וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בוש: צעדים ראשונים בדרך לבית הלבן

27.11.2000 / 9:29

מזכירת המדינה של פלורידה הכריזה הלילה על ניצחון למועמד הרפובליקני במדינה; בוש הורה לסגנו למנות "צוות מעבר" לבית הלבן בראשות שר התחבורה לשעבר, אנדרו קארד; מטה גור הודיע כי הוא מתכוון לערער על ההחלטה ולא להרפות עד שימוצו את כל האפשרויות המשפטיות

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב, ג'ורג' וו. בוש, פתח בצעדים ראשונים לקראת המעבר לבית הלבן. בוש החליט על מהלכים אלו בעקבות הכתרתו הלילה כמנצח במדינת פלורידה.

למרות שתוצאות הבחירות עדיין לא הוכרעו בשל מאבקים משפטיים, בוש הורה לסגנו דיק צ'ייני, למנות "צוות מעבר" בראשות שר התחבורה לשעבר, אנדרו קארד. בוש יצא בקריאה ליריבו הדמוקרטי, אל גור, להודות בתבוסה ולהפסיק את ההליכים המשפטיים.

"זו הייתה תחרות קשה ובריאה לאמריקה הדמוקרטית", אמר בוש בנאום ניצחון. "אם סגן הנשיא יבחר להמשיך עם המהלכים הוא מעביר את תוצאות הבחירות לבית המשפט - וזאת לא הדרך הטובה לאמריקה", הוסיף בוש.

הלילה הודיעה מזכירת המדינה של פלורידה, קתרין האריס, כי בוש ניצח בפלורידה כשזכה בספירה הידנית החוזרת ליתרון של 537 קולות. זכייה זו מקנה למועמד הרפובליקני את 25 האלקטורים המבטיחים לו את נשיאות ארה"ב. האריס החליטה להתעלם מתוצאות הספירה החוזרת בפאלם ביץ', שכן המחוז לא הצליח לסיים את הספירה הידנית במועד שנקבע, ולהתחשב בתוצאות הספירה הממוחשבת החוזרת שנערכה לפני שבועיים. ועדת הבחירות בפלורידה דחתה את בקשת מחוז פאלם ביץ' להמתין עם התוצאות עד תום הספירה הידנית במחוז, מחר בבוקר.

השלב הבא: לחץ על האלקטורים

מועמדו של גור לסגנות נשיאות ארה"ב ג'וזף ליברמן, אמר בתגובה כי האריס החליטה להתעלם ממאות קולות ואלפי שעות עבודה של חברי הבחירות במחוזות. "זה האינטרס שלנו שהמנצח בפלורידה יהיה מי שזכה ברוב קולות", אמר ליברמן והבטיח מאבק משפטי עד למיצוי כל ההליכים שיבטיחו את הספירה הממוחשבת החוזרת שנערכה לפני שבועיים.

בעקבות ההצלחה אמש, צפוי בוש למשוך את עתירתו שהגיש לבית המשפט העליון בוושינגטון נגד החלטת בית המשפט העליון בפלורידה שהורה לקבל את הספירה הידנית.

בעוד שבועיים יערך כינוס האלקטורים שיצביעו רשמית על הנשיא הבא. לגור כעת יש רק 255 אלקטורים, כשהוא מוביל בשתי מדינות שעדיין לא הוכרעו: ניו מקסיקו ואורגון. אם יזכה גור בשתי המדינות הללו הוא יגיע ל-267 אלקטורים. במצב זה ינסו הדמוקרטים להפעיל לחץ על האלקטורים הרפובליקנים לשנות את הצבעתם בכנס האלקטורים בטיעון שגור זכה בלמעלה מרבע מיליון קולות יותר מבוש בסיכום הכללי. אם לפחות שני אלקטורים ישנו את הצבעתם - צפוייה דרמה נוספת.

הדבר היחיד שבטוח הוא שב-20 בינואר יעזוב הנשיא קלינטון את הבית הלבן ואחד משני המועמדים יתפוס את הכסא בחדר הסגלגל.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully