וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רופאים: משרד הבריאות נכשל בטיפול בקדחת הנילוס המערבי

28.11.2000 / 12:06

בכנס שנערך אתמול טענו מומחים למחלות זיהומיות כי העירפול שבוצע מסוכן לבני אדם, וכי נשים צעירות נותרו משותקות לאחר שנדבקו בנגיף; לדבריהם משרד הבריאות הסתיר מידע מהציבור ופגע בסיכויי ההתגוננות שלו

מאת מוטי גל

מומחים לענייני רפואה בישראל מאשימים את משרד הבריאות בכישלון בטיפול במגיפת קדחת הנילוס המערבי שהשתוללה הקיץ בארץ. ביום עיון בנושא התפרצות קדחת הנילוס המערבי בישראל שהתקיים אמש בבית החולים "איכילוב" בתל אביב, טענו רופאים המתמחים במחלות זיהומיות כי בניגוד לפרסומי משרד הבריאות כאילו המחלה תוקפת רק קשישים, הרי שהנגיף פגע גם בילדים ונשים צעירות, שחלקן נשארו משותקות.

נגיף הנילוס המערבי, נישא ע"י יתושים, וגורם לזיהומי מוח קטלניים. הנגיף מועבר לבני אדם ע"י עקיצת יתוש נגוע אשר נדבק לאחר עקיצת עוף הנושא את הוירוס בעצמו. על פי דיווחי משרד הבריאות, 38 בני אדם מתו בישראל לאחר שנדבקו בקדחת הנילוס המערבי, 399 תושבים נוספים חלו.

פרופ' איתן רובינשטיין, מנהל המחלקה למחלות זיהומיות בתל השומר אמר כי בניגוד לטענתה של ד"ר אמיליה אניס, סגנית מנהל המחלקה לאפידימיולוגיה במשרד הבריאות, כי המשרד הפיץ הנחיות מקצועיות לבתי החולים, הרי שבפועל לא קיבלו בתי החולים שום חומרי הסברה. רובינשטיין עוד הוסיף כי המשרד מחזיק בממצאים רבים שיש לעבדם, וכי אם לא ייעשה בהם שימוש, ההתפרצות הבאה תעמיד את המשרד באור רשלני.

מעל 12 מיליון ש"ח הושקעו ברשויות המקומיות ברכישת חומרי הדברה. הרשויות ביצעו כ- 270 פעולות הדברה, אולם ד"ר אורי שלום מהאגף ללחימה במזיקים במשרד לאיכות הסביבה טען כי העירפול נגד יתושים שבוצע על ידי הרשויות המקומיות במהלך חודש ספטמבר מסוכן לבני אדם, וכי הוכח כי אינו יעיל בכל האזורים.

בינתיים, עורך משרד הבריאות סקר שיקבע מהו שיעור התושבים אשר חלו בנגיף מתוך אלו שנדבקו. המשרד עוד בודק האם קיימים מספר זנים מוטנטיים של הנגיף, כלומר כאלה שכבר עברו שינוי גנטי, או שמא המדובר באותו נגיף אשר גרם כבר בעבר למקרי הידבקות בישראל.


0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully