עם מסכת גז: היורה מפלורידה הפעיל את האזעקה בתיכון - וריסס

קרוז, שסולק מהלימודים ונהג להרוג בעלי חיים, חדר למקום כשהוא חמוש ברובה חצי-אוטומטי, תחמושת ורימוני עשן. הוא פיתה את התלמידים והמורים לצאת מהכיתות, והחל בטבח. בין הנפגעים - גם יהודים. ישראלית שבתה לומדת בתיכון: "היא התקשרה אליי ואמרה: 'יורים עלינו'"

15/02/2018
צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

בהלה רבה התחוללה אמש (רביעי) בתיכון מרג'וי סטונמן דאגלס בעיר פארקלנד שבמדינת פלורידה, ארצות הברית, במהלך אירוע הירי שבו נהרגו 17 בני אדם ולפחות עשרה נפצעו. בין ההרוגים והפצועים היו גם תלמידים יהודים.

צוות בית הספר ותלמידים סיפרו כי התרעת מערכת כיבוי האש הופעלה זמן קצר לפני שהחל הירי, מה שגרם לתוהו ובוהו. כ-3,000 תלמידים בבית הספר יצאו למסדרונות לפני שהמורים החזירו אותם לכיתות, לחפש מחסה בארונות. היורה, ניקולס קרוז בן ה-19, שסולק מהתיכון בעבר, ניצל את הכאוס כדי לירות לעבר התלמידים ברגע שיצאו מהכיתות.

התלמידים חשבו תחילה שמדובר בתרגיל כיבוי אש, אך אז שמעו את קולות הירי. "כולנו חשבנו שמדובר בתרגיל כיבוי אש בגלל שכבר היה לנו תרגיל כזה מוקדם יותר", סיפר אחד התלמידים לרשת פוקס. "כשהבנו שאלה יריות ולא במשהו אחר, כולם התחילו לרוץ לעבר התעלה".

לפי שני הסנאטורים של פלורידה, שתודרכו על ידי רשויות אכיפת החוק, קרוז לבש מסכת גז כשנכנס לשטח התיכון, כשהוא נושא רובה, תחמושת ורימוני עשן. שריף המחוז אמר כי שלושה מההרוגים נורו מחוץ לשטח בית הספר, 12 מתו בזירה ועוד שניים בבית החולים.

עוד באותו נושא

לפחות 17 הרוגים באירוע ירי בבית ספר תיכון בפלורידה

לכתבה המלאה
תלמידים נמלטים מבית הספר, אמש(צילום: מערכת וואלה! NEWS, CNN)

לפי דיווחים מקומיים, היורה זוהה בעבר על ידי הרשויות כאיום ולא הורשה להיכנס למתחם התיכון עם תיק. הוא נעצר לא הרחק משטח בית הספר, ללא התנגדות, אחרי שניסה להתמזג עם התלמידים שנסו על נפשם. ברשותו נמצא נשק חצי אוטומטי מסוג AR-15 ומחסניות רבות. בשל פציעות קלות הוא פונה לקבלת טיפול בבית חולים.

ג'יליאן דייויס, שלמד עם קרוז, סיפר כי הוא היה חלק מתכנית הכשרה וחינוך של נוער מטעם צבא ארצות הברית. תלמידה אחרת בתיכון, דקוטה מנצ'ר, אמרה לסוכנות הידיעות אי-פי כי קרוז סיפר באינסטגרם שלו כי הוא נהג להרוג בעלי חיים. בתמונות שהופצו ברשתות החברתיות, נראה קרוז אוחז בכלי נשק.

לדברי שריף המחוז, סקוט יזרעאל, קרוז "סולק מבית הספר בשל בעיות משמעת ואיומים על תלמידים אחרים". הוא הוסיף כי נעשה חיפוש אחר אתרי האינטרנט שבהם גלש קרוז, "מצאנו שם כמה דברים מטרידים ביותר".

תואר כתלמיד בעייתי. קרוז(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)

הקהילה היהודית בעיירה ערכה טקס זיכרון אחרי הטבח. לפי רשת ABC, בין ההרוגים הייתה גם ג'יימי גוטנברג. הרב בראד בוקסמן סיפר כי הוא מודע ללפחות ארבעה תלמידים יהודים שהיו בין הנפגעים, בהם שלושה מבית הכנסת שלו.

לימור גולן, תושבת העיירה ואם לתלמידה בבית ספר סיפרה לוואלה!NEWS: "הבת שלי בכיתה י', היא התקשרה אליי מבית הספר, וסיפרה לי: 'יורים עלינו בהיסטריה, יורים עלינו ואני בורחת', אמרתי לה להשתרע על הרצפה ולהסתתר. אני לא מבינה איך היא הצליחה לברוח כי נעלו את כל הכיתות. היא רצה הביתה, הגיעה בתוך רבע שעה. היא התכתבה עם החברות שלה שסיפרו לה שהן מסתתרות מתחת לשולחן. היא הייתה מאוד נסערת ובטראומה".

אחת ההרוגים בטבח, ג'ימי גוטנברג(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)

לפי גולן, בתה הכירה את היורה ואמרה תמיד "שהוא מוזר". "אנחנו מקווים שהיא תתאושש. זה אסון נוראי. פרקלנד זו עיירה מאוד שקטה ובטוחה. יש בבית הספר 3,200 ילדים, לפחות 40 אחוז יהודים, יש בערך 20 ישראלים. כולם פה בהלם. אף אחד לא האמין שמקרה כזה יכול לקרות כאן".

גרי פומרנץ, נשיא קהילת קול תקווה, אמר כי "אנחנו מנסים להתאושש כקהילה, להיות שם עבור הילדים והתלמידים. לתת הזדמנות לילדים לדבר על מה שקרה ולהתחיל בהליך ההתאוששות".

"היורה התחיל מהבניין הראשון"

קייל יאווארד, תלמיד בן 16, סיפר לרויטרס שהוא שהה בחדר השירותים בקומה השנייה של הבניין בקמפוס שבו התרחש רוב אירוע הירי, כששמע שתי יריות. "הוא התחיל מהבניין הראשון", אמר.

לדברי אחד התלמידים, רק לאחרונה נערך כנס בבית הספר שבו תודרכו התלמידים והצוות כיצד לנהוג במקרה של אירוע מסוג זה.

"יש מספר רב של הרוגים, זה מצב מחריד", אמר רוברט ראנקל, מפקח בתי הספר במחוז ברווארד. לדבריו, במחוז לא התקבלה התראה לפני המקרה, ולפי שעה אין הוכחות לכך שפעל יותר מיורה בודד באירוע.

ברשתות הטלוויזיה המקומיות שודרו תמונות של עשרות תלמידים שבורחים בריצה מבית הספר, כשידיהם מונפות באוויר, ומפלסים את דרכם בין שוטרים חמושים רבים. רכבי חירום רבים נראו בתמונות, בהם ניידות משטרה, אמבולנסים וכבאיות.

תיעוד מאחת הכיתות בזמן הירי

הורים מבוהלים הגיעו לבית הספר לבדוק מה מצבם של ילדיהם. "זה פשוט מחריד, אני לא מאמינה שזה קורה", סיפרה ליזט רוזנבלט, שבתה לומדת בבית הספר, לרשת CNN. בתה התקשרה אליה כדי לומר שהיא בסדר, אבל סיפרה ששמעה את קריאותיו של אחד מנפגעי הירי. "היא הייתה מאוד עצבנית, היא אמרה שהיא יכולה לשמוע את מי שנורה זועק לעזרה", סיפרה.

תיעוד של תלמיד מתוך אחת הכיתות בזמן הירי(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)
טיפול בפצועים לאחר הירי(צילום: רויטרס)

אביה של אחת התלמידות בתיכון סיפר לרשת CBS כי בתו "שמעה קולות ירי, ואז החלון התנפץ. היא צרחה ורצה להתחבא בארון עם חבריה". האב הוסיף כי ביקש מבתו לנתק את הטלפון כדי שהיורה לא ישמע את קולה.

מקנזי הארטלי, בת 19, אחות של תלמידה בבית הספר, תיארה את מה שסיפרה לה אחותה שהתרחש בכיתה שבה שהתה בזמן הירי. "היא שמעה אותו יורה דרך חלונות הכיתות ושני תלמידים נפגעו מהירי", אמרה.

(עדכון ראשון: 1:56)

"יש ירי בבית הספר ואני נעול בפנים" - ציוץ של תלמיד מפלורידה

הורים ממתינים לילדיהם בקרבת בית הספר(צילום: AP, אי-פי)
הורים ממתינים לילדיהם בקרבת בית הספר(צילום: AP, אי-פי)
תלמידים מחוץ לבית הספר לאחר הירי(צילום: AP, אי-פי)
תלמידים מחוץ לבית הספר לאחר הירי(צילום: AP, אי-פי)
טיפול בפצועים לאחר הירי(צילום: רויטרס)
טיפול בפצועים לאחר הירי(צילום: רויטרס)
שוטרים בזירת הירי(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ---)
ניידות משטרה בזירת הירי(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ---)
רגע מעצר החשוד בירי(צילום: רויטרס)
החשוד בירי מלווה בידי שוטרים(צילום: רויטרס)
החשוד בירי מלווה בידי שוטרים(צילום: רויטרס)
צוותי הצלה בזירת האירוע(צילום: רויטרס)
שוטרים באזור הירי(צילום: AP, אי-פי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully