טייסים באל על: לא נסכים להשתבץ לטיסות גירוש של מבקשי מקלט

טייסים המועסקים בחברה הודיעו כי יסרבו להשתבץ לטיסות שיובילו מבקשי מקלט למדינה שלישית כחלק מגירושם מישראל. באל על סירבו להתייחס לדברים. מפגינים מחו מול שגרירות רואנדה נגד הסכם הגירוש למדינה, שהכחישה את קיומו. רשות האוכלוסין: "פורסמו תמונות מפקחים להפחידם"

  • מבקשי מקלט
  • רואנדה
צילום: מתוך הטוויטר של איליה פיש ועמית אלכסנדר, עריכה: שניר דבוש

כמה טייסים בחברת אל על הודיעו בימים האחרונים למנהלי החברה כי לא ישתבצו לטיסות שבמסגרתן יבוצע גירוש של מבקשי מקלט מאפריקה לרואנדה ואוגנדה - כך נודע לוואלה! NEWS. גורמים בחברה אישרו כי לאחרונה התקבלו פניות מכמה טייסים שביקשו לא לקחת חלק בטיסות ונימקו זאת מטעמים מצפוניים.

בשלב זה לא ברור מה היקף התופעה והאם היא עלולה להשפיע על הליך הגירוש של הנתינים הזרים. הודעת הטייסים באה על רקע פעילות רשות ההגירה והאוכלוסין שרוכשת עבור הנתינים כרטיסי טיסה לרואנדה ולאוגנדה. באל על סירבו להתייחס לדברים.

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - האם זה באמת עוזר להעלים כאבים?

לכתבה המלאה
(צילום: יותם רונן)

שאול בצר טייס בשורות החברה כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "כבן לעם היהודי שגדל והתחנך על ערכי הציונות זו שחידשה את קיומו של העם בארץ ישראל, שחי כאן במשך כל חיוו ולקח חלק במבצעים מעבר לקוי האויב אשר דרשו לא מעט אומץ ואמונה בצדקת דדרכנה, הכרה במוסר היהודי וקדושת החיים של כל אדם באשר הוא, במטרה להבטיח לנו ולדורות הבאים שלעולם לא נהיה שוב פליטים הנתונים לחסדי אחרים. אין שום מצב שאני כאיש צוות אוויר אקח חלק בהטסת פליטים מבקשי מקלט בדרכם ליעד אשר הסיכוי שלהם לשרוד אחרי ההגעה עליו שואף לאפס". מלבד בצר, עוד שני אנשי אל על פרסמו פוסטים בהם הם מסבירים מדוע הם מסרבים להטיס מבקשי מקלט בדרכם למדינה שלישית.

ברשות ההגירה והאוכלוסין טוענים כי מתקיים מסע הפחדה מצד ארגוני הסיוע ומבקשי המקלט עצמם שהרחיקו לכת ופרסמו תמונות ושלטים של מפקחים שגויסו ברשות ההגירה עבור מבצע הגירוש עם שמותיהם במטרה להפחיד אותם. מרשות ההגירה והאוכלוסין נמסר, "מחאה בבסיסה היא לגיטימית אבל בימים האחרונים אנחנו עדים למחאות שהן על גבול מסע ההפחדה".

(צילום: יותם רונן)

במהלך היום הפגינו מאות מבקשי מקלט מול שגרירות רואנדה שבהרצליה, נגד גירושם למדינה במסגרת התכנית "לעידוד יציאת המסתננים מישראל מדיניות שלישיות" - לרואנדה או לאוגנדה. הממשלה אישרה את התכנית בתחילת החודש, ובמסגרתה יינתנו מענקים כספיים לשוהים בלתי חוקיים בסך 35 אלף שקלים בתמורה ליציאתם מהארץ ויחידות האכיפה של רשות האוכלוסין וההגירה יתוגברו.

הפוסט שהעלה בצר (צילום: צילום מסך, פייסבוק)

"ממשלת ישראל רוצה לגרש אותנו בכוח לרואנדה. אנחנו קוראים לרואנדה לעצור את ההסכמים ואת הגירוש, כי שם מאוד מסוכן", אמר לוואלה! NEWS הלפום סולטן, שארגן את ההפגנה נגד ההסכמים. "אנשים הולכים לאבד את החיים שלהם, אנחנו לא רוצים לחזור לרואנדה, אנחנו לא רואנדים, אנחנו איתריאים. אם כבר, שיחזירו אותנו לאריתריאה: בשתיהן גם ככה מסוכן. זו סכנה לחיים שלנו. החברים שלנו האחים שלנו הולכים לשם, לוקחים להם את הכסף, אין להם אישור להישאר שם והם צריכים לברוח ללוב".

(צילום: יותם רונן)

ואולם, לפני כשבועיים הכחישו ממשלות רואנדה ואוגנדה את ההסכם עם ישראל. סגן שר החוץ של רואנדה אוליבייה נדוהונגירה אמר כי ישראל מעולם לא הגיעה להסכם עם ארצו. לדבריו, "התנהל משא ומתן לפני שלוש או ארבע שנים אבל הוא מעולם לא נחתם". לדבריו, ארצו מנהלת משא ומתן רק בנוגע לאלפי המהגרים האפריקנים שעוברים התעללות בלוב. שר החוץ של אוגנדה סם קוטסה חיזק את דבריו, ואמר כי "זה 'פייק ניוז'. אני לא יודע מאיפה הסיפור הזה הגיע ולמה הוא עולה מחדש כל הזמן".

(צילום: יותם רונן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully