וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר לא מושפע מהמציאות הבטחונית - היציג ירד ל-4.679 שקלים

אמיר טייג

22.11.2002 / 12:43

מתחילת החודש התחזק השקל בכ-1.8% מול הדולר; מחזורי המסחר דלים ומורגשת היעדרות הבנקים הזרים

למרות הפיגוע הקשה אתמול בירושלים, שגבה חייהם של 11 איש, הדולר היציג רשם ביום שישי ירידה קלה של 0.02% לרמה של 4.679 שקלים לדולר. גם כניסתו הבוקר של צה"ל לבית לחם בתגובה לפיגוע, לא עוררה ירידות שערים בשקל. הפעילים בחדרי העסקות אינם רואים יותר בפיגועים בסדר גודל זה וכניסת צה"ל לערי הגדה אירועים חריגים, אשר עשויים לגרור להסלמה בטחונית משמעותית, ובעקבותיה לירידה בחוסנו של השקל. הדגש מבחינתם הוא נתוני מקרו כלכליים.

מתחילת החודש רשם השקל התחזקות של כ-1.8% מול הדולר. פער הריביות שהתרחב לרמה של 7.85%, לאחר הפחתה מפתיעה של 0.5% בריבית הבנק הפדרלי האמריקאי לפני מספר שבועות, הוא הגורם העיקרי לחוסנו של המטבע הישראלי. גורם נוסף אשר תומך בשקל הוא היעדרות פעילות אינטנסיווית אצל המשקיעים הזרים. הערכות הן כי מרביתם יפסיקו את הפעילות הספקולטיווית עד תום שנה. ירידה בפעילות הזרים מחד גיסא והתחזקותו של השקל מאידך גיסא עשויות לרמז על כך שהתנודתיות הרבה שחווה המטבע הישראלי בחודשים האחרונים מעודדת על ידי ספקולנטים זרים.

מחדר העסקאות של בנק דיסקונט נימסר כי המסחר היום אופיין במחזורים נמוכים מאוד עם נוכחות דלה של המגזר העסקי. בדיסקונט מציינים כי המסחר במהלך כל השבוע החולף היה במחזורים נמוכים במרגיל, ומעריכים כי היעדרותם של המשקיעים הזרים בשבועות האחרונים תורמת ליציבות היחסית במטבע הישראלי.

סוחרים בחדר המסחר של אפיקס מעריכים כי השקל מצליח לשמור על רמתו הנוכחית מזה מספר ימים למרות גורמים כלכליים האמורים לגרום לפריצה לכיוון זה או אחר. לעומת פער הריבית שתומך בשקל, "הנתונים הכלכליים מצביעים על ירידה באחוז הצמיחה בישראל אשר עומד להיות שלילי גם השנה, זו השנה השלישית ברציפות", הם כותבים. כמו כן, מעריכים באפיקס כי הממשלה לא תצליח לעמוד ביעד הגירעון שקבעה לעצמה ברמת 3% בשנת 2003.

מנכ"ל משרד האוצר אוהד מראני יצא אמש לארה"ב כדי לנסות להשיג ערבויות למדינת ישראל בסך 8-10 מיליארד שקל - דבר שאמור להוזיל את גיוס הכספים בחו"ל של מדינת ישראל וייתן לממשלה עוד אורך נשימה בהתמודדות עם המצב הכלכלי בארץ והגירעון ההולך וגובר. מראני, שדבר נסיעתו נשמר בסוד עד כה, אמור לחזור ביום ראשון עם החלטה של הממשל בארה"ב. להערכת אפיקס, תשובה חיובית עשויה להשפיע על שוק המט"ח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully