וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההצבעה לפיזור הכנסת, כל האפשרויות

28.11.2000 / 7:19

לקראת ההצבעה היום מסתמנים ארבעה תסריטים; הצעת החוק תעבור בקריאה ראשונה; ההצעה תהפוך להצבעת אי אמון; הממשלה תכריז על ההצעה כהצבעת אמון; החוק יעבור, אולם תוקם ממשלת חירום; כל מה שצפוי לקרות, לאחר שהח"כים ילחצו על הכפתור

כל העיניים נשואות למשכן הכנסת בו תיערך היום ההצבעה בקריאה הראשונה על החוק לפיזור הכנסת. האופוזיציה מכריזה בביטחון גמור על רוב של 61 ח"כים ואפילו יותר, שיתמכו בחוק. הקואליציה מאיימת להפוך את ההצבעה להצבעת אי אמון, ולחשוף את "פרצופם האמיתי" של הח"כים. מה יקרה אחרי ההצבעה?

אפשרות א': הצעת החוק תעבור בקריאה ראשונה

הצעת החוק לפיזור הכנסת תעבור ברוב של 61 ח"כים, או יותר, תאושר בקריאה ראשונה, ותעבור לוועדת חוקה, חוק ומשפט להמשך תהליך החקיקה. בוועדה יצטרכו נציגי הסיעות להגיע להסכמה על תאריך בחירות.

אם ההצעה לא תזכה לרוב של 61, מתכוונת ח"כ לימור לבנת לדרוש מיו"ר הכנסת שלא יודיע על הפלת החוק, אלא שיכריז כי הכנסת תמתין עד שתוכרע סוגיית הרוב המוחלט בבג"ץ.

אפשרות ב': הצעת החוק תהפוך להצבעת אמון

האפשרות השנייה, היא להפוך את הצעה להצעת אמון בממשלה. בקשה זו יכולה להתבצע רק על ידי חבר ממשלה. במקרה כזה, ההצבעה תתקיים בכל מקרה היום.

אם ההצעה תעבור ברוב מיוחס, הממשלה תתפזר ללא קריאות נוספות ועל נבחרי העם להתכונן לבחירות חדשות תוך 60 יום. אפשרות שכזו תיאלץ את האחים דוד ומקסים לוי להסיר את תמיכתם בחוק, משום שאם חבר בקואליציה מצביע בעד הפלתה בהצבעת אי אמון, הוא לא יכול להתמודד שוב בבחירות לכנסת הבאה ברשימה הקיימת. פרשנים מעריכים כי אפשרות זו היא העדיפה ביותר על ראש הממשלה.

אפשרות ג': הצעת אי אמון בממשלה

אם תוגש בקשה מח"כ מהאופוזיציה, כמו ח"כ רומן ברונפמן מסיעת הבחירה הדמוקרטית, להפוך את ההצבעה להצבעת אי אמון, היא תידחה בשבוע. בזמן הזה יוכל ברק להמשיך בנסיונות השכנוע של הסיעות, כדי שלא יתמכו בחוק. עם זאת, אם יהיה רוב של 61 ח"כים בהצבעה בשבוע הבא, יתקיימו בחירות חדשות תוך 90 יום.

sheen-shitof

תמיד איתכם

מתקדמים לברי המים של תמי4 - במבצע חודשיים ראשונים בחינם

בשיתוף תמי4

אפשרות ד': הקמת ממשלת חירום

גם אם החוק יעבור היום בקריאה ראשונה, עדיין יהיה ניתן להקים ממשלת חירום. הליכוד יוכל לבוא לראש הממשלה בדרישות חדשות, כשבכיסו כבר החוק לפיזור הכנסת. אם בסופו של דבר תוקם ממשלת חירום, כבר הצהירו שלושה שרים כי בכוונתם להתפטר מהממשלה. השלושה הם יוסי ביילין, יולי תמיר ואמנון ליפקין-שחק.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully