וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערכה: החוק לפיזור הכנסת יעבור בהצבעה כבר הלילה

28.11.2000 / 16:45

טומי לפיד תומך בחוק ובכך מנסה להמריץ את ראש הממשלה לפעול לכינון ממשלת חירום; ברק נכשל בניסיון להפוך ההצבעה להצבעת אמון; בעקבות כך גברו הסיכויים להעברת החוק בקריאה ראשונה; הדיון בכנסת החל בהשתתפות רוב חברי הכנסת; החלטה צפויה הלילה

ראש הממשלה, אהוד ברק, נואם בשעה זו בכנסת. ברק ביקש לנאום ועלה במפתיע לדוכן הכנסת. עדיין לא ברור מה יחליט ברק - האם להפוך את ההצבעה הערב בכנסת להצבעת אמון ולכן לא ידוע האם תדחה ההצבעה לשבוע הבא. אולם נראה שהפור נפל וההצבעה תעבור עוד היום בקריאה ראשונה.

הערכה היא כי האפשרויות העומדות בפני ראש הממשלה הצטמצמו והוא לא יכול להפוך את ההצבעה להצבעת אמון. סיעות שינוי, עם אחד וש"ס החליטו להצביע בעד החוק.גם חברי הסיעות הערביות צפויים לתמוך בפיזור הכנסת. באופוזיציה ובקואליציה מעריכים כי לפחות שישים ושבעה חברי כנסת יצביעו בעד החוק.
יושב ראש הקואליציה, אופיר פינס, אמר בראיון לגלי צה"ל כי חברי הכנסת צריכים לקבל היום החלטת אמת ולא החלטה שמשקפת את האינטרסים שלהם. "שיקחו החלטה ולא יעשו פוזה", אמר.

הדיון בכנסת החל, משתתפים כשמונים מבין הח"כים והוא צפוי להסתיים הלילה. כמה מן הח"כים הערבים אמרו כי בלשכת ערפאת מתעניינים בנעשה וחוששים כי ברק יכשל ויאלץ לפזר את ממשלתו.

אחר הצהריים החליטה סיעת שינוי לתמוך בחוק לפיזור הכנסת, שיועלה היום בקריאה ראשונה. יו"ר הסיעה, טומי לפיד, אמר כי הוא מקווה שעל ידי כך יזדרז ראש הממשלה לפעול לכינון ממשלת חירום. לפיד הוסיף כי אם לא תוקם ממשלת חירום, תתמוך מפלגתו גם בקריאה השניה והשלישית של החוק. "אנחנו מאוד מצטערים אבל לא יכולנו להמלט מחובתנו להצביע בהתאם", הוא אמר. מאוחר יותר הוא הוסיף כי אם ראש הממשלה ינסה לעשות תרגיל פוליטי ולהסב את החוק להצבעת אי אמון או אמון, שינוי תתמוך בכל קרה בפיזור הכנסת.

מוקדם יותר הודיע ראש תנועת עם אחד, עמיר פרץ, כי סיעתו, המונה שני חברים, תתמוך היום בחוק לפיזור הכנסת. "הגענו למסקנה שבלי לעשות שום חשבונות אנחנו מתכוונים להצביע בעד פיזור הכנסת", אמר פרץ במסיבת עיתונאים.

עם זאת, פרץ לא הבהיר כיצד ינהג במקרה וההצבעה תיהפך להצבעת אמון.

מועצת חכמי התורה של ש"ס הודיעה הבוקר באופן סופי כי כל 17 חברי הכנסת של הסיעה יתמכו בחוק לפיזור הכנסת. עם זאת החליטו חכמי התורה בהתייעצות עם יו"ר הש"ס, אלי ישי, כי הסיעה תמשיך לפעול להקמת קבינט חירום. היום ייפגש יו"ר הליכוד, אריאל שרון, עם ישי לדון בתמיכת ש"ס בחוק. ביהדות התורה הבהירו כי יאמצו את עמדת ש"ס, אבל מסרבים להתחייב.

האחים דוד ומקסים לוי (גשר) הודיעו כי יתמכו בפיזור הכנסת. מקסים לוי אמר כי הם בודקים את האפשרויות המשפטיות שלהם במקרה שההצעה תהפוך להצעת אמון. "אנחנו כנראה נוכל להצביע אי אמון נגד ראש הממשלה", אמר לוי, חבר הקואליציה.

על פי המצב הנוכחי, נראה כי מבחינתו של ראש הממשלה, האפשרות היחידה להמנע מתבוסה בהצבעה היא להכריז עליה כהצבעת אמון או אי אמון. במקרה של הצבעת אמון, מאמינים בקרבתו של ראש הממשלה כי חברי כנסת רבים יירתעו מלהצביע בעד, שכן רוב של 61 יגרום להפלת הממשלה ולעריכת בחירות בעוד 60 יום. במקרה של הצבעת אי אמון, יידחה הדיון לשבוע הבא.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully