי "המפלגה צריכה לעשות חשבון נפש נוקב ולחשוב טוב טוב אם היא מפקידה בידי ברק את האחריות למדינה". לעומת זאת אמר מזכ"ל המפלגה, רענן כהן, כי "מי שיוביל את העבודה בבחירות יהיה ברק. אף אחד בקונסטלציה הקיימת לא יוכל להתמודד מולו".

אולי העובדה שכהן עדיין קורא למפלגתו "העבודה" מצביעה על מידת העדכון שלו גם בתחומים אחרים, שכן בישראל אחת נוקבים בשמו של יו"ר הכנסת, אברהם בורג, כמתמודד העיקרי מול ברק. בורג עצמו חוזר ומכחיש זאת, אולם חבריו טוענים כי בחודשים האחרונים הוא חרש את השטח והכין עצמו למערכת הבחירות. כבר אתמול קיים בורג התייעצות עם מקורביו, חיים רמון, אופיר פינס ועוזי ברעם. תומכיו מזכירים את היותו חובש כיפה ואת קשריו הטובים עם הציבור הדתי, שעד כה היה מזוהה עם נתניהו.

פרט לבורג מוזכרים גם השרים שלמה בן עמי, שסיכוייו להיבחר פחתו מאוד לאחר המהומות האחרונות בהם איבד, לדעת פרשנים, את הקול הערבי. גם חיים רמון, שכזכור זכה לברכתה של לאה רבין ז"ל. מוזכר כמועמד אפשרי. איש מהמוזכרים עדיין לא הכריז על מועמדותו מול ברק. כולם מסכימים כי אם ברק יצליח להשיג הסכם עם ערפאת, הוא יהיה ככל הנראה מועמד המפלגה לבחירות.

הפורום למען נתניהו חוזר לשטח

בליכוד החלו כבר להיערך לקראת פריימריס לקביעת המועמד שירוץ לראשות הממשלה מטעם המפלגה. המועמדים הם ראש הליכוד הנוכחי, אריאל שרון, ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו וח"כ סילבן שלום, יוזם הצעת החוק לפיזור הכנסת והמנצח הגדול של העברתה.

נתניהו, קיבל את הבשורה על הקדמת הבחירות בארצות הברית. מקורביו אומרים כי הוא יגיב על האירועים רק לכשיחזור לארץ. נתניהו מסר עוד כי לא יודיע על התמודדותו עד להעברת החוק לפיזור הכנסת בקריאה שלישית, או עד למועד האחרון בו ניתן להודיע על מועמדות. עם זאת נראה שנתניהו יקדים את שובו לארץ וינחת בישראל ביממה הקרובה. ראש "הפורום למען נתניהו", חיים כהן, מסר כי כבר הבוקר יחלו הפעילים בפעילות בשטח.

שרון חזר וטען מאז נבחר כי לא בא כממלא מקום וכי הוא רואה עצמו כמועמד המפלגה לראשות הממשלה. בראיון לגלי צה"ל אמר הבוקר שרון כי הוא בטוח בנצחונו "אני אתמודד מול ברק, אם הוא עדיין יהיה מועמד העבודה לראשות הממשלה".

שלום עדיין לא הודיע על התמודדותו באופן רשמי אולם בעבר הודיע כי הוא רואה עצמו כמועמד לראש הממשלה.

שינוי בעליה, ש"ס בירידה

בפומבי מדברים בש"ס על עליה מ-17 מנדטים ל-26, אולם בחדרי חדרים חוששים בתנועה מירידה במספר המנדטים. השאלה היא כיצד ישולב אריה דרעי בקמפיין הבחירות, והאם יצליח ישי להלהיב את הבוחרים המסורתיים של ש"ס, או שהם יחזרו לליכוד. ישי עצמו אמר לאחר ההודעה על הקדמת הבחירות כי באופן מסורתי נכשלים הסקרים בניבוי כוחה של ש"ס.

במרצ חוששים מההתמודדות מול שינוי. יו"ר התנועה, יוסי שריד, שולל את ההצטרפות למפלגת שמאל אולם מוכן להקים חזית סוציאל דמוקרטית בראשותו. שריד הכחיש אתמול מכל וכל כי הוא מתכוון להתמודד על ראשות הממשלה.

שינוי, שעמדה אתמול במוקד הנסיונות להקמת ממשלת אחדות, עשויה להיות הנהנית העיקרית מהבחירות. הסקרים מנבאים לה את הכפלת כוחה. שינוי תלך שוב על הקול החילוני ותזכיר את ישיבתה של מרצ בממשלה יחד עם ש"ס. ח"כ יוסף לפיד ימשיך כמובן להנהיג את המפלגה.

מפלגת המרכז, ההבטחה הגדולה של הבחירות הקודמות, לא תרוץ ככל הנראה בבחירות הנוכחיות. חבריה יתפזרו בין המפלגות השונות: דליה רבין פילוסוף ואורי סביר יצטרפו ככל הנראה למרצ, דן מרידור ורוני מילוא יחכו להתפתחויות בליכוד, כיוון שבעבר אמרו כי לא יחזרו למפלגה בה יישב נתניהו. ראש התנועה, אמנון ליפקין שחק, עשוי להצטרף למפלגת העבודה או לפרוש לעסקים. עתידו של ח"כ יצחק מרדכי תלוי בתוצאות משפטו.

במפד"ל צפויה התמודדות על ראשות המפלגה בין היו"ר הנוכחי, יצחק לוי, לח"כ שאול יהלום. פרשנים מעריכים כי המפלגה תנסה לברוח מהדימוי הניצי שלה ולחזור אל חיק הציונות הדתית.

הקול הרוסי: בישראל בעליה מעריכים כי יצליחו להחזיר את המנדטים שאיבדו עם פרישתו של ח"כ רומן ברונפמן. ח"כ אביגדור ליברמן, שחבר בכנסת האחרונה למולדת והקים אתה את סיעת האיחוד הלאומי, יחזור ויתמודד בבחירות באופן עצמאי.

הסיעות הערביות שוקלות איחוד כדי להפוך לאחת המפלגות הגדולות בכנסת, כ-15 מנדטים. חברי הסיעות הערביות הודיעו כי לא יתמכו בברק וכי בדעתם להעמיד מועמד עצמאי לראשות הממשלה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully