כ-20 אלף הפגינו בתל אביב נגד גירוש הזרים: "זכויות זה לכולם"

המחאה התקיימה בכיכר רבין בשיתוף פעולה בין ארגוני הקהילה הסודאנית והאריתריאית לבין ארגוני סיוע לפליטים, ובמהלכה נאמו אמנים ופעילים חברתיים. המפגינים קראו: "אין הבדל בין דם לדם". לקראת האירוע נחסמו רחובות ראשיים באזור והוצבו מאות שוטרים וסדרנים

צילום: אבי כהן, עריכה: תום זואילי

כ-20 אלף איש הפגינו נגד גירוש מבקשי המקלט הערב (שבת) בכיכר רבין שבתל אביב. לקראת המחאה נערכה המשטרה ומאות שוטרים, מתנדבים וסדרנים הוצבו ברחובות הסמוכים לכיכר כדי לשמור על הסדר הציבורי. המפגינים נשאו שלטים וקראו: "זכויות זה לכולם" ו"אין הבדל בין דם לדם, כי כולנו בני אדם".

העצרת התקיימה בשיתוף פעולה של ארגוני הקהילה הסודאנית והקהילה האריתראית לבין ארגוני תנועת "עוצרים את הגירוש", תנועת "דרום תל אביב נגד הגירוש", ארגון הסיוע א.ס.ף ומוקד הפליטים וארגונים נוספים. בעצרת נאמו ראובן אברג'יל, פליטים מסודאן ומאריתריאה ותושבים מדרום תל אביב ומערד. כמו כן, הופיעו עלמה זהר, חמי רודנר ויהודה קיסר.

בעקבות העצרת נחסמו הרחובות הבאים במרכז תל אביב לתנועת כלי רכב בין השעות 17:30 ל-23:00: רחוב אבן גבירול בקטע שבין רחוב שאול המלך לרחוב ארלוזורוב; שדרות בן גוריון בקטע שבין רחוב שלמה המלך עד כיכר רבין; רחוב פרישמן בקטע שבין כיכר מסריק עד כיכר רבין; רחוב דוד המלך ורחוב בלוך.

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
ההפגנה בכיכר רבין, היום (צילום: ניב אהרונסון)
ההפגנה בכיכר רבין, היום (צילום: ניב אהרונסון)

"מגיל 16 ממשלת סודאן רוצה לרצוח אותי ואת משפחתי, ואחרי זה גם בגלל שיצאתי נגד המדיניות של הממשלה", אמר חבר בקהילה הסודאנית שנשא דברים בעצרת. "האזור שבו גדלתי הותקף בנשק כימי, 14 שנים המדינה תוקפת את האזרחים שלה. ממש השבוע האזור הותקף, רובם ילדים ונשים, בשבילכם זה כותרת בעיתון - בשבילי זו משפחה. אלו אחיי ואחיותיי, זהו עמי, אימא שכבר נרצחה. יש עוד רבים כמונו בישראל".

ח"כ מרב מיכאל אמרה בהפגנה כי "האלפים שהגיעו מוכיחות ומוכיחים לממשלה שאפשר לפעול אחרת. חובה לשקם את דרום תל אביב וחובה לתת מקלט לאלה שמבקשים מאתנו אותו. אנחנו במחנה הציוני נפעל נגד הגירוש ובעד קידום הפתרון של פיזור הפליטים ברחבי הארץ, במקומות שבהם נחוצים עובדים בתיירות ובמסעדנות, וכמובן - בקידום התוכנית לשיקום דרום תל אביב.

"מדיניות החצרות האחוריות מושרשת במדינית ישראל עשרות שנים, המדיניות המפלה יושמה גם בקנה המידה העירוני של תל אביב", אמרה הפעילה החברתית שולה קשת.

כיכר רבין, הערב (צילום: ניב אהרונסון)
כיכר רבין, הערב (צילום: ניב אהרונסון)

הפעיל החברתי ראובן אברג'יל אמר כי "באתי להעביר מסר לממשלה, ולחזק את הפליטים ולומר להם שהם לא לעבד. נעמוד לצדם עד שייעשה צדק. הנה לכם הזדמנות יקרה מפז להכניס לקמפיין 70 למדינה את ההצלחה בפתרון בעיית הפליטים ושיקום שכונות דרום תל אביב. לעשות זאת בצורה מכבדת ומכובדת שנותנת הזדמנות גם לנו כמדינה להוכיח שאנחנו יכולים להתמודד עם בעיה שאנחנו יצרנו, וליבינו את השנאה כלפי פליטים שלא חטאו ולא פשעו".

השר נפתלי בנט התייחס למחאה ואמר כי "אסור לממשלה להתקפל אל מול הקמפיין להשארת מסתנני העבודה הבלתי חוקיים, אחרת נהפוך ללשכת העבודה של העולם".

לפני יותר משבוע הוציא בג"ץ צו מניעה זמני לתכנית הגירוש של אזרחי אריתריאה וסודאן לרואנדה ואוגנדה. הצו הוצא למשך שבועיים בעקבות עתירה שהגיש עו"ד אביגדור פלדמן ועד לחידוש הדיון בעניינה. על פי צו המניעה שניתן סבורים השופטים כי כל עוד מתנהלת העתירה אין מקום להמשיך בגירושם של האזרחים הזרים.

כיכר רבין, הערב (צילום: ניב אהרונסון)
כיכר רבין, הערב (צילום: ניב אהרונסון)

לפני כשבועיים נסגר מתקן "חולות" בנגב, שמאז חודש דצמבר 2013 אכלס שוהים בלתי חוקיים ממדינות אפריקה והוגדר מתקן כליאה פתוח. בשבועות האחרונים שוחררו בהדרגה השוהים במתקן שהגישו בקשות מקלט עד ל-31 בדצמבר 2017 וטרם קיבלו תשובה. יתר השוהים שבקשת המקלט שהגישו בעבר נדחתה או מי שבקשתם הוגשה לאחר ה-1 בינואר 2018 יצטרכו להחליט אם לעזוב את ישראל מרצונם או להישלח לכלא סהרונים הסמוך לערד.

בחודש ינואר החלה המדינה בחלוקת מכתבי התראה לאזרחי אריתריאה וסודאן לקראת "יציאה מרצון". על פי נתוני המשרד 455 שוהים בלתי חוקיים עזבו בחודשים האחרונים את ישראל - בהם 401 אזרחי אריתריאה ו-54 מסודאן. עוד עולה כי 1,200 מכתבי התראה חולקו לשוהים בלתי חוקיים וכי החלו הליכי שימוע לכ-400 מהם.

(עדכון ראשון: 18:03)

המונים מפגינים בתל אביב (צילום: ניב אהרונסון)
ההפגנה בתל אביב (צילום: ניב אהרונסון)
הפעילה בעד הגירוש, שפי פז, מלווה על ידי שוטרים (צילום: ניב אהרונסון)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully