וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק: רציתם בחירות - קיבלתם

29.11.2000 / 0:28

בנאום על במת הכנסת אמר ראש הממשלה: תאריך בחירות מוסכם ייקבע בימים הקרובים; ברוב גדול אישרה הכנסת את חוק פיזור הכנסת; הערכה: בחירות בין מרץ ליוני 2001; נתניהו יוכל להשתתף; הפלסטינים: מוכנים להסכם - עוד לפני הבחירות

לאחר יום של מתח במערכת הפוליטית, הפור נפל: ראש הממשלה אהוד ברק עלה הערב לדוכן הכנסת והודיע כי תאריך לבחירות ייקבע בימים הקרובים. בכך השלים למעשה ברק עם העובדה כי החוק לפיזור הכנסת עבר היום בקריאה ראשונה על אף מאמציו למנוע זאת.

בהצבעה על חוק הצביעו כצפוי בעד פיזור הכנסת 75 חברי הכנסת, נגד, הצביעו אחד ו-29 נמעו. מחר יחלו בוועדת החוקה של הכנסת הדיונים על הכנת החוק לקריאה שניה ושלישית.

מגיש הצעת החוק לפיזור הכנסת, ח"כ סילבן שלום, אמר בתום נאומו של ברק, כי הוא מעריך שהבחירות ייערכו בין מרץ למאי 2001. לדבריו, כבר הלילה יחלו המגעים בין הליכוד לישראל אחת לקביעת תאריך הבחירות. השר רענן כהן מישראל אחת אמר כי הוא מעריך שהבחירות תתקיימנה במחצית הראשונה של שנת 2001. "אני מקווה שזה יקרה בחודש יוני בשנה הבאה", אמר.

בנאומו תקף ברק בחריפות את "מדקלמי הסיסמאות" ואת האופוזיציה והדגיש כי אין בכוונתו להתפטר, אך הדגיש כי יתמודד בבחירות וינצח. בכך התייחס לשמועות ולידיעה בערוץ 1 ובאתרי אינטרנט כי הוא מתכוון להודיע היום על התפטרותו.

ראש הממשלה אמר כי בחירות בעת הזאת מיותרות, אבל פנה לחברי הכנסת ואמר: "העם אוצה ממשלת חירום לאומית. הכנסת רוצה בחירות. אם אתם רוצים בחירות - אז תקבלו". "אינני עיוור, אני מסתובב בעם", הוסיף ברק. "העם לא מבין את מה שקורה בבית הזה (בכנסת), לא את התמרונים ולא את התכסיסים".

"אינני חושש מבחירות כאלו, בכל הבחירות שהשתתפתי - ניצחתי", הדגיש ברק. "אני גאה במעשי ובמעשי ממשלתי". לדבריו יש לבחון מחדש את כל ההסכמים המדיניים, כולל קמפ דיוויד, זאת כדי למנוע הישנות אירועים כמו אינתיפאדת אל אקצה. ברק הדגיש כי אין פתרון פשוט לסכסוך. "אם וכאשר יעמוד על הפרק מו"מ מדיני, הדבר יעמוד לדיון בכנסת", אמר ברק. חברי הכנסת של ישראל אחת שמעו על הודעתו של ברק רק ממנו, כשנאם מעל הדוכן. איש לא טרח לעדכנם בכך שראש הממשלה הכריע ללכת בחירות.

מי ששמחו הערב על נאומו של ברק הם אנשיו של בנימין נתניהו שציינו כי אי התפטרותו של ברק סוללת את הדרך להשתתפות נתניהו בבחירות הקרובות. ברק קובע הערב שיא ישראלי כראש הממשלה שכיהן את הזמן הקצר ביותר בתפקידו - שנה וחמישה חודשים, אם כי יש רשותו עוד כחצי שנה עד למועד הבחירות שייקבע.

שרון לברק: הביילינים השפיעו עליך

יו"ר הליכוד, ח"כ אריאל שרון, עלה לדוכן הכנסת בסיום דבריו של ראש הממשלה והאשים אותו באחריות למצב הנוכחי: "מי שאחראי למצב שנוצר זה אתה, ואתה בראש ובראשונה. אתה הגעת למצב הזה בוויתורים בקמפ דיוויד, מבריחה מבוהלת, בנטישת בעלי ברית, בהססנות שלך, בניהול המאבק בטירור, כל האולטימטומים שהצבת ולא עמדת בהם".

שרון התייחס בדבריו הקשים גם לנושא הכישלון בהקמת ממשלת האחדות הנחוצה, לדבריו, לאיחוד העם: "בסופו של דבר כל הביילינים למיניהם השפיעו עליך ללכת ללא הליכוד. הליכוד עמד בעבר מאחורי הסכמי השלום המורכבים ביותר ואני בעצמי הייתי שותף להם". שרון התייחס בדבריו למי ש"מנסים לצייר תמונה מעוותת ושקרית כאילו אני מסמל את ההפך משלום".

שרון סיים את דבריו בהכרזה נחרצת: "צריך ממשלה בעלת תכנית מדינית ברורה, שרים בעלי כושר ביצוע וראש ממשלה שמסוגל לקבל החלטה ולשאת באחריות. אל תנסה להטיל את האחריות עלינו. האדם האחראי למצבה של ישראל הוא אדם אחד, ראש הממשלה, מר אהוד ברק".
שרון ציין כי בליכוד יתקיימו פריימריס והוא בטוח שינצח.

מקורות פלסטיניים בכירים הגיבו על נאום ברק ואמרו: "אנו מקווים שעכשיו תקום ממשלת שלום". אולם באופן לא רשמי ציינו המקורות כי מגמת ערפאת היא להגיע להסדר עם ברק עוד לפני הקדמת הבחירות , אך הם לא בטוחים שזה אפשרי. נביל אבו רודיינה, יועצו של ערפאת, אמר בתגובה כי נאום ברק הוא התפתחות חשובה. "אנו מקווים כי הקדמת הבחירות לא תשפיעו על תהליך השלום", אמר.

בתנועת הפתח אמרו הערב בתגובה כי מדובר בתוצאה ישירה של האינתיפאדה ובהישג מרשים שלה. "ברק משלם כעת את מחיר הדמים הגבוה של הפלסטינים ואת המחיר על כך שאיפשר לאריאל שרון לבקר בהר הבית", נאמר בהודעה.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully