וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גור לא מוכן לוותר: הגיש עוד עתירה לבית המשפט

27.11.2000 / 21:15

בעתירה שהגיש לבית המשפט בפלוריה טען: הספירה החוזרת לא היתה תקינה; ינאם הלילה בפני האומה האמריקאית - ינסה להסביר למה הוא לא מוותר; בוש שהכריז על עצמו כמנצח נתקל בקשיים לא צפויים - סוכנות ממשלתית הודיעה היום: לא נעביר לו את השלטון עד לסיום ההליכים המשפטיים

יממה לאחר פרסום התוצאות בבחירות לנשיאות במדינת פלורידה, והמועמד הדמוקרטי אל גור לא מוכן לוותר. גור שהפסיד למועמד הרפובליקני בהפרש של 537 קולות בלבד, החליט להמשיך בהליכים המשפטיים במטרה לנסות להטות את הכף לטובתו.

עורכי דינו של גור עתרו היום לבית המשפט המחוזי בבירת פלורידה, טלהאסי, בטענה שהספירה הידנית החוזרת במחוזות פאלם ביץ', מיאמי דייד ונסאו לא היתה תקינה. לדבריהם הסופרים לא הביאו בחשבון אלפי קולות שיכלו לשנות את תוצאות הבחירות.

גור מתכוון לנאום הערב בשידור לאומה האמריקאית, ולהסביר לציבור מדוע הוא אינו מתכוון לוותר, ולהכיר בתוצאות הבחירות כסופיות.

במקביל, המועמד הרפובליקני, ג'ורג' וו.בוש, שהוכרז כמנצח, נתקל בהתנגדות בירוקרטית בניסיונותיו להתחיל בהעברת השלטון לידיו. מנהל השירותים הכללים של ארצות הברית, סוכנות ממשלתית האחראית על נכסי הממשלה במדינה, דחתה את בקשתו של בוש לקבל לידיו את מפתחות המשרדים המיועדים לנשיא הנבחר, ולזכות בכספי קרן מיוחדת שנועדה לממן את הוצאותיו של כל נשיא חדש בעת החלפת השלטון.

"כל עוד שני הצדדים ממשיכים בתוכניותיהם לפנות לבית המשפט, אנו מאמינים שהתוצאה הסופית בבחירות איננה ברורה. לכן איננו מתכוונים לאשר את חילופי השלטון לעת עתה", מסרה היום דוברת הסוכנות, בת' ניובורגר. ראש הסוכנות, דיוויד ברהם, מונה לתפקיד על ידי הנשיא קלינטון, והוא חבר המפלגה הדמוקרטית.

במקביל החליט היום בית המשפט המחוזי בפלורידה להעביר את הדיון בתביעותיהם של שישה מצביעים דמוקרטים, לבית המשפט העליון. המצביעים טענו, כי טופסי הבחירות "המבלבלים" במחוז פאלם ביץ' גרמו לכך שאלפי קולות של המועמד הדמוקרטי הלכו למועמד פט ביוקנן, או נפסלו בגלל שנוקבו פעמיים.

לחץ על האלקטורים

בעוד שבועיים יערך כינוס האלקטורים שיצביעו רשמית על הנשיא הבא. לגור כעת יש רק 255 אלקטורים, כשהוא מוביל בשתי מדינות שעדיין לא הוכרעו: ניו מקסיקו ואורגון. אם יזכה גור בשתי המדינות הללו הוא יגיע ל-267 אלקטורים. במצב זה ינסו הדמוקרטים להפעיל לחץ על האלקטורים הרפובליקנים לשנות את הצבעתם בכנס האלקטורים בטיעון שגור זכה בלמעלה מרבע מיליון קולות יותר מבוש בסיכום הכללי. אם לפחות שני אלקטורים ישנו את הצבעתם - צפויה דרמה נוספת.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully