וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מצד אחד להפיל מצד שני לדבר: שרון וברק מתקרבים

27.11.2000 / 0:07

בבוקר ההצבעה על החוק לפיזור הכנסת - אופטימיות בליכוד; בישראל אחת מנסים למנוע מפלה; ברק עשוי להכריז על ההצבעה כהצבעת אמון; נשיא המדינה מנהל מגעים עם ברק ושרון להקמת ממשלת חירום; יו"ר שינוי: "ברק ושרון רוצים אחדות"

בבוקר ההצבעה על החוק לפיזור הכנסת בקריאה ראשונה - בליכוד אופטימים, בישראל אחת מנסים למנוע רוב של 61.
בנוסף, שוקל ראש הממשלה להכריז על ההצבעה, כהצבעת אמון בו. במקרה כזה תידחה ההצבעה בשבוע ויהיה צורך ב-61 חברי כנסת להעברתה.

נשיא המדינה, משה קצב, הודיע אתמול בערב כי הוא מנהל מגעים עם ראש הממשלה ויו"ר הליכוד, במטרה להקים ממשלת אחדות. "פניתי לשניהם ובקשתי שיסירו את המכשולים, כי בשעה זו צריך לראות איך טובי המוחות בהנהגה מתמודדים עם המצב", הוסיף הנשיא.

במקביל אמר יו"ר סיעת שינוי, טומי לפיד, כי הוא נמצא במגעים עם יו"ר הליכוד וראש הממשלה, במטרה להביא להקמת ממשלת אחדות. לפיד הציג הערב לברק ולשרון קווי יסוד אפשריים לממשלת חירום. זו הפעם הראשונה שהצעות במשא ומתן מועלות על הכתב. לדברי לפיד יש לכך משמעות ומשקל רב. "ראש הממשלה אהוד ברק, ויו"ר הליכוד, אריאל שרון, רוצים מאוד בהקמת ממשלת אחדות", אמר לפיד, בצאתו מפגישה עם ראש הממשלה בנושא.

הערוץ השני דיווח, כי קיימת אפשרות שלאחר מעבר החוק בכנסת היום, ייפנה יו"ר הליכוד לברק וידון עימו בהקמת ממשלת אחדות.

בג"צ החליט אתמול לדחות את החלטתו בעניין העתירה שהגיש הליכוד נגד החלטתו של יו"ר הכנסת, אברהם בורג, על פיה, כדי להעביר את החוק יידרש רוב מיוחס של לפחות 61 חברי כנסת. נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, אמר כי יידרש לו עוד זמן כדי לקבל החלטה בעניין. לפיכך, אם יתמכו מחר יותר מ-61 חברי כנסת בחוק הוא יעבור בכל מקרה, אולם אם הוא יעבור ברוב רגיל יהיה צורך להמתין להחלטת בית המשפט בנושא.

במקביל לכך רוחשת וגועשת המערכת הפוליטית לקראת ההצבעה. חברי הכנסת של ש"ס החליטו פה אחד להמליץ למועצת חכמי התורה להורות להם לתמוך בחוק. חבר הכנסת עזמי בשארה (בל"ד) הודיע כי יתמוך בחוק בכל מקרה. חברי סיעת רע"ם הודיעו גם הם כי יתמכו בהצעה. הסיעות שטרם החליטו ושעליהן מוטל לחץ רב הן עם-אחד, שינוי. בשלב זה נראה כי ארבעה חברי כנסת של יהדות-התורה יתמכו בחוק, למרות שגורמים בישראל-אחת מנסים לשכנע אותם להתנגד לו. ראש סיעת עם-אחד, עמיר פרץ, הודיע כי הוא וחבר מפלגתו, חיים כץ, טרם החליטו כיצד יצביעו.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully