יום הסרטן הבינלאומי: "אין הוכחה לקשר בין טלפון סלולרי למחלה"

נתוני משרד הבריאות מצביעים על כך שבישראל שיעור התחלואה גבוה מממוצע ה-OECD, אך המקרים מקבלים טיפול הולם ואחוזי התמותה נמוכים מהממוצע. עוד עולה כי מחקרים מ-20 השנים האחרונות לא מצביעים על קשר בין טלפונים ניידים למחלה

עריכת וידאו:ניר חן

אין ראיה חד משמעית לקשר בין שימוש בטלפונים למחלת הסרטן - כך עולה מנתוני הרישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות, שפורסמו היום (שני) על ידי האגודה למלחמה בסרטן לרגל יום הסרטן הבינלאומי שיחול ב-4 בפברואר. עוד עולה מהנתונים כי ישראל מובילה במספר החולים החדשים לשנה ביחס לממוצע מדינות ה-OECD, אבל נמצאת מתחת לממוצע בתמותה של חולי הסרטן. באשר לשאר העולם - רק 20% מילדים חולי סרטן במדינות מתפתחות ישרדו.

עוד עלה מהנתונים כי לא נרשמה עלייה במספר המקרים של גידולי מח ממאירים בשני העשורים האחרונים.

למעשה, הנתונים מעידים על עלייה בתחלואה בישראל - אך על ירידה בשיעור המוות מהמחלה. "זה נובע ככל הנראה מהעובדה שהחולים בישראל מאובחנים בשלב מוקדם במחלות הסרטן השכיחות, בזכות תכניות סריקה לאומיות שיזמה האגודה למלחמה בסרטן", אמרה מנכ"לית האגודה, מירי זיו. "במקביל, הם זוכים לטיפול מיטבי ברמה גבוהה, כך ששיעורי ההישרדות והריפוי גבוהים וכתוצאה מכך שיעורי התמותה נמוכים יחסית". האגודה לוקחת חלק בקמפיין בינלאומי שמטרתו היא הפחתת מקרי הסרטן בעולם והתמותה מהם ב-25%.

על פי הנתונים של המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות, בשנת 2015 אובחנו בישראל כ-30 אלף חולי סרטן חדשים. סוגי הסרטן העיקריים, האחראים ליותר מ-50% מכלל מקרי התחלואה בגברים בישראל, היו דומים ביהודים ובערבים וכללו את סרטן הערמונית, סרטן המעי הגס והחלחולת, סרטן הריאה, לימפומה שאינה הודג'קין וסרטן שלפוחית השתן.

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה

11 אלף בני אדם מתו מסרטן בשנת 2015

משנות ה-90' ועד לאמצע העשור הראשון של שנות ה-2000, נצפתה עלייה מובהקת של מקרי סרטן בקרב גברים יהודים וערבים - אך עד 2015 חלה ירידה מובהקת. אצל נשים מדובר במגמה יציבה יותר בעשור האחרון.

לגבי שיעור תמותת חולי הסרטן, בשנת 2015 מתו 11 אלף בני אדם מהמחלה. סוגי הסרטן האחראים לעיקר התמותה אצל גברים הם סרטן הריאה, סרטן המעי הגס והחלחולת, סרטן הלבלב וסרטן הערמונית. בגברים ערבים אחוז מקרי המוות מסרטן הריאה היה 33% לעומת 20% אצל גברים יהודים. בקרב נשים סוגי הסרטן האחראיים לתמותה כללו את סרטן השד, סרטן המעי הגס והחלחולת, סרטן הריאה, סרטן הלבלב וסרטן השחלה. ואולם, בקרב הנשים דווקא יהודיות הראו אחוזי תמותה גבוהים יותר מסרטן הריאה (12.9%) מאשר ערביות (9.5%).

עלייה בשימוש בטלפונים ניידים לא הובילה לעלייה בגילויי גידולים (צילום: ShutterStock)

בדיקת הקשר בין טלפונים לתחלואה התמקדה בשנים 2014-1990, שבהן עלה משמעותית שיעור השימוש בטלפונים ניידים. על פי הנתונים שעלו בבדיקה נראה כי לא חלה עלייה או ירידה בגילויי גידולי מוח ממאירים בכל קבוצות האוכלוסייה. מגמה זהה נצפתה גם עבור הגידול השכיח ביותר בקבוצה זו, הגליובלסטומה. רק בקרב קבוצת הגברים ערבים נצפתה עלייה מובהקת בשיעורי המקרים בין 1990 ו-2001 ולאחר מכן, השיעורים התייצבו.

באגודה מדגישים כי בספרות המדעית אמנם נרמז כי יכול להיות קשר בין שימוש כבד ותכוף בטלפון נייד או טלפון אלחוטי לבין גידולים מסוג גליומות, אך בישראל אין עדות לעלייה בתחלואה בסוג זה של גידולי מח בשני העשורים האחרונים. עוד הדגישו כי עדיין יש צורך בהמשך מחקר ומעקב, וכי חשוב ליישם את כללי הזהירות המונעת.

תחתית הפירמידה החברתית - היא החולה ביותר

באשר לשאר העולם, מנתוני ארגון הסרטן הבינלאומי, ה-UICC, עולה כי כיום ישנם כ-8.8 מיליון מקרי מוות מסרטן בעולם בכל שנה. 70% מהמקרים מתרחשים בארצות בעלות הכנסות נמוכות עד בינוניות. מדובר בארצות מתפתחות, שהן הכי פחות ערוכות להתמודד עם נטל הסרטן. התחום הברור המדגים את אי השוויון מתייחס לסרטן בקרב ילדים. שיעורי הישרדות של מחלות הסרטן בילדים עולים על 80% במדינות המפותחות כלכלית, לעומת שיעורים נמוכים של 20% בלבד במדינות המתפתחות.

בנוסף למרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן, המעודכן באופן שוטף במידע על דרכי המניעה והטיפולים המתקדמים הקיימים בארץ ובעולם, האגודה למלחמה בסרטן משיקה שירות ארצי לחולי סרטן לסיוע במימוש זכאות במערכת הבריאות ללא תשלום. השירות יפעל כמוקד סיוע טלפוני המאויש 24 שעות ביממה ויטפל עבור חולי הסרטן בישראל בנושאים כמו: מימוש זכאויות מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי, סל השירותים של הקופות, הביטוחים המשלימים (שב"ן) וכדומה. צוות המוקד יבצע עבור החולים מכל רחבי הארץ, בדיקת זכאות והחזרים מול קופות החולים, בדיקה והכוונה בנושא אישורי תרופות וכן יעניק ייעוץ וסיוע בהתמודדות מול הבירוקרטיה של מערכת הבריאות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully