וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בוטל הסעיף המאפשר העברת כלבים נטושים לניסויים

תמר נהרי

27.11.2002 / 16:12

כך הוחלט בדיון על הצעת חוק הכלבים בוועדת הכלכלה של הכנסת; ח"כ חזן: הצלנו את חיי הכלבים ואת כבודנו כבני אדם; ארגוני בעלי החיים: ברוב מדינות המערב אוסר החוק העברת הכלבים

הוסר הסעיף בהצעת חוק פיקוח כלבים, המאפשר העברת כלבים נטושים לניסויים במעבדות ממכלאות ציבוריות. ההחלטה נתקבלה היום במהלך דיון בוועדת הכלכלה על ניסוחו הסופי של החוק, לאחר התנגדות שהביעה חברת הוועדה, ח"כ נעמי חזן (מרצ) לאישור הסעיף. בסיום הדיון אושרה לקריאה שניה ושלישית טיוטת הצעת החוק, ללא הסעיף האמור. ההצעה תועבר לאישור בקריאה שניה ושלישית בכנסת הבאה. חזן אמרה, כי "במאמץ רב הצלחנו להציל לא רק את חיי הכלבים, אלא גם את כבודנו כבני אדם".

על פי הסעיף שבוטל היום, מורשה וטרינר עירוני להעביר כלבים נטושים מהמכלאות בתום 30 יום לשהותם במקום למעבדות הניסויים. ההצעה עוררה התנגדות חריפה בקרב ארגונים להגנת בעלי חיים, שהפעילו לובי נמרץ בכנסת כנגדה. הארגונים טענו, כי אם היה הסעיף מתקבל, היתה העברה שיטתית וללא תמורה של כלבים למעבדות הניסויים. במקרה כזה, טענו, היו מתבצעים ניסויים ותרגולים מיותרים רבים, במקום שימוש בחלופות הנהוגות היום במדינות הנאורות בעולם המערבי. בזמן הדיון ערכו קומץ פעילי האגודה נגד ניסויים בבעלי חיים הפגנה בשערי משכן הכנסת נגד אישורו של הסעיף.

פשרה בין המתנגדים למצדדים

מחיקתו של הסעיף מתפרשת כנוסחת פשרה בין המתנגדים להעברת כלבים לניסויים ממכלאות ציבוריות ובין המצדדים בנושא. זאת, לאחר שבנוסח קודם של הצעת החוק הוכנס סעיף האוסר כליל על העברת כלבים לניסויים.

הנוסח עורר התנגדות עזה בקרב אנשי אקדמיה ורפואה, ופרופ' אבי ריבקינד מהדסה עין כרם, האחראי המקצועי לתרגולי ההחייאה הנערכים בכלבים בצה"ל ובמערכת האזרחית (ATLS), הצליח לשכנע את חברי הוועדה להפוך את הסעיף על פניו. במסגרת תרגולים אלה, ששאלות חיוניותם והאפקטיביות של החלופות הקיימות עבורם נמצאות עתה תחת פולמוס סוער, מומתים מאות כלבים בשנה בישראל.

החלטת הוועדה שלא לדון כלל בנושא משאירה למעשה את המצב הקיים בעינו ולפיו, בהיעדר הוראה מפורשת של המחוקק בנושא, הוא נתון לשיקול דעתו של הווטרינר העירוני האחראי על הכלביה. אלא שבמצב הקיים נמנעים מרבית הווטרינרים העירוניים מהעברת כלבים לניסויים, בין היתר בשל עמדת המשרד לאיכות הסביבה שאינו מעביר תקציבי תמיכה לכלביות המעבירות כלבים למעבדות.

מהעמותה למען מדע מוסרי נמסר עוד, כי השימוש בכלבים ובחתולים שמקורם בתחנות הסגר עירוניות לצורך ניסויים ותרגולים אסור בחוק ברוב מדינות המערב. נכון להיום, 43 מדינות באירופה וחלק ניכר ממדינות ארה"ב אסרו בחקיקה העברה זו. האיסור מבטיח שכלב או חתול אשר אבדו לבעליהם, לא ימצאו עצמם במעבדת הניסויים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully