וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האופוזיציה: נסתדר גם בלי שינוי

27.11.2000 / 7:17

החוק יעלה להצבעה מחר; שינוי עדיין מתלבטת; היום הדיון בבג"צ בעתירת הליכוד נגד החלטת בורג לפיה דרוש רוב של 61 ח"כים; תמיכת ש"ס, האחים לוי, וחיים כץ יבטיחו גם את הרוב הזה; ברק שוקל להפוך את ההצבעה לאי אמון; במקרה של נפילת הממשלה יתקיימו הבחירות תוך 90 יום

באופוזיציה עורכים גיוס כללי לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה על החוק לפיזור הכנסת שתתקיים מחר. בליכוד משוכנעים כי גם ללא תמיכת סיעת שינוי, שעדיין מתלבטת, אפשר יהיה להשיג רוב מוחלט של 61 חברי כנסת.

על פי חישובי האופוזיציה, "קואליציית ה-58" תצביע כולה, כולל ש"ס, בעד ההצעה. יחד עם האחים דוד ומקסים לוי וחבר הכנסת חיים כץ מסיעת "עם אחד" יושג הרוב המיוחל. גם חבר הכנסת עמיר פרץ עשוי להצביע עם האופוזיציה אם יתברר שיש רוב להצעה, וכך גם חברי הכנסת אברהם רביץ ושמואל הלפרט מיהדות התורה.

שינוי הודיעה לליכוד ולישראל אחת כי תצביע נגד המפלגה שתהיה האחראית ביותר ל"אי הקמת ממשלת אחדות", כך נכתב הבוקר ב"מעריב".

יו"ר הליכוד, אריאל שרון, צפוי להיפגש היום עם יו"ר שינוי, טומי לפיד, שניסה לתווך בינו לבין ראש הממשלה, אהוד ברק, כדי להביא להקמת ממשלת אחדות.

גם ח"כ עזמי בשארה (בל"ד) הודיע כי יתמוך בפיזור הכנסת. חברי הכנסת הערביים יתכנסו היום כדי לדון באופן הצבעתם מחר, אך ככל הנראה הם נוטים להימנע בהצבעה.

למרות הרוב הצפוי, בליכוד ינסו לבטל היום בבג"צ את החלטת יושב ראש הכנסת, אברהם בורג, לפיה דרוש רוב מוחלט של 61 ח"כים גם בקריאה הראשונה ולא רק בקריאה השלישית כפי שטוענים בליכוד.

אם יתברר שיש רוב מוחלט לאופוזיציה עשוי ראש הממשלה לבקש להפוך את ההצבעה להצבעת אמון, מהלך שידחה את ההצבעה בשבוע. אם יצביעו 61 חברי כנסת נגד הממשלה בהצבעת אמון, הממשלה תיפול מיד והבחירות יערכו בתוך 90 יום - אפשרות שעלולה לגרום לחברי כנסת רבים לא לתמוך בהצעה.

היום בכנסת: שתי הצבעות אי אמון של הסיעות הערביות

הכנסת צפויה להצביע היום בשתי הצעות חוק שהפכו להצעות אי אמון בממשלה על פי דרישת חברי הכנסת הערבים.

ההצבעה הראשונה תהיה בהצעת החוק של ח"כ יהושע מצא (ליכוד) לפיה כל שינוי בגבולות ירושלים יחייב רוב של 61 חברי כנסת. הכנסת צפויה לאשר את החוק בקריאה שלישית ברוב גדול, לאחר שח"כ עזמי בשארה (בל"ד) ביקש להפוך אותה להצבעת אי אמון בממשלה.

ההצעה השנייה היא פרי יוזמתו של ח"כ ישראל כץ (ליכוד), על פי תישלל בחוק זכות השיבה של הפלסטינים, ואישור כניסת פליטים לישראל תחייב רוב של 61 חברי כנסת. גם בקשה זו הפכה להצבעת אי אמון על פי בקשת ח"כ סיעת רע"מ.

"אין תחליף למפלגת העבודה"

אמש התכנסו במלון שרתון בתל אביב חברי כנסת מישראל אחת, ממר"צ וממפלגת המרכז, המהווים את הגוש היוני בקואליציה, ומתנגדים להקמת ממשלת חירום. יוזמי הכינוס היו ח"כ עוזי ברעם (ישראל אחת) ויוסי שריד (מרצ). עוד השתתפו בכינוס שר המשפטים השרים יוסי ביילין ויולי תמיר, וחברי הכנסת נואף מסאלחה, סאלח טריף, יעל דיין וקולט אביטל ממפלגת העבודה, רן כהן, וזהבה גלאון ממרצ, ואורי סביר ודליה רבין פילוסוף ממפלגת המרכז.

בכינוס הבהירו המשתתפים כי, "ממשלת אחדות לאומית בהשתתפות שרון היא ממשלה פסולה שאין בה כדי לשפר במשהו את המצב הביטחוני והיא תעצור כליל את התהליך המדיני ותדרדר את האזור לעימות כולל".

הכינוס נערך בצל יוזמה להקים גוש משותף לסיעות השמאל שיכלול חברים משלוש המפלגות. מזכ"ל מפלגת העבודה, השר רענן כהן, שכינס במקביל את מטה השטח, האשים גורמים במפלגה בניסיון לערער את מנהיגותו של ברק, ולהחליש את מנהיגותו מבית.

בנוגע ליוזמה להקמת גוש שמאל, אמר כהן כי אין תחליף למפלגת העבודה. כהן הוסיף כי מטה השטח מתכוון לפתוח בפעולות תמיכה בברק, בין השאר יקיים הערב נוער העבודה הפגנת תמיכה מול בית ראש הממשלה בירושלים.

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully