לא רק טרור: כך נערכים בחיל הים לקרבות מול צי אויב

במהלך השבוע קיימו בחיל תרגיל ייחודי כדי לחזק את כשירותם ולהיערך לאפשרות שיידרשו לפעול מול צבאות אויב בזירה הימית. קצין בכיר: "אין לנו היום איום של צי נגד צי אבל זה תרחיש שיכול להתממש משום שהמצב הגיאופוליטי עשוי להשתנות". צפו

  • חיל הים
  • צה"ל
יח"צ - חד פעמי

שייטת ספינות הטילים בפיקודו של אל"מ גיא וצוללות של חיל הים קיימו השבוע תרגיל רחב היקף שדימה באופן חריג מלחמה נגד "צי זר". תרגיל מסוג זה לא בוצע במשך שנים רבות והוא נועד לשמר את הכשירות הבסיסית נגד צי של מדינת אויב לצד הכשירות והמוכנות למלחמה בארגוני טרור כמו חיזבאללה וחמאס.

מטרת התרגיל הייתה לאמן את המפקדים והלוחמים בים על חשיבה טקטית בזמן אמת, שהתכלית שלה היא התמודדות עם כוחות אויב בהיקף ועוצמה של מדינות בים התיכון. במסגרת התרגיל, כוחות חיל הים, בהם ספינות טילים, צוללות, כלי שיט מסוג דבורה, כלי טיס, שייטת 13 ומערך הגנת החוף התפצלו לשתי קבוצות שוות על פני אזור מחיפה ועד אשדוד.

חוף מכמורת סימן את קו האמצע בין הגזרות, והעומק הסתיים במרחק של 100 ק"מ מהחוף. כל צד שקיבל אחריות על חצי מהשטח הימי והחוף הוגדר כ"מדינה" ונדרש לא רק להגן אלא לבצע תקיפות.

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

לכתבה המלאה
חשיבה טקטית בזמן אמת. מתוך תרגיל חיל הים (צילום: דובר צה"ל)

שבוע המלחמה שהחל ביום ראשון עם הקראת הפקודות הסתיים ביום חמישי בערב. המשימה הראשונה הייתה לאתר אחד את השני בלב ים. "שלב האיתור של הוא כמו לחפש מחט בערימה של שחת בגלל גודל תא השטח והחשאיות של הכוחות", קצין בכיר בחיל הים, אמר בריאיון לוואלה! NEWS. "אתה צריך לאתר את האויב ולהימנע מהפתעות. זה אירוע מאוד מורכב". הקצין הבכיר אף הסביר כי אותו שבוע מלחמה סייע לחיזוק כשירות הכוחות במספר תחומים כמו בניית תמונה במצב של פער מודיעיני, תהליך קבלת החלטות, התמודדות עם שינויים בדרכי הפעולה של האויב בשונה מהתכניות והמודיעין המוקדם.

"הקשר בין השייטות היה מצוין. הבינו מה רצו מהם", אמר הקצין. "היו הפתעות טקטיות בשני הצדדים. היו גם שגיאות בבניית התמונה הימית ובתזמוני הירי. המטרה היא ללמוד ולהשתפר גם בלחימה בין ספינות טילים והצוללות. הדבורות הגנו סמוך לחוף והקומנדו הימי התמודדו עם מי שרצה להגיע אל החוף. ולא, אף צוללת לא נחשפה".

"בתפיסה המבצעית שלנו, למרות שהאויב עבר ליבשה אנחנו שומרים על לחימת הים-ים, צי בצי", אמר הקצין. "זה היסוד שלנו. ומצב היסוד הוא לנצח בים. אין לנו היום איום של צי על צי, אבל זה תרחיש שיכול לקרות בגלל שהמצב הגיאופוליטי משתנה. אנחנו צריכים להיות ערוכים לכל שינוי ולשמר את הצי שלנו חזק".

שומרים על כבוד הדדי בין ציים. מתוך תרגיל חיל הים (צילום: דובר צה"ל)

בשנים האחרונות התגברה נוכחות של כלי שיט צבאיים זרים בים התיכון במיוחד על רקע הקרבות בסוריה מה שגורם לחיכוך גבוה יותר בין כלי השיט השונים ולאתגר עבור חיל הים הישראלי בשמירה על פעילות חשאית.

לדברי אותו בכיר, הפעילות בשייטת הסט"ילים עמוסה מאוד בשל הפעילות החשאית במב"מ (המערכה שבין המלחמות שנועד לפגוע באויבי ישראל במזרח התיכון - א"ב). הוא אף התייחס לאתגר להפליג ולפעול בחשאיות למרות נוכחות של ציים זרים בים התיכון בהם גם צי רוסיה: "הם רואים אותנו ואנחנו רואים אותם. יש כבוד הדדי בין ציים. הם לא היחידים. יש את האמריקנים, צרפתים, יוונים, טורקים. לא נתקלתי בחצי השנה האחרונה בשום אירוע חריג. כולם פועלים לפי חוקי השיט. לא היה שום אירוע חריג לספר בבית".

"שייטת 3 הולכת לגדול פי 1.5"

על רקע התרגיל הרחב, במהלך השבוע, ציינו קציני חיל הים בטקס בגרמניה את תחילת העבודות במספנה לבניית ספינות סער 6, ספינות מגן שאמורות להגן על אסדות הגז מול חופי ישראל. "שייטת 3 הולכת לגדול פי 1.5 בעקבות קליטת הספינות", אמר הקצין הבכיר.

"הראשונה תגיע בין 2019-2020". מלבד סיוע בהגנה, ספינות סער 6 יוסיפו כוח משמעותי גם ליכולת גילוי האויב וההתקפה. "החיבור בין השייטות הוא נקודת חוזק", אמר הקצין הבכיר והבהיר. "בנקודת הזמן הנוכחית שייטת 3 נמצאת במצב מאוד טוב למול התרחיש עם אנשים מאוד איכותיים".

השייטת צפויה לגדול. מתוך תרגיל חיל הים (צילום: עריכה: אביעד בללי)
מתוך תרגיל חיל הים (צילום: דובר צה"ל)
מתוך תרגיל חיל הים (צילום: דובר צה"ל)
מתוך תרגיל חיל הים (צילום: דובר צה"ל)
מתוך תרגיל חיל הים (צילום: דובר צה"ל)
מתוך תרגיל חיל הים (צילום: דובר צה"ל)
מתוך תרגיל חיל הים (צילום: דובר צה"ל)
מתוך תרגיל חיל הים (צילום: דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully