וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תוכנת מחשב תזהיר מפני דום נשימה בשינה

28.11.2000 / 10:32

הפיתוח החדשני עושה שימוש במכשיר אק"ג ומאבחן דום נשימה העלול לגרום למוות בשינה; התופעה משפיעה על 5 אחוז מן מהמבוגרים; היא גורמת לעצבנות, דיכאון, עייפות ולסיכוי גבוה לתאונות דרכים ותאונות בעבודה; התוכנה תשווק רק בעוד מספר חודשים


מאת מוטי גל

חוקרים באירלנד פיתחו תוכנת מחשב אשר מאפשרת לרופאים לאבחן דום נשימה בשינה, באמצעות מכשיר אק"ג. התהליך עשוי להוביל לאבחון קל וזול של הפרעות שינה קטלניות. המחקר נערך במחלקה להנדסת אלקטרוניקה בשיתוף המחלקה לאנטומיה ולפיסיולוגיה באוניברסיטת דבלין. תוצאות המחקר פורסמו בגיליון האחרון של ירחון רפואי בבריטניה.

האבחון החדש עשוי להחליף את התהליך הקיים שהוא ארוך ויקר, ומצריך טיפול במעבדת שינה. שיעור הדיוק אליו מגיעים באמצעות תוכנת המחשב הוא 90 אחוז, שיעור הנחשב לגבוה מאד. החוקרים מאמינים כי המכשיר ישווק באופן מסחרי רק בעוד מספר חודשים. עתה שוקדים החוקרים על מחקרים נוספים שיאמתו את רמת דיוק תוצאות האבחון.

דום נשימה בשינה משפיע על חמישה אחוזים מהמבוגרים. התופעה מתרחשת כשרקמות רכות בדרכי האוויר העליונות מתמוטטות במהלך השינה, וגורמות לנחירות ולחסימת דרכי האוויר. מצבים מסוג זה עלולים להתרחש מאות פעמים בשעה.

התופעה גורמת לשינה לא עמוקה, לעייפות במהלך היום, ועלולה לגרום למוות. כמו כן היא מלווה בדיכאון, עצבנות, אובדן זיכרון, מחסור באנרגיה וסיכון גבוה לתאונות עבודה ותאונות דרכים. אנשים הסובלים מדום נשימה סובלים לרוב גם מלחץ דם גבוה, משבץ ומהפרעות קצב הלב.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully