וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פיזור הכנסת: בג"ץ יאמר את המילה האחרונה

27.11.2000 / 11:46

בית המשפט העליון דחה את ההכרעה בעתירת הליכוד לפיה החוק אינו זקוק לרוב מיוחד בקריאה הראשונה; ההצבעה תתקיים מחר כמתוכנן, ובליכוד משוכנעים בהצלחתם לגייס 61 חברי כנסת שיתמכו בהצעה; אם החוק לא יזכה לרוב מיוחד - תחזור ההכרעה לבג"ץ

נשיא בית משפט העליון, אהרון ברק החליט לדחות את ההכרעה בתביעת הליכוד לרוב רגיל גם בקריאה ראשונה של החוק לפיזור הכנסת, שיוגש מחר בקריאה ראשונה. הדחייה משאירה לעת עתה על כנה את החלטת יו"ר הכנסת, אברהם בורג, שהחוק יוכל לעבור רק ברוב מיוחד גם בקריאה הראשונה. בליכוד משוכנעים כי יש להם רוב של 61 חברי כנסת. אם החוק לא יעבור ברוב מיוחד, תחזור ההכרעה לבג"ץ.

"הצבתם בפניי בעיה לא פשוטה, החלטה לא פשוטה. אני לא רוצה להחליט בסוגייה כל כך דרמטית ומשמעותית תחת לחץ ולכן החלטה -אין היום", אמר ברק והוסיף כי בימים הקרובים יורחב הרכב השופטים והם ישובו וידונו בסוגייה.

ח"כ לימור לבנת אמרה לאחר החלטת בית המשפט: "אני מעריכה שמחר בהצבעה יהיו למעלה מ-61 חברי כנסת שיצביעו בעד הקדמת הבחירות לפיזור הכנסת. ההחלטה שבית המשפט יקבל בהמשך תהיה עקרונית, חשובה לכשלעצמה, אולם היא לא תשפיעה על השתלשלות העניינים".

למרות הביטחון המופגן של הליכוד, בסיעה לא לוקחים שום סיכון. בשעות הצהריים צפוי יו"ר הליכוד, אריאל שרון, להפגש עם יו"ר שינוי, יוסף לפיד, על מנת לשכנע אותו להצביע בעד החוק. שינוי תחליט על הצבעתה רק מחר.

אם החוק יעבור מחר ברוב רגיל, בית המשפט יידרש להחלטה משמעותית בשאלה האם ההצבעה תקפה והחוק עובר לקריאה שניה ושלישית, או שהוא מבוטל. האפשרות השנייה היא שהחוק יעבור מחר ברוב של 61 חברי כנסת, אז ההכרעה של בית המשפט תהיה עקרונית בלבד, למקרים עתידיים.

גיוס כללי באופוזיציה

באופוזיציה עורכים גיוס כללי לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה על החוק לפיזור הכנסת שתתקיים מחר. בליכוד משוכנעים כי גם ללא תמיכת סיעת שינוי, שעדיין מתלבטת, אפשר יהיה להשיג רוב מוחלט של 61 חברי כנסת.

על פי חישובי האופוזיציה, "קואליציית ה-58" תצביע כולה, כולל ש"ס, בעד ההצעה. יחד עם האחים דוד ומקסים לוי וחבר הכנסת חיים כץ מסיעת "עם אחד" יושג הרוב המיוחל. גם חבר הכנסת עמיר פרץ עשוי להצביע עם האופוזיציה אם יתברר שיש רוב להצעה, וכך גם חברי הכנסת אברהם רביץ ושמואל הלפרט מיהדות התורה.

שינוי הודיעה לליכוד ולישראל אחת כי תצביע נגד המפלגה שתהיה האחראית ביותר ל"אי הקמת ממשלת אחדות", כך נכתב הבוקר ב"מעריב".

גם ח"כ עזמי בשארה (בל"ד) הודיע כי יתמוך בפיזור הכנסת. חברי הכנסת הערביים יתכנסו היום כדי לדון באופן הצבעתם מחר, אך ככל הנראה הם נוטים להימנע בהצבעה.

אם יתברר שיש רוב מוחלט לאופוזיציה עשוי ראש הממשלה לבקש להפוך את ההצבעה להצבעת אמון, מהלך שידחה את ההצבעה בשבוע. אם יצביעו 61 חברי כנסת נגד הממשלה בהצבעת אמון, הממשלה תיפול מיד והבחירות יערכו בתוך 90 יום - אפשרות שעלולה לגרום לחברי כנסת רבים לא לתמוך בהצעה.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully