וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אותרו מכולות הנפץ ששקעו במפרץ אילת

תמר נהרי

27.11.2002 / 13:17

המכולות שטבעו ב-2001 מכילות תחמושת וחומרי נפץ, במשקל כולל של כ-40 טון; בשבוע הבא יתחיל הליך משייתן מהמים; המשלוח יועד לחברת סולתם שטענה כי אינן מהוות כל סיכון

אותרו שתי מכולות הנשק ששקעו לפני כשנה וחצי במימי מפרץ אילת. המכולות נמצאו בעומק של 150-180 מטר, ובמרחק 400 מטר מזרחית לנמל אילת. מהמשרד לאיכות הסביבה נמסר, כי בשבוע הבא תבוצע בדיקה סופית באמצעות מכשיר ROV (רכב מונחה מרחוק), על מנת לוודא סופית את מיקומן של המכולות. לאחר מכן יחל הליך משייתן מן המים. המכולות אותרו על ידי חברת "אוקיאנה", שנשכרה בהנחיית מנכ"ל רשות הנמלים, מר עמוס רון.

ביוני 2001 טבעו במימי מפרץ אילת שתי מכולות שהכילו תחמושת וחומרי נפץ, במשקל כולל של כ-40 טון. על פי ההערכות שקעו המכולות בעומק של מעל 200 מטר. המשלוח יועד לחברת סולתם, שסירבה להרחיב בעניינן, אך טענה כי המכולות השקועות אינן מהוות סיכון.

אלא שבתוך המכולות היו חומרים נפיצים וכן חומר נפץ מסוג טי.אן.טי, הידוע כחומר מסרטן. גורמים רבים הביעו חשש כבד כי הן עלולות לגרום נזק בלתי הפיך למפרץ אילת, אם בעקבות שחרור איטי של חומרים רעילים – ואם, בהסתברות נמוכה יותר, בשל התפוצצות שתיגרם מסיבה כלשהי.

מיד לאחר שקיעת המכולות פרץ ויכוח בין הרשויות בשאלת ניהול מבצע חילוצן מן המים, ומימון המבצע שנאמד בכמיליון וחצי דולר. שני הגיבורים הראשיים בפרשה – רשות הנמלים והרכבות והמשרד לאיכות הסביבה, ניסו להפיל את האחריות זה על זה. כחודש לאחר השקיעה, ביולי 2001, הוציא הנגבי צו ניקוי למנכ"ל רשות הנמלים ולמנהל נמל אילת, עקב החשש לסביבה הימית במפרץ. באוגוסט 2001 הגיבה רשות הנמלים בעתירה לבג"ץ כנגד הצו שהוציא השר הנגבי.

מאז הגשת הבג"צ הוקפא למעשה הטיפול בשתי המכולות, הנמצאות עדיין במעמקי המפרץ ואפשר שהן מקור לסכנה חמורה לשלום המפרץ והמתרחצים בו. מהודעת המשרד לאיכות הסביבה שהוצאה היום עולה, כי עם מינוי המנכ"ל הנכנס של רשות הנמלים, החל דיאלוג פורה בינו לבין המשרד לאיכות הסביבה. במסגרת הדיונים סוכם, כי רשות הנמלים תמשוך את העתירה מבג"ץ ותישא באחריות לאיתור המכולות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully