טילים מדויקים, בכמה זירות: כך מתכונן צה"ל עם צבא ארה"ב למלחמה

אלפי חיילים אמריקנים משתתפים בתרגיל "ג'וניפר קוברה 9" שמדמה תרחיש שיגור אלפי רקטות על ישראל. "צה"ל יידע להגן מפני כל איום, אך כל סוללה נוספת מייצרת שכבת הגנה איכותית", אמר קצין בכיר בחיל האוויר. מפקד הכוח האמריקני: "אנחנו כאן כדי להגן על ישראל"

08/03/2018
צילום: שי מכלוף ודובר צה"ל, עריכה: יאיר דניאל

תרגיל "ג'וניפר קוברה 9" של מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר מתקיים בימים אלו ברחבי ישראל ומשתתפים בו 2,000 חיילים מצה"ל ו-2,500 חיילים מצבא ארצות הברית. התרגיל מדמה התקפות טילים מסוגים שונים על עורף מדינת ישראל ולשם כך משתתפות בו סוללות הגנה אקטיביות של חיל האוויר וצבא ארצות הברית. מטרתו העיקרית של התרגיל היא לתרגל יירוטים, שיתופי פעולה ומערכות פיקוד ושליטה.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט מייחס חשיבות רבה לשיתופי הפעולה עם צבאות זרים בייחוד עם צבא ארצות הברית, והניח משקל כבד על הצלחת התרגיל הנוכחי שמוגדר כאחד התרגילים הגדולים שבוצעו אי פעם. לשם כך נפרסו סוללות הגנה בהן כיפת ברזל, שרביט קסמים חץ ופטריוט, כולל פטריוט מסוג PAC-3 האמריקני בכל רחבי הארץ. בתום התרגיל ידמו הסוללות השונות יירוט חי משותף לשני הצבאות.

הטכנולוגיה - בנעל

הפתרון הטבעי לכאב הברכיים קרוב מתמיד - עם החזר מקופ"ח

מוגש מטעם אפוסתרפיה
התרגיל יכלול דימוי של יירוט חי. משתתפים בתרגיל בוחנים מערכת פטריוט(צילום: שי מכלוף)

מפקד מערך ההגנה האווירית תת-אלוף צביקה חיימוביץ', אמר בפתח דבריו כי תרחישי התרגיל הם מצבי קיצון עמם יתמודדו הכוחות השונים ולמרות שיתוף הפעולה ההדוק עם צבא ארצות הברית, "צה"ל יידע להגן בעצמו מפני כל איום, אך אין ספק שכל סוללה נוספת מייצרת שכבת הגנה נוספת המאפשרת להתמודד בצורה יעילה עם האיומים השונים. במצב קיצון כוחות אמריקניים יגיעו לכאן כדי לשפר את מצב המוכנות ללחימה. התרגיל הזה מביא עמו אתגרים מורכבים ביותר". במהלך התרגיל ידמו הכוחות התמודדות עם מטחי טילים, רקטות בכמה זירות בו זמנית ודגש עיקרי על טילים מדויקים שיסכנו את בסיסי צה"ל, מתקנים אסטרטגיים ורגישים וריכוזי אוכלוסייה.

במבצע עמוד ענן שוגרו לעבר ישראל 15 רקטות גראד ובמבצע צוק איתן 26 רקטות גראד. לפי ההערכות בצה"ל, המערכות הבאות ייפתחו במטחים גדולים יותר. שנת 2017 הוגדרה על ידי תת-אלוף חיימוביץ' מהשקטות יחסית בכל מה שקשור לשיגורים לעבר ישראל, והוא ציין כי סוללות כיפת ברזל השונות ביצעו עשרה יירוטים שונים בגבול רצועת עזה ואילת. עוד הדגיש תת-אלוף חיימוביץ' כי סוללת שרביט קסמים תשתתף לראשונה כמערכת מבצעית בתרגיל ואף אישר לפני כמה ימים מינוי לראשונה של סגנית מפקדת גדוד בגדוד 'קלע דוד', רב-סרן רויטל שצמחה במערך ההגנה האווירית.

רכבים של צבא ארצות הברית המשתתפים בתרגיל(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)

מפקד כוח המשימה המשולב לישראל הוא גנרל ריצ'רד מ. קלארק מפקד בסיס רמסטיין שבגרמניה ומעצם תפקידו מפקח על בסיסי חיל האוויר האמריקאי ברחבי אירופה כמו גם על טייסת הפצצות. גנרל קלארק שיבח את שיתוף הפעולה עם מערך ההגנה האווירית בכלל ועם תא"ל חיימוביץ', "אני לא אשכח את החוויות שליח עם צביקה כל חיי ואני אסיר תודה על השתתפות הכוחות שלנו בתרגיל הזה. במתאר הזה אנחנו כאן כדי להגן על מדינת ישראל. זה מבטא את השותפות העמוקה בינינו. אנחנו מוכנים כבר עכשיו להוציא את המשימה הזו אל הפועל".

עוד אמר הגנרל האמריקני כי היכולות של צבא ארצות הברית משלימות את היכולות של שכבות ההגנה הישראליות בעיקר בגובה. כמוכן, למרות שיתוך הפעולה הרחב והעמוק במסגרת התרגיל השליטה הסופית וההכרעה בשאלות הכבדות היא של קציני חיל האוויר.

תא"ל צביקה חיימוביץ' ואחת מקצינות הצבא האמריקני בתרגיל(צילום: מערכת וואלה! NEWS, U.S. Air Force Tech Sergeant Matthew Plew)

תת-אלוף חיימוביץ' התייחס להתגברות בהתרעות השווא בנגב המערבי ואמר כי מדובר באחוז זניח, וציין כי בצוק איתן שוגרו מרצועת עזה 4,000 רקטות ופצמ"רים לעבר ישראל ורק בארבעה מקרים היו התרעות שווא ומאז המערכות השתדרגו. על ההחלטה להפיל את המל"ט האיראני באמצעות מסוק קרב ולא על ידי סוללה הגנה אווירית מסוג פטריוט אמר כי ההחלטה הייתה נכונה מאחר ורצו לשמור על גוף המל"ט וללמוד עליו, "רצינו שיהיו לנו הוכחות".

מערכת פטריוט(צילום: מערכת וואלה! NEWS, U.S. Air Force Tech Sergeant Matthew Plew)
כתף לצד כתף. חיילים ישראלים ואמריקנים בתרגיל(צילום: מערכת וואלה! NEWS, U.S. Air Force Tech Sergeant Matthew Plew)
לוגו התרגיל(צילום: מערכת וואלה! NEWS, U.S. Air Force Tech Sergeant Matthew Plew)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully