מבקר המדינה - הדוח השנתי

דוח המבקר: המשטרה לא יישמה את הלקחים מחטיפת שלושת הנערים

אחרי שאחד מהחטופים התקשר למוקד 100 ושיחתו זוהתה כשיחת הטרדה, בוצעה הפקת לקחים - אך הם עדיין לא יושמו במלואם. המבקר מצא בנוסף "אי הקצאת משאבים וטיפול בלתי הולם" בחקירת ירי בפלסטינים על ידי שוטרי מג"ב בשטחי יהודה ושומרון

14/03/2018
מתנחלים מתבצרים בבית המכפלה, חברון, 26 ביולי 2017. ניב אהרונסון, ניב אהרונסון
שוטרת מג"ב במערכת המכפלה בחברון(צילום: ניב אהרונסון, ניב אהרונסון)

דוח המבקר על משטרת מחוז ש"י - הממצאים העיקריים:

-המשטרה לא השלימה את הוספת התקנים וההכשרות במוקד 100 אחרי הפקת הלקחים מחטיפת ורצח שלושת הנערים
-המשטרה מתעכבת בחקירת אירועי ירי בפלסטינים בידי שוטרי מג"ב
-ליקויים בטיפול בתלונות על עסקאות מקרקעין הנוגעות בין היתר להקמת מאחזים בגדה

המשטרה לא השלימה את יישום הלקחים מחטיפת ורצח שלושת הנערים בגוש עציון - כך קובע מבקר המדינה יוסף שפירא בדוח שמתפרסם היום (רביעי) הבוחן את פעילות משטרת מחוז ש"י, החולש על שטחי יהודה ושומרון. כמו כן, המבקר מצא כי משטרת המחוז מנהלת ב"קצב איטי במיוחד" חקירות של תקריות ירי בפלסטינים על ידי שוטרי מג"ב בניגוד לפקודת המשטרה, וכן מטפלת באופן לקוי בתלונות על עבירות הונאה במקרקעין.

בדוח מתייחס המבקר ללקחים שהופקו מרצח איל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל הנוגעים לתפקוד מרכז השליטה (המשל"ט) במחוז ש"י ומוקד 100, ומציין ליקויים בפעילותם. זאת, לאחר שבאירוע אחד החטופים התקשר למוקד והודיע לחטיפה, אך שם התייחסו לכך כשיחת הטרדה ולא טיפלו בה. בעקבות המקרה הודחו מפקד מרכז השליטה במחוז דאז, רב-פקד מוטי שושן, ושלושה שוטרים נוספים.

שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו ב-2014(צילום: רויטרס)

המבקר מצא כי המשטרה טרם השלימה את ההליך לסיווג שיחות הטרדה וטיפול בהן. לצד זאת, מותח שפירא ביקורת על כך שעל אף ההמלצות להוסיף 20 תקנים למרכז השלטון המחוזי ולבצע הכשרות, סופחו רק 11 איש בזמן הביקורת - וללא הכשרה מתאימה.

לפי הדוח, "בביקורת נמצאו ליקויים, מהם מהותיים ומשמעותיים, באופן תפקודם של המטה הארצי ומחוז ש"י בנוגע לארגון ולתקינה של כוח אדם והציוד במחוז ולאופן פעילותו של מוקד 100, שיש בהם כדי לפגוע בבניין הכוח, בהפעלתו, ברמתו המקצועית ובכשירותו המבצעית". עוד צוין כי "יש לראות בחומרה את העובדה שגם בשנים 2015-2014, לאחר אירוע 'שובו אחים', עדיין הוצבו במשל"ט שוטרים שלא השתתפו בהכשרה מתאימה".

עוד בוואלה!

רוצים לזכות בארוחה משפחתית בסטקיית הבוקרים בתל אביב?

בשיתוף סטקיית הבוקרים

"פגיעה קשה בטיפול באירועים המחייבים חקירה מהירה"

במסגרת בחינת פעילות מחוז ש"י שפירא מתח ביקורת גם על כך שמשטרת המחוז חוקרת באופן איטי במיוחד אירועים שבהם פלסטינים נורו על ידי שוטרי מג"ב, וזאת בניגוד לפקודת המשטרה הקובעת כי על מח"ש לחקור שוטרים. "הדבר פוגע קשות בטיפול בתלונות ובאירועים המחייבים חקירה מהירה, יעילה ומקצועית, אינו עומד בכללי המשפט בינלאומי ואף פוגע באמון הציבור ברשויות האכיפה", נכתב בדוח.

סוגיית סמכות החקירות של שוטרי מג"ב מעוררת מחלוקת תקופה ארוכה. בעוד שמשרד המשפטים הביע תמיכה בהעברת החקירות למצ"ח (כלומר לצבא), שר הביטחון טען כי על מח"ש (הכפופה למשרד המשפטים) לחקור שוטרים. על פי הדוח, בנובמבר האחרון קבע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי סמכויות החקירות יועברו לידי מצ"ח.

חקירות נגד לוחמי מג"ב בגדה(צילום: עיבוד תמונה, נועם מושקוביץ)

המבקר מציין כי בשנים 1992 עד 2014 הוגשו רק חמישה כתבי אישום נגד לוחמי מג"ב כפועל יוצא מחקירות שניהל מחוז ש"י בגין אירועי ירי בגדה. "מדובר בנתון בלתי סביר לכאורה, המצביע על אי הקצאת משאבים מתאימים ועל טיפול בלתי הולם מצד מ"י בזירה זו", כתב מנהל מח"ש דאז, אורי כרמל, למשנה הפרקליט המדינה אלי אברבנאל בפברואר 2015. על פי המבקר, במרץ 2016 טיפל מחוז ש"י ב-27 תיקי חקירה, מתוכם שניים עסקו באירועים מ-2012, ארבעה ב-2013, שישה ב-2014 ותשעה ב-2015.

עם הקמת מח"ש ב-1992 הוחלט כי אירועי ירי של שוטרים בגדה יתוחקרו על ידי המשטרה. ב-2007 החליט פרקליט המדינה כי החקירות יועברו למח"ש. בשלב ראשון הועברו חקירות של שוטרים "כחולים", והוחלט כי בהמשך יועברו גם חקירות במעורבות שוטרי מג"ב. אולם, ההחלטה הנוגעת למג"ב לא יושמה.

גם בדצמבר 2014 התקבלה החלטה דומה של היועמ"ש בנוגע לטיפול מח"ש בחקירות אלה, אך גם היא לא יושמה ובמשך כמה חודשים כלל לא טופלו תיקי חקירה. במשטרה תומכים בעמדה זו, וניצב בדימוס מני יצחקי אף ציין בעבר כי "לא סביר ולא ראוי מבחינה ציבורית שהמשטרה תחקור תלונות בקשר לחשדות הנוגעים להתנהלות אנשי משטרה במקרים מסוג זה וכי כבר עתה יש ליטול מידי המשטרה את ביצוע החקירות בתחום הנדון".

רק חמישה כתבי אישום ב-12 שנים. כוחות מג"ב בעימותים בשטחים(צילום: רויטרס)

עם זאת, ועדת טירקל דווקא המליצה כי הצבא יחקור אירועים שבהם יש חשד להפרת כללי המשפט הבינלאומי, וגם משרד המשפטים תמך בעמדה זו. מנגד, מתשובת הפרקליט הצבאי הראשי למבקר המדינה עולה כי שר הביטחון מתנגד לכך, וסבור כי על מח"ש לחקור אירועים אלה.

העמדות השונות הוצגו כאמור לראש הממשלה שהחליט כי מצ"ח תחקור את העבירות. בתגובת המל"ל למבקר נכתב כי "ראש הממשלה קיבל החלטה לפיה 'הטיפול בתלונות נגד שוטרי מג"ב ביחס להפרות של כללי המשפט הבינלאומי במסגרת פעילות משטרתית, שנעשתה תחת פיקוד צה"ל באיו"ש, תהיה בידי צה"ל/מצ"ח'".

לצד זאת, מציין המבקר כי חוקרי מח"ש חקרו עבירות של שוטרים בגדה (למעט של שוטרי מג"ב), ללא כל הכשרה והסמכה מתאימה עד לאפריל 2016, אז עברו הכשרה. ממסמכים שנמסרו למבקר עולה כי בין ינואר 2013 לאפריל 2016 נחקרו במח"ש 126 שוטרים וקצינים של מחוז ש"י.

החקירות במרבית התלונות על הקמת מאחזים לא הושלמו(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

בנוסף, מצא שפירא ליקויים בטיפול מחוז ש"י בתלונות על זיוף עסקאות מקרקעין הנוגעות בין היתר להקמת מאחזים בגדה. המבקר מציין כי בין ינואר 2014 לאפריל 2016 הוגשו 48 תלונות למשטרת ש"י על ידי קמ"ט (קצין מטה) מקרקעין במנהל האזרחי ועל ידי פרקליטות מחוז ירושלים. אולם, עד ינואר 2017, החקירות במרבית התלונות לא הושלמו. בנוסף, הקמ"ט ציין כי המשטרה כלל לא ביקשה מסמכים רלוונטיים לחקירת התלונות, ואף כתב כי בחלק מהתיקים "המשטרה לא עשתה דבר וחצי דבר עם תלונתנו".

המבקר מציין כי "לעיכוב בהשלמת הטיפול בתלונות על עברות הונאה במקרקעין שהוגשו למחוז ש"י עלולות להיות תוצאות חמורות, כגון פגיעה בזכויותיהם הקנייניות של רוכשי הקרקעות, פגיעה באמון הציבור במערכת אכיפת החוק, וכן פגיעה בפעילות הכלכלית באיו"ש".

אפודים פגי תוקף, פקודה לא מעודכנת

בנוסף לנושאים אלה, המבקר מתייחס בדוח לטיפול בזירת הראיות בגדה, ומצביע על היעדר נוהל המסדיר את חלוקת התפקידים בין השטרה לבין הצבא לאחר שהכוח מגיע לזירה. ב-2016 כתב קצין האח"ם היוצא של מחוז ש"י למפקדת אוגדת איו"ש כי "מאירועים שהתרחשו בתחומי המחוז בחודש האחרון עולות שתי בעיות אבטחה משמעותית, ולפיה מוצאים עצמם אנשי המז"פ עובדים תחת סכנה משמעותית".

המבקר קבע כי יש לגבש נוהל שמסדיר את חלוקת האחריות בין שני הגופים. המשטרה עדכנה את המבקר ב-2017, כי "נכתבה טיוטת נוהל אשר מצויה בשלבי תיקוף מול הגורמים הרלבנטיים במשטרה. בהמשך תועבר גם לתיקוף הגורמים הרלבנטיים בצה"ל".

נמצא חוסר תיאום בין המשטרה לבין הצבא. שוטרים(צילום: עומר מירון)

בנוסף, מציין המבקר כי פקודת משטרת מחוז ש"י, הכוללת הגדרת ייעוד, משימות ואתרי הפריסה של תתי-הארגון, לא עודכנה במשך 16 שנים. זאת, על אף הגידול במספר הפיגועים בשנים אלה והשינויים המהותיים בכוח האדם. "אי-עדכון הפקודה במשך תקופה כה ארוכה, בייחוד נוכח השינויים הרבים בהיקף הפעילות ובאופן פעילותו של מחוז ש"י עלול לפגוע ביכולת המחוז לבצע את משימותיו באופן מיטבי", קובע המבקר. מהמשטרה נמסר למבקר כי בתום תהליכים מבניים מרכזיים תעודכן הפקודה.

סוגיה נוספת אליה מתייחס המבקר היא תקינות השכפ"צים הקרמיים. לפי הדוח, בספטמבר 2016, במרבית מהשכפ"צים הקרמיים של מחוז ש"י פג תוקפם של הלוחות הקרמיים והם אינם עומדים בדרישות היצרן. לדברי המבקר, העיכוב בחידוש מלאי השכפ"צים "עלול להגדיל את הסיכון לחייהם של השוטרים". באפריל 2017 מסרה מ"י בתגובתה על ממצאי הביקורת כי "בוצע רכש של אפודים קרמיים בנוסף לאלה שנרכשו וחולקו לשוטרים. צפי קבלה במאי 2017".

תגובה המשטרה: "חקירת שוטרי מג"ב אינה תחת אחריותנו"

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "במסגרת תהליכים ארגוניים שהחלו עוד בשנת 2016 בכל הנוגע לבניין הכוח, בוצעו ועוד צפויים שינויים ארגוניים משמעותיים במחוז, בהם הקמת שתי תחנות חדשות ותוספת תקנים וכוח אדם להתמודדות מיטבית מול האתגרים השונים. מרכז השליטה המחוזי המעניק מענה מיטבי למאות אלפי פניות אזרחים מדי שנה, עבר שדרוג משמעותי וכיום כל שוטרי המשל"ט בוגרי הכשרה מקצועית. כמו כן, בתקופה הקרובה אף צפוי להתחיל בניית משל"ט חדש וממוגן".

עוד נמסר כי "בהתאם לאתגרי המשטרה באיו"ש ואיומי הייחוס השונים, בשנים האחרונות מתבצעת עבודת מטה מקיפה בנושא רכבים ממוגנים תוך בחינת החלופות השונות באופן שיתן מענה מיטבי ומקצועי לטווח הארוך".

באשר לחקירת שוטרי מג"ב נמסר כי "חקירות שוטרים באשר הם, היא משימה שאיננה תחת אחריות משטרת ישראל ומאידך, המשטרה מעולם לא תוקצבה לגביה. עקב ואקום שנוצר בפונקציה זו של חקירת מקרים של אירועי ירי בהם גרמו שוטרי מג"ב לפציעה או למוות של פלסטינים באיו"ש, נכנס מחוז ש"י לתחום זה. מאז שנת 2007, פעלו גורמים רבים להעברת האחריות על החקירות לגורם אחר ורק לאחרונה בנובמבר 2017 החליט ראש הממשלה כי הטיפול בתלונות נגד שוטרי מג"ב ביחס להפרות של כללי המשפט הבין - לאומי במסגרת פעילות משטרתית, שנעשתה תחת פיקוד צה"ל באיו"ש, תועבר לידי מצ"ח".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully