וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לפיד: ברק ושרון הסכימו על קווי היסוד של ממשלת החירום

28.11.2000 / 11:57

במסמך שגיבש יו"ר שינוי נקבע כי שרון יהיה סגן ראש הממשלה ויחזיק בתיק בכיר; כל ההחלטות הבטחוניות והמדיניות יתקבלו בקבינט; כל מו"מ עם הפלסטינים יתבצע רק לאחר הפסקת המהומות; שריד: המדינה תנוהל על ידי ההרפתקן מלבנון

יו"ר שינוי, יוסף לפיד, הציג לפני הצהריים את מסמך העקרונות להקמת ממשלת חירום. לדבריו, הן ראש הממשלה אהוד ברק והן יו"ר הליכוד אריאל שרון, הסכימו על עקרונות המסמך, בהסתייגויות קלות.

בקווי היסוד הוסכם כי שרון יהיה סגן ראש הממשלה הראשון ובעל אחד התיקים הבכירים בממשלה. כמו כן כל הנושאים הקשורים לתהליך השלום עם הפלסטינים, נושאי הביטחון ויחסי החוץ של ישראל יידונו בקבינט. חברי הקבינט יכללו שני נציגי ישראל אחת, שני נציגי הליכוד וראשי יתר המפלגות החברות בקואליציה. החלטות הקבינט יחייבו את ראש הממשלה, הוא יוכל לערער עליהן בפני מליאת הממשלה, אולם לא יהיו שינויים בגבולותיה של ישראל ובגבולות השטחים המוחזקים בידי צה"ל אלא בהסכמת ברק ושרון.

נוסף לכך הממשלה מתחייבת לחתור להשגת שלום עם הפלסטינים, אולם רק במסגרת הסדרי ביניים ארוכי תווך, כשרוב הנכסים האסטרטגים נשארים בידי ישראל עד להסדר הסופי - זאת בניגוד לרצונו של ברק שביקש לעשות זאת במסגרת הסכם קבע. במסגרת הסדרי הביניים תסכים הממשלה ליצירת רצף בין השטחים שבידי הרשות הפלסטינית והבטחת מעבר של פלסטינים בין השטחים שבשליטתם, ללא בדיקה ביטחונית.

כל מו"מ עם הפלסטינים יבוצע בתנאי שתופסק לחלוטין "ההתפרעויות, פעולות הטרור וההסתה מצד הרשויות, התקשורת ומוסדות החינוך הפלסטינים". בחלוף מצב החירום הנוכחי תוקם ממשלת אחדות לאומית.

בנושא ירושלים נכתב במסמך כי ירושלים היא בירת מדינת ישראל וכי ברק לא יוכל להסכים לשינוי בסטטוס קוו בירושלים, לרבות הר הבית, אלא בהסכמת שרון.

עוד נכתב במסמך כי הממשלה תעשה מאמץ להשגת הסכם שלום עם סוריה ועם לבנון, למרות שהיא מטילה על ממשלות לבנון וסוריה את האחריות למעשי תוקפנות ולפעולות טרור בגבול הצפוני.

לדברי לפיד לשני הצדדים יש הסתייגויות קלות מהמסמך. ברק דורש לנסח אותו בצורה הדדית, כלומר, שהוא לא יכלול העברת נושאים מסויימים בהסכמת שרון, אלא בהסכמת שניהם. שרון דורש כי לסעיף הנוגע להקמת ממשלת אחדות בתום מצב החירום תתווסף הגבלה של זמן. יו"ר הליכוד מבקש כי תוך חודש וחצי מיום ממשלת החירום תוקם ממשלת אחדות.

לפיד אמר היום לגלי צה"ל כי העסקה מוסכמת על שני הצדדים כשמדובר על ברק ושרון, "אבל שניהם צריכים לשכנע את המחנות שלהם". השניים לא הכחישו את דבריו של לפיד לגבי הסכמתם למסמך.

בתגובה למסמך אמר יו"ר מר"צ, יוסי שריד, כי ההסכם מעניק וטו נרחב לשרון, "וטו כזה הוא הרה אסון ומעתה ואליך תנוהל המדינה על ידי ההרפתקן מלבנון".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully