וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שבוע המודעות לאיידס: איראן מדווחת על 10,000 נשאים

28.11.2000 / 11:50

ועידת איידס שנערכה בטהרן פירסמה נתונים על מספר החולים במדינה; הנושא נחשב למאוד רגיש במדינה, ופירסומים על מספר החולים נחשבים לנדירים; רוב החולים נדבקים כתוצאה מהזרקת סמים לווריד

נתונים רשמיים שפירסם משרד הבריאות האיראני מעלים כי כ-10,000 איראנים נושאים את נגיף האיידס, מתוכם רק 2,207 דיווחו רשמית על כך.

הנתונים פורסמו בוועידה שנערכה בטהרן כהכנה ליום האיידס הבינלאומי החל ב-1 בדצמבר. מחלת האיידס היא נושא רגיש מאוד באיראן, והמדינה כמעט לא מפרסמת נתוונים על החולים.

ביום ראשון הודיע משרד הבריאות על כוונתו לאסור קעקועים במדינה בניסיון לעצור את מה שמכונה "פצצת הזמן" של נגיף האיידס. קעקועים הפכו להיות אופנה מבוקשת במדינה בקרב צעירים מהמעמד הבינוני, ושימוש במחטים לא סטריליות גורם להידבקות בנגיף. "יש פצצת זמן מתקתקת באיראן ועלינו לקחת את זה ברצינות", אמר שר הבריאות מוחמד פרהדי.

עם זאת, אומרים עיתונאים במדינה, שהעלייה החדה בשימוש בסמים צריכה להדאיג יותר את הרשויות. הזרקת סמים לוריד גורמת ל-65 אחוזים ממקרי ההידבקות בנגיף, לפי נתונים רשמיים. איראן היא ציר תנועה מרכזי בסחר הסמים, שמקורם באפגניסטן ופקיסטן, ונשלחים לאירופה ולמפרץ הפרסי.

בוועידת האיידס בטהרן נמסר עוד כי למעלה ממליון איש עוברים בדיקות תקופתיות לגילוי נגיף האיידס. הנבדקים הם אזרחים המכורים לסמים, הסובלים ממחלות מין וכאלה הנוסעים לחו"ל לעיתים קרובות. תרופות לטיפול בנגיף מסופקות חינם על ידי השלטונות, בין היתר גם לבתי הסוהר, שם מספר החולים נמצא בעלייה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully