וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרשות מתנגדת להצעת ישראל להסדר קבע מדורג

28.11.2000 / 7:35

ברק מגבש הסכם קבע הכולל הכרה במדינה פלסטינית ופינוי התנחלויות; הרשות: יש להגיע להסכם קבע בקרוב, בערבות בינלאומית; שורת מחוות ישראליות לרגל הרמדאן; ערפאת הורה לעצור כל אדם שיירה לעבר ישראל; למרות זאת נמשכו אירועי הירי הלילה

מאת שי שריג

ראש הממשלה, אהוד ברק, מגבש הצעה להסכם ביניים ארוך טווח עם הרשות הפלסטינית, או הסכם קבע מדורג, שיחליף את הסכם הקבע הכולל, בו הוא דבק עד כה. ברשות דוחים את הצעתו של ברק. גורמים פלסטינים אמרו אמש כי הרשות לא תסכים לחתום על הסכמי ביניים נוספים, וישראל מחוייבת להגיע להסכם קבע שיוציא אל הפועל את ההסכמים שנחתמו בין הצדדים.

"הארץ" מפרסם הבוקר כי על פי ההצעה המתגבשת בישראל, תכיר ישראל במדינה הפלסטינית, ותעביר לשליטתה שטחים לשם יצירת רצף טריטוריאלי. כמו כן יישקל פינוי התנחלויות, בתמורה להסכמת הרשות לסיפוח גושי הישובים הגדולים לישראל.

לטענת מקור מדיני, ברק לא ויתר על תביעתו לסיום הסכסוך, אולם הוא מוכן לשקול אפשרויות אחרות, לאור העובדה כי הרשות אינה בשלה עדיין לגיבוש הסכם קבע. את ההצעה, שטרם הובאה לפני הפלסטינים, מגבשים היועץ לביטחון לאומי, עוזי דיין, ומנהל לשכת ראש הממשלה, גלעד שר.

יועצו של ערפאת, נביל אבו רדינה, אמר בתגובה על הצעתו של ברק כי "הסתיימה תקופת שלב המעבר והסכמי הביניים, ועתה ישראל מחויבת ליישם את ההסכמים עליהם חתמה ככתבם וכלשונם". עוד אמר אבו רדינה: "אנו מעונינים לשנות את אופי השיחות, כדי להגיע להסדר קבע שיישם את ההחלטות הבינלאומיות ואת העיקרון של שטחים תמורת שלום, כך שבסופו של דבר נקים מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים". רדינה הוסיף כי צריך להגיע להסדר קבע בהקדם האפשרי, תוך מתן ערבויות בינלאומיות.

בכירים פלסטינים אומרים כי יש צורך לשנות את מסגרת השיחות עם ישראל על ידי הגברת מעורבותם של גורמים בינלאומיים נוספים, דוגמת האו"ם, סין, אירופה ורוסיה, מלבד ארה"ב, שעד כה לא הצליחה להביא לתוצאות המיוחלות.

הירי נמשך למרות הצעדים בוני האמון

ישראל החליטה אתמול על ביצוע שורת צעדים בוני אמון עם הרשות הפלסטינית לקראת חודש הרמדאן. שר החוץ שלמה בן עמי, אמר אתמול בפגישה עם שגרירים זרים כי באחרונה חודש חלקית שיתוף הפעולה הביטחוני עם הרשות, בעקבותיו הוחלט באורח חד צדדי על שורת הצעדים. "תקוותינו כי החלטה זו תאפשר לנו להתחיל בבנייה חדשה של האמון, שהוא צעד הכרחי בחידוש שיחות השלום", אמר בן עמי.

בין הצעדים עליהם הוחלט אתמול: פתיחת מעברי הגבול רפיח ואלנבי, צה"ל יסיג את הטנקים שלו ככל האפשר מפאתי הערים הפלסטיניות והתרת כניסתם של מתפללים מוסלמים להר הבית במשך חודש הרמדאן ללא הגבלת גיל.

ערפאת מצידו הורה אתמול לכוחות הביטחון הפלסטינים לעצור כל אדם שיירה משטחי הרשות לעבר ישראל. עדות נוספת לשיתוף הפעולה בין ישראל לרשות הוא מעצרם של מספר פעילי חמאס על ידי הקשות הפלסטינית, בחשד שביצעו את הפיגוע בחדרה, בשבוע שעבר. המעצרים בוצעו בעקבות מידע שהועבר על ידי ישראל, כך נכתב הבוקר ב"מעריב".

למרות ההצהרות הפייסניות היו אמש מספר אירועי ירי בשטחים. בקריית ארבע נפצעה אישה מרסיסי ירי, ואש נורתה לעבר אוטובוס בישוב היהודי בחברון. צרור יריות נורה בשעות הערב אל גילה. אחד הכדורים עבר ממש מעל ראשה של אחת הילדות. בתגובה ירה צה"ל טיל לבניין ציבורי נוצרי אורתודוכסי בכפר, לאחר שזוהו שוטרים היורים משם.

לאות הזדהות עם המצב, החליטו אתמול נשיא המדינה משה קצב, ורעייתו גילה, ללון בביתה של אחת מעובדות בית הנשיא, המתגוררת בשכונת גילה בירושלים.

הכנות לפסגה ירדנית-מצרית-פלסטינית

שרי החוץ של ירדן ומצרים ונציגים של הרשות הפלסטינית יגיעו היום לעקבה לדיון דחוף בדרכים לבלימת ההידרדרות בשטחים. בפגישה ישתתפו שר החוץ הירדני, עבד אלאילה אלח'טיב, ושר החוץ המצרי, עמר מוסא. את הרשות הפלסטינית ייצגו אבו מאזן וסאיב עריקאת.

ייתכן שהפגישה בעקבה היא הכנה לקראת פסגה משולשת מצרית-ירדנית-פלסטינית, שתיערך בימים הקרובים, לאחר הפגישות הנפרדות שקיימו במצרים עבדאללה, מלך ירדן, וראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת.

מקורות פלסטינים בכירים מוסרים, כי מצרים, ארה"ב וירדן מנסות בימים אלה לגבש נוסחה חדשה שתשים קץ לאלימות באזור ותשיב את הצדדים הישראלי והפלסטיני אל שולחן המו"מ. לדברי אותם מקורות, היוזמה החדשה כבר הוצגה בפני ערפאת, וכעת ממתינים שלושת הצדדים לשמוע את תגובתו.

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully