מירושלים לתל אביב ב-28 דקות: קו הרכבת החדש יפעל כבר בפסח

אחרי שנים של תכנונים ועיכובים, שר התחבורה הודיע כי קו הרכבת המהיר המחבר בין תל אביב לבירה יופעל תוך שלושה חודשים. בשלב ראשון - תופעל הרכבת במתכונת הרצה, במהלכה ניתן יהיה לנסוע ללא תשלום באמצעות כרטיסי רב קו. כל הפרטים

עריכה: ניב מעוז

קו הרכבת המהיר בין תל אביב לירושלים צפוי לפעול תוך שלושה חודשים – כך הודיע היום (שלישי) שר התחבורה ישראל כץ. הנסיעה הראשונה בקו תתבצע ב-30 במרץ 2018, בערב פסח הקרוב, באמצעות רכבת חשמלית שתיסע במהירות של 160 קמ"ש.

תחילה, הקו צפוי לפעול במתכונת ניסיונית במשך שלושה חודשים, במהלכם ניתן יהיה לנסוע בשני כיווני הנסיעה ללא תשלום, באמצעות כרטיסי רב-קו. בשלב הראשון תפעיל הרכבת מסילה אחת מתחנת האומה בירושלים לתחנת רכבת ההגנה בתל אביב. תדירות הרכבת תעמוד בחודשים הראשונים להפעלתה על שתי רכבות בשעה, לכל כיוון. זמן הנסיעה בין תל אביב לתחנת האומה יעמוד על 28 דקות בלבד.

לקריאה נוספת:
תחנה חדשה לרכבת הקלה בירושלים - בביה"ח הדסה עין כרם
המבקר: עיכוב משמעותי בפתיחת קו הרכבת המהיר ירושלים-תל אביב

עוד בוואלה!

התקיפות בסוריה הפכו לשגרה, אך כשאסד מלא ביטחון - אין חסינות מתגובה

לכתבה המלאה
מתל אביב לירושלים ב-28 דקות. קטר הרכבת המהירה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, רכבת ישראל)

בשלב השני, שיחל מספר חודשים לאחר מכן תקפת ההרצה, תפעיל הרכבת שתי מסילות בין תחנת רכבת האומה לתחנת ההגנה, ותדירות הרכבת תגדל בשעות השיא לכל כיוון, בהפרש של 20 דקות. בעתיד ניתן יהיה להגדיל תדירות הרכבת לשש רכבות בשעה בשעות השיא.

קו הרכבת המהיר לירושלים כולל מסילה כפולה באורך 56 ק"מ, שיעבור דרך נמל התעופה בן גוריון, העיר מודיעין ושער הגיא, ויגיע לירושלים. מהירות הרכבת תעמוד על 160 קמ"ש והיא תבצע כארבע מיליון נסיעות בשנה הראשונה. עלות הקמת הקו נאמדת ב-שבעה מיליארד שקלים.

תחנת רכבת האומה היא חלק מהמרכז התחבורתי הגדול בישראל, שיכלול גם שתי תחנות של הרכבת קלה, תחנות מוניות וחניון חנה וסע המכיל יותר מ-1,200 מקומות חנייה. המבנה התחתון של התחנה נמצא בעומק של יותר מ-80 מטר מתחת לפני הקרקע. הוא מורכב ממנהרות ופירים וכולל ארבעה רציפים באורך של 300 מטרים כל אחד. בשעת חירום ישמש מבנה התחנה כמקלט אטומי.

גשרים בדרך לתחנת האומה בירושלים (צילום: רויטרס)

הקשר לתחנה העליונה יתבצע באמצעות שלוש מעליות מהירות, המכילות כל אחת 35 נוסעים, שאמורים לעלות לרציפים העליונים בתוך מספר שניות. המעליות וחלק מהדרגנועים, כבר שמישים ופועלים בימים אלה. גודל התחנה עומד על כ-70 אלף מ"ר והוא כולל רציפים, שטחי שירות ופירי אוורור.

חלקה העליון של התחנה כולל אולמות כניסה, עמדות כרטוס, שירותים לנוסעים וחדרי מערכות בשטח כולל של כ-20 אלף מ"ר. מערך הבטיחות של התחנה תוכנן על פי אמות מידה בינלאומיות המחמירות ביותר והוא נותן מענה לשהותם של כ-4,000 נוסעים.

בשבוע הבא יערוך השר כץ נסיעת מבחן ראשונה בקטר חשמלי של הרכבת, בקטע המסילה שבין שער הגיא למודיעין. השר ציין כי הקמת קו הרכבת בין ירושלים לתל אביב היא משימה לאומית ראשונה במעלה של משרד התחבורה. "עם כניסתי לתפקיד הורתי לאנשי משרד התחבורה ורכבת ישראל לפעול מידית לקידום קו הרכבת המהיר בירושלים, זאת לאחר ארבע שנים בהן היה הפרויקט תקוע", אמר כץ. "בפסח הקרוב נאפשר לכל עם ישראל לעלות בהמוניו לירושלים ברכבת המהירה מתל אביב. מחברים ומחזקים את ירושלים הבירה ומתחברים להיסטוריה של ירושלים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully