משאל עם סוער בקטלוניה

ניצחון לבדלנים בקטלוניה: תומכי העצמאות מספרד זכו ברוב בפרלמנט

המפלגות התומכות בהיפרדות שמרו על כוחן בבחירות שכפתה מדריד לאחר משאל העם במטרה לחזק את הכוחות המתנגדים להיפרדות החבל. התוצאות עשויות להחריף את המשבר ומהוות מכה לראש ממשלת ספרד. הנשיא המודח חגג: "ניצחון לרפובליקה הקטלאנית"

רויטרס
21/12/2017
רויטרס

המפלגות התומכות בעצמאות קטלוניה מספרד זכו ברוב בבחירות שכפתה ממשלת ספרד לפרלמנט האזורי - כך עולה הבוקר (שישי) מספירת מרבית הקולות. התוצאות הלא צפויות עשויות להחריף עוד יותר את המשבר בחבל שבצפון-מזרח המדינה, שנתון לשליטה ישירה של מדריד מאז משאל העם שהתקיים באוקטובר, והן מהוות מכה למאמצי ממשלת מדריד לסכל את שאיפות העצמאות של המחוז העשיר.

לפי התוצאות, המפלגות הבדלניות יקבלו 70 מושבים בפרלמנט האזורי בברצלונה, המונה 135 מושבים.
"יחד למען קטלוניה", מפלגתו של הנשיא המודח קרלס פוג'דמון, הגולה בבלגיה, תישאר המפלגה הגדולה ביותר מקרב גוש המפלגות הבדלניות, והיא הכריזה על ניצחון.

מפלגת "האזרחים", המתנגדת לעצמאות, תהיה המפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט, אך יתר חברותיה למחנה - המפלגה השמרנית של ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי והמפלגה הסוציאליסטית - רשמו תוצאות מאכזבות. אחוז ההצבעה היה גבוה במיוחד, ויותר מ-83% מבעלי זכות הבחירה מימשו אותו.

לקריאה נוספת בנושא
הבדלנים מול תומכי האחדות: קטלוניה בבחירות מיוחדות לפרלמנט
ספרד: בוטל צו המעצר הבינלאומי לנשיא קטלוניה הגולה
ראש ממשלת ספרד הגיע לקטלוניה: "להשיב את היציבות והנורמליות"

עוד בוואלה!

משבר האקלים פוגע בחיות המחמד שלנו. אז מה עושים?

בשיתוף MSD Animal Health
חגיגות בקטלוניה לאחר ניצחון מסתמן בבחירות של המפלגות הבדלניות, הלילה(צילום: רויטרס)

כשהוא מוקף בכמה מחברי ממשלו שנמלטו יחד עמו לבריסל, אמר פוג'דמון כי התוצאות הן ניצחון של "הרפובליקה של קטלוניה על המדינה הספרדית". בנאום שנשא ושודר בטלוויזיה, אמר הנשיא המודח כי "על ראחוי לשנות את דרכו - או שאנחנו נשנה את המדינה".

בברצלונה, חגגו תומכי העצמאות את התוצאות, כשהם קוראים "הנשיא פוג'דמון" ומניפים את דגלי הלאום. ואולם, לא ברור אם הנשיא המודח יבחר לשוב לספרד, מאחר שהוא מואשם בהמרדה ובעבירות נוספות בעקבות משאל העם. גם סגנו לשעבר אוריול חואנקרס, שהפך ליריבו בבחירות, נותר במעצר בספרד יחד עם שרים לשעבר נוספים.

הישג למפלגתו. נשיא קטלוניה המודח פוג'דמון(צילום: רויטרס)

ראחוי, שטרם הגיב על התוצאות המאכזבות, הכריז על הבחירות באוקטובר במטרה להשיב את "הנורמליות" לקטלוניה תחת ממשלה לא בדלנית וקיווה כי "הרוב השקט" יגבה זאת בבחירות שכפה. הוא הדיח את הממשל הקודם, שחלק ממנהיגיו נמלטו לגלות בבלגיה ואחרים נעצרו באשמת המרדה, וביטל את תוצאות משאל עם.

ספג מפלה. ראש ממשלת ספרד ראחוי(צילום: רויטרס)

עתה, הוא צפוי להתמודד עם כאב ראש חדש עם ההצלחה שרשמו הבדלנים בקלפיות. הוא הבטיח לבטל את הקפאת האוטונומיה של קטלוניה - שהופעל בצעד חסר תקדים אחרי ההכרזה החד-צדדית על עצמות - אחרי הבחירות, ללא קשר לתוצאות. עם זאת, הוא הבהיר כי ינקוט מהלך דומה אם הממשל החדש יפעל לעצמאות בצורה לא חוקית.

פיקה, שחקנה של ברצלונה, מצביע בקלפי(צילום: רויטרס)

עם פרסום התוצאות הראשונות, תומכי העצמאות הביעו תקווה במהלך הפגנות תמיכה ברחבי ברצלונה. "הבחירות האלו הן הקרובות ביותר למשאל עם שאי-פעם נקבל", אמר חואן גרסיה, מתכנת מחשבים בן 28, שצפה בספירת הקולות שהוצגו על מסך ענק. "אם המפלגות התומכות בעצמאות ינצחו, ממשלת ספרד תצטרך להקשיב לנו".

(עדכון ראשון: 20:57)

ספירת קולות בקלפי בברצלונה(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully