וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מוצאו של הכלב - זאב שאולף בסין לפני 15 אלף שנה

24.11.2002 / 14:58

3 מחקרים בנוגע לשאלת מוצאו של ידידו הטוב של האדם קבעו: הכלבים נוצרו מכמה מיני זאבים; החוקרים גילו קיומן של 3 נקבות מייסדות, המכונות "חווה אמנו", שהיו אחראיות על הגידול

הכלבים של ימינו, על כל מגוון המינים שלהם, הגיעו ככל הנראה מכמה מינים בודדים של זאבים שאולפו בידי בני האדם שחיו באזור סין לפני כ-15,000 שנה. כך קובעים שלושה מחקרים שניסו לפתור את השאלה רבת השנים, באשר למקורם ההיסטורי-חברתי של הכלבים.

המחקרים, שפורסמו במגזין "סיינס", גילו את קיומן של ככל הנראה שלוש נקבות מייסדות, המכונות "חווה אמנו" של עולם הכלבים. לטענת המדענים, גידול מואץ של כלבים גזעיים בידי בני אדם במהלך 500 השנה האחרונות הוא שאחראי להבדלים הגדולים בין מיני הכלבים השונים, ולא מקור גנטי שונה.

קבוצת חוקרים אחת חקרה את כלבי העולם העתיק, וגילתה כי למרות שעד כה נהוג היה לחשוב שמקור הכלבים הוא מהמזרח התיכון, הם בעצם הגיעו מאסיה. קבוצת חוקרים שניה שחקרה את הכלבים ביבשת אמריקה, גילתה כי גם הם הגיעו ממזרח אסיה.

קרל וילה, מאוניברסיטת אופסלה בשבדיה, חבר הצוות שחקר את הכלבים באמריקה, סיפר לבי.בי.סי: "גילינו כי הכלבים הגיעו לעולם החדש יחד עם בני אדם שהיגרו לשם". לדבריו, לא ברור מדוע בייתו בני האדם את הכלבים, אולם המהירות בה הכלבים התרבו מראה על התפקיד החשוב שמילאו בחיי בני האדם. "אם למשל הכלבים שיפרו את איכות הצייד, זה היה יתרון לבני האדם. זה אפילו הקל על ההתיישבות בעולם החדש. כנראה היה לכלבים יתרון כזה, שגרם להם להתרבות ולהתפשט בכל העולם".

פטר סבוליינן, מהמכון הטכנולוגי המלכותי בשטוקהולם, שעמד בראש המחקר שעסק בעולם הישן, בדק דגימות די.אן.איי מכלבים באסיה, אירופה, אפריקה, ואזור הקוטב באמריקה. אנשי צוותו מצאו, כי למרות שמרבית הכלבים חולקים מטען גנטי משותף, השוני הגנטי ניכר בעיקר במזרח אסיה. ממצא זה הציע כי באזור זה התרחש ביות הכלבים מוקדם יותר מבאזורים אחרים. לדבריו, עד כה היתה נפוצה ההשערה לפיה הכלבים הופיעו לראשונה במזרח התיכון, בין היתר כיוון שבאזור זה בויתו בעלי חיים אחרים.

הטובים ביותר בהבנת הסימנים של האדם

מתיו בינס, ראש הקרן לגנטיקה ובריאות בעלי חיים בניומרקט, בריטניה, טוען כי הממצאים יוצאי דופן. לדבריו, "לראשונה יש ראיות משכנעות יחסית שמצביעות ממש על התאריך בו הכלבים בויתו, ומצביעות על המיקום המפתיע בו החל הביות. נראה ש-95 אחוז מהכלבים המודרנים מקורם בנקבות מייסדות, ואני מעריך כי אלו 'חוות' של עולם הכלבים".

במחקר נפרד שנערך באוניברסיטת הווארד ובשמורת הטבע לזאבים "וולף הולוו", שניהם בארה"ב, נבדקה ההכרה החברתית של הכלבים. החוקרים ערכו ניסוי פשוט שנועד להשוות את התנהגות הכלבים לזאבים ולקופי שימפנזה - בעלי החיים הקרובים ביותר לאדם. החוקרים הופתעו לגלות כי הכלבים, אפילו בהיותם גורים, היו הטובים ביותר בהבנת סימנים של בני אדם. לטענת החוקרים, הצלחת הגורים מראה כי מדובר בכשרון מולד ולא נרכש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully