פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   סופו של "הצבוע" הארגנטינאי, הגנרל שחטף תינוקות מפעילי שמאל

   לוסיאנו בנחמין מננדס מת בגיל 90 בבית חולים, שם ריצה מאסר עולם בגין פשעים נגד האנושות שביצע תחת החונטה הצבאית. הוא היה אחראי בין היתר לחטיפת תינוקות של מתנגדי משטר, שניתנו לקציני צבא

   סופו של "הצבוע" הארגנטינאי, הגנרל שחטף תינוקות מפעילי שמאל
   צילום: רויטרס, עריכה: יוסי אלטר

   הגנרל הארגנטיני לשעבר לוסיאנו בנחמין מננדס, שהורשע בפשעים נגד האנושות, מת בגיל 90 - כך דיווחו כלי תקשורת במדינה. מננדס, שכונה ה"צבוע", נשלח למאסר עולם בשל מעורבותו בחטיפות, ברצח ובעינוי של מאות ממתנגדי החונטה הצבאית בתקופת "המלחמה המלוכלכת", שבה נרצחו לפי ההערכות כ-30 אלף איש.

   מננדס, שהיה גם המפקד של עשרה מחוזות במדינה בין 1975 ל-1979, היה אחראי גם על חטיפת תינוקות מפעילי שמאל ומתנגדי משטר אחרים, שנלקחו מהוריהם העצורים והועברו לאימוץ. אותם תינוקות אומצו לעתים קרובות על ידי קציני צבא, שפעלו כדי להחדיר בהם אידיאולוגיה אנטי-קומוניסטית מילדות.

   לקריאה נוספת בנושא
   גנרל מתקופת הדיקטטורה בארגנטינה נידון למאסר עולם

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   פיקד על עשרה מחוזות. מננדס

   מננדס מת בבית חולים בעיר קורדובה, שבה פיקד על מרכז המעצר החשאי "לה פרלה". ארגוני זכויות אדם מעריכים כי יותר מ-2,500 איש הוחזקו במקום. מרבית העצורות וחלק מהעצורים אף נאנסו והותקפו מינית על ידי הכוחות.

   הגנרל החל את פעילותו נגד פעילי שמאל במהלך שלטונה של איזבל פרון, באמצע שנות ה-70. עם עליית החונטה הצבאית, בהובלת הגנרל חורחה וידלה, לשלטון ב-1976, מננדס קיבל סמכויות נוספות והרחיב את פעילותו.

   הארגון "היחוס" (ילדים), שהוקם על ידי הילדים החטופים, כינה את מננדס "רוצח המונים" בהודעה שפרסם בחשבון הטוויטר שלו וטען כי הוא היה אחראי לרצח עם. "הסבתות מכיכר מאיו", ארגון זכויות האדם המוביל בארגנטינה, הצליח עד כה לזהות 126 ילדים חטופים דרך בדיקות דנ"א.