בצה"ל ובשב"כ מסכמים שנה של שיתוף פעולה: יותר מעצרים - פחות פיגועים

כוחות הביטחון הגבירו את העבודה המשותפת בשנת 2017 ועצרו 3,617 חשודים בטרור. השנה חלה ירידה במספר הנפגעים בפיגועים מאז שנת 2014, וחלה עלייה בשיגורים מהרצועה מאז אותה שנה. בצה"ל מסמנים את המתח סביב הצהרת טראמפ והמצב הרעוע בעזה כיעדים לשנה החדשה

07/01/2018
צילום: שלומי גבאי, עריכת וידאו: ניר חן

בשנת 2017 נחתם הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי בין אגף המודיעין בפיקודו של אלוף הרצי הלוי לשירות הביטחון הכללי בראשות נדב ארגמן. ההסכם הביא לזרימת מידע מהירה ורחבה בין הארגונים והתוצאות בשטח לא איחרו לבוא: יותר מבצעים, יותר מעצרים ויותר סיכולים. כל ארגון הביא את היתרון היחסי בעולם החשאי, המאמץ העיקרי התנקז בעיקר למעצרים מדי לילה. אך לא הכול תלוי במודיעין וסיכול טרור ושנת 2017 מתאפיינת בעיקר סביב אירועי הר הבית, מפגעים בודדים, התבטאויות נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ והפצצת המנהרה ברצועת עזה לפני יותר מחודש.

לפי הנתונים שמסר דובר צה"ל מאז מבצע "צוק איתן" בשנת 2014 אז נורו 4,897 רקטות ופצצות מרגמה, חלה ירידה משמעותית בהיקף שיגורי התלול מסלול מרצועת עזה לעבר ישראל. בשנת 2015 שוגרו 21 רקטות ופצצות מרגמה, בשנת2016 15 שיגורים והשנה חלה עלייה 35 שיגורים. 10 מהשיגורים נורו ב-30 בנובמבר בתגובה להפצצת המנהרה של הג'יאהד האסלאמי שבה נהרגו מפקדים בכירים ופעילים.

סיכום הנתונים המבצעיים של צה?ל לשנת 2017 - עצורים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)

צה"ל גבה מחיר על הפרת השקט מרצועת עזה ותקף 59 מטרות שכללו בין היתר: משגרים, מוצבים, מחנות אימונים, אתרי ייצור אמל"ח ועמדות תצפית. בינואר 2018 עלה צה"ל שלב וכלל בסל היעדים "תשתית מרכזית משמעותית" שמסתמנת כמנהרה התקפית שנחפרה לכיוון ישראל. חשוב לציין כי תהליך תקיפת היעדים עובר תהליך מאוד ארוך שמתחיל בהמלצות של מפקדים בכירים באוגדת עזה, גורמי מודיעין ועד לאישור רמטכ"ל.

בגזרת יהודה ושומרון ממשיכה לפעול מ"כסחת הדשא" של הטרור, ואם בשנת 2016 עצרו כוחות צה"ל והשב"כ 3,143 פלסטינים שחשודים בטרור עלה מספר העצורים בשנת 2017 ל-3,617, במיוחד על רקע התגברות איום המפגעים הבודדים. ראש השב"כ ארגמן חשף לאחרונה כי בשנה האחרונה נעצרו 1,100 חשודים כמפגעים בודדים. אם מחצית מהם היו מתכוונים לבצע פיגוע, זה עדיין מספר גבוה ואיום משמעותי על הביטחון.

עוד בוואלה!

"המטרה היא להרגיש שאנחנו נמצאים בתוך אצטדיון כדורגל"

בשיתוף LG
סיכום הנתונים המבצעיים של צה?ל לשנת 2017 - ירי תמ"ס מרצועת עזה (כולל יירוטים)(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)
שיגור רקטה מרצועת עזה(צילום: רויטרס)

לפי נתוני דובר צה"ל בשנת 2016 התרחשו 269 פיגועים שיצאו מיהודה ושומרון, ובשנת 2017 נרשמה ירידה משמעותית – 99 פיגועים. גם בהיקף הפצועים וההרוגים כתוצאה מפיגועים מיהודה ושומרון נרשמה ירידה. בשנת 2014, שבה יצא צה"ל למבצע "צוק איתן" נפצעו 882 אזרחים ישראלים ונהרגו 93. בשנת 2017 נפצעו 169 ונהרגו 20 אזרחים ישראלים.

בשנת 2017 הגבירו צה"ל והשב"כ את המיקוד באיתור כספי טרור, ונתפסו כעשרה מיליון שקלים. מערכה נוספת התנהלה מול בבתי מלאכה לייצור אמצעי לחימה, שם 42 מוקדים נחשפו והוחרמו 455 נשקים לא חוקיים. המערכה המשולבת מפעילה לחץ ומייצרת הרתעה, אך מעת לעת כשמתבצע ירי בחתונות או בסיום תקופת מבחנים ברחבי הגדה ויש דיווחים על ירי, נדמה כי המערכה הזו היא כמו הניסיון לרוקן את הים עם כפית.

סיכום הנתונים המבצעיים של צה?ל לשנת 2017 - איורעי פח"ע באיו"ש ושיצאו מאיו"ש(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)

שנת 2018 מתאפיינת בעיקר מאפשרות להתלקחות נוספת סביב הר הבית במיוחד על רקע ההתבטאויות של הנשיא טראמפ סביב ירושלים, המתיחות סביב יחסי ירושלים-רמאללה והמתח שנוצר סביב התיאום הביטחוני בדרגים הבכירים. בגבול הדרומי יש מתיחות בעיקר עקב החרפת המצוקה הכלכלית של ממשלת החמאס והרחוב הפלסטיני שעשויה להתפוצץ לכיוון ישראל כדי להביא לשינוי במיוחד שתהליך הפיוס בין חמאס לרשות הפלסטינית נגרר ולא מביא לתוצאות. גם ההחלטה האמריקנית להקפיא את הכספים לארגון אונר"א שמטפלת בפלסטינים מגבירה את המתיחות והמצוקה בשטח.

סיכום הנתונים המבצעיים של צה?ל לשנת 2017 - היסוע ההומניטרי שצה"ל העניק(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)
המתיחות סביב הר הבית צפויה להימשך גם השנה. מתפללים בהר הבית(צילום: נועם מושקוביץ)
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully