פולין תשקיע מאה מיליון שקל בשיפוץ בית הקברות היהודי בוורשה

סגן ראש הממשלה הודיע למנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, כי הממשלה תתקצב את שיפוץ בית העלמין, שבו קבורים כרבע מיליון יהודים. ההחלטה עברה ברוב של 416 תומכים מול 4 מתנגדים בלבד, והתקבלה ברקע תקריות אנטישמיות בפולין, ובהן תליית שלט "אין כניסה ליהודים" בבית מלון

חברי המשלחת בבית הקברות היהודי בוורשה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, הקונגרס היהודי העולמי)

סגן ראש ממשלת פולין, פיוטר גורסקי, יזם היום (שני) מפגש עם מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר שמבקר במדינה, והודיע לו כי ממשלת פולין החליטה להשקיע מאה מיליון זלוטי (כמאה מיליון שקלים) בשיפוץ בית הקברות היהודי הגדול בוורשה. ההחלטה לתקצב את שיפוץ בית העלמין, עברה בפרלמנט של פולין ברוב של 416 תומכים מול ארבעה מתנגדים בלבד.

זינגר מבקר במדינה כחלק ממשלחת הקונגרס היהודי העולמי, כחלק ממאמצו של נשיא הקונגרס רונלד לאודר להחיות את החיים היהודיים בפולין, במה שכלל שחזורים במוזיאון אושוויץ, הקמת מוזיאון פולין וכן בית ספר יהודי בוורשה ומוסדות חינוכיים נוספים ברחבי המדינה.

החלטת ממשלת פולין ניתנה ברקע תקריות אנטישמיות במדינה, ובהן תליית שלט "אין כניסה ליהודים ובוגדים בפולין", בבית מלון במזרח המדינה, וכן צעדות ימין קיצוני שהתקיימו בערים הגדולות.

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - האם זה באמת עוזר להעלים כאבים?

לכתבה המלאה
מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, זינגר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, הקונגרס היהודי העולמי)

בית הקברות היהודי הגדול הוקם ב-1806, והוא החשוב מבין בתי הקברות היהודיים המפוזרים ברחבי פולין ואחד המשמעותיים באירופה, שכן לפי ההערכות קבורים בו כרבע מיליון יהודים.

"בשם הנשיא רון לאודר ובשמי, אני קורא מכאן לכל ממשלות אירופה ובהן פולין, לנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי לשים סוף לתופעת האנטישמיות, לאפשר לכלל המיעוטים ביבשת לחיות בשלום וביטחון ולהתאים את החוקים הלאומיים לטיפול בתופעות חריגות אלה", אמר זינגר. הוא קרא לראשי מדינות אירופה "לגנות בפה מלא כל תופעה של אנטישמיות, ניאו-נאציזם וניאו-פשיזם".

הסערה האחרונה: סרט שצולם במחנה השמדה בפולין

האירוע האחרון שהסעיר את הקהילה היהודית במדינה, התרחש בתחילת החודש כאשר ארגונים יהודיים דרשו הבהרת מנשיא פולין, אנדז'יי דודה, לאחר שנחשף כי סרט שתיעד משחק "תופסת" בעירום, צולם במחנה ההשמדה בשטוטהוף במדינה. הסרט צולם בשנת 99', במחנה שבו נרצחו 65 אלף בני אדם במלחמת העולם השנייה, והוצג בתערוכה ב-2015 חרף התנגדות ישראל.

תמונתם במחנה חשפה היכן צולם הסרט השנוי במחלוקת. וויליאם וקייט בביקורם במוזיאון אושוויץ (צילום: AP)

רק עתה, בעקבות ביקור של משפחת המלוכה הבריטית, מומחים שהשוו בין תמונות הנסיך וויליאם והנסיכה קייט, אימתו את הטענה שהסרט השנוי המחלוקת אכן צולם במחנה ההשמדה.

כ-65 אלף אסירים במחנה שהוקם ב-1939 והיה האחרון ששוחרר מידי הנאצים, נרצחו על ידי זריקות קטלניות, תא גזים, ירי ותליה. כ-28 אלף מהם היו יהודים. עורך הדין דייויד שונברג, שמתגורר בירושלים, אמר כי מה שיותר מדאיג מהסרט עצמו היא האדישות לכך בפולין, במיוחד כשמרבית הקורבנות היו לא-יהודים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully