המחבל מפיגוע הדקירה באריאל: ישראלי בן 19 תושב תל אביב

עבד אל חכים עאדל, בן לאב משכם ולאם תושבת חיפה, דקר למוות את איתמר בן גל בן ה-29, תושב הר ברכה - והצליח להימלט. בשנת 2016 שהה ב"בית השנטי", אך התבקש לעזוב בשל ביקוריו התכופים אצל אביו. "חששנו שינוצל על ידי גורמים עוינים", אמרו בעמותה

מאיה הורודניצ'אנו, אבי אשכנזי, דנה ירקצי, אמיר בוחבוט ויואב איתיאל
עריכה: תום זואילי

כל הפרטים על המחבל מהפיגוע באריאל:

המחבל הוא עבד אל חכים עאדל, בן 19 תושב תל אביב

אביו תושב שכם ואמו ילידת נצרת וגרה בחיפה

בעבר היה דייר במעונות לנוער בסיכון, בהם בית השנטי בתל אביב שם שהה בשנת 2016 אך התבקש לעזוב בשל נסיעותיו התכופות לשכם

כוחות הביטחון פתחו בתחקור קרובי משפחתו של עאדל ובחיפושים אחריו ברחבי הגדה

המחבל שביצע את פיגוע הדקירה באריאל היום (שני) שבו נרצח תושב הר ברכה איתמר בן גל הוא עבד אל חכים עאדל, תושב תל אביב בן 19 המחזיק בתעודת זהות כחולה - כך עולה מחקירת כוחות הביטחון. עאדל הוא בן לאב יליד שכם ולאם תושבת חיפה, ילידת נצרת, והיה מטופל בלשכת הרווחה בעירה של אמו. בעיריית חיפה מסרו כי הוא עאדל טופל ביחידה לנוער וצעירים מגיל 17 במשך כשנה לאחר שנותר ללא קורת גג. עוד נמסר כי הוא נשלח למסגרות של חסות הנוער ובגיל 18 על אף שהוצעה לו מסגרת מגורים אחרת הוא החליט לעבור לגור לתל אביב.

בעבר היה עאדל דייר בבית השנטי, המשמש כבית חם לנוער בסיכון. מטעם העמותה המפעילה את המקום נמסר כי הוא היה מטופל בחסות הנוער ועבר בכמה בתים בטרם הגיע למקום לפני כשנה, שם שהה כמה שבועות. בנוסף לכך שהה בעבר עאדל במעונות נוספים לנוער בסיכון, בהם "הבית ברחוב חיים" בחיפה וב"שלטר הלב" שמפעיל ארגון "עלם".

עוד נמסר כי "הוא הגיע עם תעודת זהות כחולה שנבדקה על ידי גורמים מוסמכים ונמצאה תקינה", נמסר עוד. "הוא עזב את 'בית השנטי' לאחר שאסרנו עליו לנסוע על בסיס קבוע לשכם בשל חששנו מניצול על ידי גורמים עוינים". במשרד העבודה והרווחה אישרו כי עאדל מוכר לשירותי הרווחה וכי "לאורך השנים נעשו ניסיונות לסייע לצעיר שננטש על ידי הוריו והוא קיבל כמה וכמה פתרונות דיור ושיקום מהמדינה אולם בחר להפסיק את התהליך בכל פעם".

עוד באותו נושא

ההרוג בפיגוע הדקירה באריאל: אב לארבעה, תושב הר ברכה ומורה בישיבה

לכתבה המלאה
אביו יליד שכם ואמו מחיפה. עאדל (צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)

הלית לוי רכזת ראשית של בית השנטי הוסיפה כי קיבלה שיחה מגורמי צבא במהלך חגיגות לחנוכת מעון חדש לעמותה שבה הודיעו לה על החשדות כלפי עאדל. לדבריה, "מדובר בנער שטופל על ידי לשכת הרווחה ומוגדר בשפה הסוציאלית 'ללא עורף משפחתי'. המשפחה, חלקה ערבית-ישראלית וחלקה פלסטינית, הוא היה בקורת גג של 'הבית ברחוב חיים' וב'מקום אחר' של עמותת 'אותות'".

לוי הוסיפה כי עאדל שהה במקום למשך פחות משלושה חודשים, תקופה הנחשבת לקצרה באופן יחסי. "רוב הילדים מגיעים לתקופה של שלוש שנים, הוא עזב את בית השנטי אחרי שלא אפשרנו לו להגיע לשכם על בסיס קבוע. לא היה בהתנהגות שלו משהו שיכול להעיד על מה שקרה היום", הוסיפה. "בית השנטי עוזר ל-1,500 בני נוער ללא הבדל גזע, מין או מוצא. כשנער כזה מבצע פעולה כזאת זה מעציב אותנו, אנחנו מחנכים את הילדים שלנו לההפך מזה ולא סתם הוא בחר לעזוב אחרי תקופה קצרה. אחרי שהוא עבר אצלנו הוא היה במקום של עמותת עלם. מאז 2016 לא ראינו אותו".

בזירת הפיגוע נמצא תיק ובו מסמכים של אזרח ישראלי, אך טרם התברר אם אלה שייכים למחבל או לא. כוחות משטרה ושב"כ מתחקרים בשעה זו את בני משפחתו של המחבל בניסיון להתחקות אחר עקבותיו ולבדוק אם פעל לבדו או אם נשלח לבצע פיגוע בידי גורמים אחרים.

חיפושים אחר המחבל באזור אריאל, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, רשת קודס אלחבריה)

בתוך כך דיווחו כלי תקשורת פלסטינים כי כוחות צה"ל פועלים בכפר בורקין שבנפת ג'נין בחיפוש אחר החוליה שביצעה את הפיגוע בחוות גלעד בחודש שעבר. על פי הדיווחים נעצרו בכפר שני אחים בני משפחת ג'ראר, נאג'י ופואד, קרוביו של אחד המחבלים שחוסל לפני כשבועיים בפעילות הצבא בג'נין. עוד דווח כי שני תושבים בבורקין נפצעו מירי חיילי צה"ל.

נתניהו: "שם מבטחי בכוחות הביטחון שיביאו למיצוי הדין עם המחבל"

בן גל, בן 29, נדקר בשעה שהמתין בטרמפיאדה בכניסה לאריאל, טופל בזירה ופונה לבית החולים בילינסון בפתח תקווה שם נקבע מותו כעבור כשעתיים. המחבל ניסה לברוח ונחסם תחילה בידי רכב שבו נהג קצין צה"ל - ובהמשך נמלט מהמקום. כוחות צה"ל, מג"ב ומשטרה פתחו בסריקות ובחיפושים אחריו ברחבי הגדה, שנמשכו אל תוך שעות החשכה.

עדי ראייה סיפרו כי בן גל התפרץ לכביש ודפק על דלת אוטובוס כשהוא קורא "פיגוע, דקרו אותי" בטרם התמוטט בזירה ואיבד את הכרתו. בן גל הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים. הלווייתו תתקיים מחר בשעה 10:00 ביישובו. הפיגוע זכה לשורת גינויים מגורמים פוליטיים שביקשו למסור תנחומים למשפחתו של בן גל.

נשיא המדינה ראובן ריבלין מסר כי קיבל "בצער גדול" את הידיעה על הפיגוע וביקש לשלוח "חיבוק של נחמה וכוחות" למשפחתו של בן גל. "אני גאה בקצין צה"ל שרדף אחר המחבל ופגע בו ברכבו, וסמוך ובטוח שכוחות הבטחון ימצאו אותו ואת המסייעים לו בקרוב ויביאו אותם לדין", הוסיף ריבלין. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במהלך ישיבת סיעת הליכוד בכנסת כי הוא "שם את מבטחו" בכוחות הביטחון ש"יביאו למיצוי הדין" עם המחבל. "אלה רגעים קשים, אבל העם מתאחד ברגעים כאלה", הוסיף.

(עדכון ראשון: 19:30)

כוחות הביטחון מוסיפים לחפש אחריו ברחבי הגדה. עאדל, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)
הסכין שהותיר אחריו המחבל בסמוך לזירת הפיגוע (צילום: מערכת וואלה! NEWS, הלל מאיר, TPS)
כוחות צה"ל במהלך החיפושים אחר המחבל, היום (צילום: תצפית TPS, הלל מאיר/TPS)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully