אחרי 3 שנות מלחמה: "סעודיה והמורדים בתימן בשיחות שלום חשאיות"

גורמים דיפלומטיים ותימניים אמרו כי ריאד והחות'ים מנהלים מו"מ סודי בעומאן, במטרה לסיים את הסכסוך שסופו לא נראה באופק. עוד אמרו כי הממשלה הגולה והמוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית אינה חלק מהתהליך

רויטרס
18/03/2018
עריכה: יאיר דניאל

ערב הסעודית והמורדים החות'ים בתימן מנהלים שיחות חשאיות לסיום המלחמה ביניהם - כך לדברי גורמים דיפלומטיים וגורמים פוליטיים בתימן.

המלחמה בין הקואליציה בהובלת ערב הסעודית לבין הכוחות השיעיים הנתמכים בידי איראן נמשכת זה יותר משלוש שנים וגרמה למשבר ההומניטרי הגדול ביותר בעולם. ריאד טוענת כי היא פועלת לבלימת ההשפעה של טהראן, אך החות'ים מכחישים כי הם זוכים לסיוע צבאי ממנה וטוענים כי נאבקים בממשל מושחת.

שני דיפלומטים ושני גורמים תימניים, ששמרו על עילום שם, אמרו כי דובר המורדים, מוחמד עבד א-סלאם, נמצא בקשר ישיר עם גורמים סעודיים בעומאן כדי להגיע לפתרון מקיף לסכסוך. "יש התייעצויות בין החות'ים לסעודים, ללא נציגי הממשלה המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית, וזה ברור שיש רצון בקרב החות'ים והקואליציה להתקדם לעבר הסכם כולל", אמר אחד הדיפלומטים".

אלפים נהרגו במהלך המלחמה. פיצוץ מחסן נשק של החות'ים בצנעא, בינואר(צילום: רויטרס)

גורם בקואליציה הסעודית הכחיש כי ריאד מנהלת שיחות כלשהן עם החות'ים והביע שוב את התמיכה ביוזמת השלום של האו"ם. החות'ים לא התייחסו לנושא.

ממשלתו של הנשיא עבד רבו מנסור האדי, המוכר על ידי הקהילה הבינלאומית כנשיא תימן, הכחישה אף היא את קיומן של השיחות. בהצהרה שפרסמה בסוכנות הידיעות הממשלתית, היא קראה לדיווח "שקר" ו"חדשות מטעות".

הגורמים אמרו כי המתווה שעלה לדיון כולל הפסקת אש בחזיתות השונות במדינה, שתסתיים בהסכם שלום העונה על האינטרסים של כל הצדדים הלוחמים. הגורמים הדיפלומטיים אמרו כי השיחות מתנהלות בחודשיים האחרונות כדי לשמש בסיס להחלטה לקראת בואו של שליח האו"ם החדש לתימן, הדיפלומט הבריטי מרטין גריפית, שמתחיל היום את תפקידו.

ואולם, לא ברור כמה התקדמות נרשמה. שיחות שלום בחסות האו"ם בין החות'ים לממשלת תימן התקיימו בפעם האחרונה בכווית, באוגוסט 2016. בדומה לשני סבבי שיחות קודמים בשוויץ, שבהם לא הייתה לסעודים נוכחות, הסתיימו ללא הצלחה.

עוד בוואלה!

גם שיער, גם עור וגם ציפורניים: תוסף התזונה שמשנה את חוקי המשחק

בשיתוף סופהרב
סדקים בתוך הקואליציה. כוחות של איחוד האמירויות סורקים אחרי מוקשים(צילום: רויטרס)

השיחות הנוכחיות, ככל הנראה, עוקפות את ממשלת תימן, שהשבתה לשלטון הייתה ההצדקה למלחמה. זאת כחלק מסדרת סכסוכים פנימיים בקואליציה הסעודית, שמקשה על מאמצי הלחימה שלה. שני גורמים בממשלתו של האדי אמרו לרויטרס כי הם אינם מודעים לדיאלוג החשאי והביקורת שלהם כלפי הקואליציה גברה בימים האחרונים. לטענתם, ריאד לא מאפשרת לנשיא האדי ולבכירים אחרים השוהים בשטחה לשוב לתימן.

מאז הדחתו שהה האדי במרבית הזמן בריאד, כשהשטחים שבשליטת הממשלה חווים סדרת מתקפות טרור קטלניות מצד שלוחת "המדינה האסלאמית" (דאעש). הפעם האחרונה שבה ביקר במדינה הייתה בפברואר אשתקד.

החות'ים, המאמינים בזרם הזידי בשיעה, כבשו את הבירה צנעא ב-2014 והניסו את ממשלתו של האדי לגלות בערב הסעודית כמה חודשים לאחר מכן. מחשש להשתלטותם על כל המדינה, פתחה השכנה מצפון יחד עם מדינות ערביות ומוסלמיות נוספות במלחמה, כשהן זוכות לחימוש ולתמיכת ארצות הברית ובריטניה.

אלפי תקיפות של הקואליציה הרגו אלפי בני אדם, בעוד שהחות'ים שיגרו רקטות וטילים אל ערב הסעודית השכנה. כוחות הקואליציה רשמו הישגים בשטח, אך עדיין רחוקים מכיבושה מחדש של צנעא. ללא ניצחון באופק והתקרבות המדינה לסף רעב, בכירים בסעודיה, כולל יורש העצר מוחמד בן סלמאן המוביל את המלחמה, הביעו רצון לסיים אותה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully