"יום הניצחון": עיראק חגגה את סוף המלחמה בדאעש במצעד צבאי

מטוסי קרב, טנקים וחיילים חלפו ברובע "גרין זון" המבוצר בבירה, כשראש הממשלה אל-עבאדי סקר את הכוחות והילל את שחרור כל השטחים מידי הארגון בתום שלוש שנים. היום הוכרז כחג לאומי

רויטרס
צילום: CNN, עריכה: יאיר דניאל

צבא עיראק ערך אתמל (ראשון) מצעד צבאי ברובע ה"גרין זון" המבוצר בבגדאד, כדי לציין את הניצחון על ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש). ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי סקר את הכוחות, שיצרו בגופם את הכיתוב "יום הניצחון" בערבית. אל-עבאדי, שמשמש גם מפקד הכוחות המזוינים, הקשיב בדממה לפסוקי קוראן מפרק "א-נסר", שמשמעותו ניצחון.

הכוחות העיראקיים כבשו את האזורים האחרונים שהיו בידי דאעש לאורך הגבול עם סוריה ביום שבת ובכך השלימו את האחיזה במדבר המערבי. המהלך שסימל את סיום המלחמה נגד הארגון הקיצוני בתום שלוש שנות מלחמה, שבתחילה שלטו בכשליש משטחה של המדינה.

הכוחות הנאבקים בדאעש בעיראק ובסוריה השכנה צופים כי הארגון הסוני יעבור למלחמת גרילה אחרי שאיבד את הטריטוריות שבהן השליט שלטון הלכה אסלאמי קיצוני.

לקריאה נוספת בנושא
"עיראק שוחררה": המבצע הצבאי נגד דאעש הושלם באופן סופי

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
האיש הפופולרי ביותר בעיראק. ראש הממשלה במצעד הצבאי בבגדאד (צילום: רויטרס)

ראש ממשלת עיראק נראה בטלוויזיה הממלכתית כשהוא יושב בכיסא דמוי כס מלכות בין שני דגלי המדינה, כשסמלה הרשמי היה מאחוריו. כל שאר בכירי הממשל ישבו במרחק ממנו. אל-עבאדי הכריז על 10 בדצמבר כיום חג לאומי. מטוסי קרב נראו ונשמעו כשהם חגים בשמיה של בגדאד.

כרוז הציג את הכוחות שהשתתפו בלחימה בדאעש, בעוד חיילים צעדו, טנקים התגלגלו באטיות ומסוקי קרב חגו מעל, כשכולם מניפים את דגלי עיראק מול ראש הממשלה שנופף לעברם.

בנאום הניצחון שלו ביום שבת, אל-עבאדי לא הזכיר את הפשמרגה, המיליציה הכורדית ששיחקה תפקיד מכריע בלחימה מול דאעש, לצד צבא היבשה, חיל האוויר, המשטרה, יחידות העלית ללוחמה בטרור ומיליציות שיעיות וסוניות. זאת ברקע הסכסוך בין הממשל המרכזי בבגדאד למחוז האוטונומי הכורדי בעקבות משאל העם החד-צדדי שקיים בספטמבר.

טנקים חולפים ברובע "גרין זון" במהלך המצעד (צילום: רויטרס)
מטוסי קרב חגים בשמי בגדאד (צילום: רויטרס)

במקום זאת, שיבח ראש הממשלה את "כוחות הגיוס העממי", ארגון המאגד תחתיו מיליציות שיעיות, רבות מהן נתמכות על ידי איראן. עם זאת, הוא הוסיף כי למדינה צריך להיות מונופול על הנשק. פירוק המיליציות מנשקן נתפס כאתגר הגדול ביותר שלו אחרי תבוסת דאעש.

אל-עבאדי, שנחשב לדמות חלשה וחסרת השפעה כשקיבל את השלטון ב-2014 מידיו של ראש הממשלה הקודם נורי אל-מאלכי, שמואשם באחריות לתבוסה לדאעש, מתקרב לבחירות שיתקיימו בשנה הבאה כמפקד ששחרר את שטחי המדינה. דיפלומט מערבי אחד תיאר אותו כ"אדם הפופולרי ביותר בעיראק" כיום.

(עדכון ראשון: 22:33)

מסוק קרב נושא את דגל עיראק בשמי בגדאד (צילום: רויטרס)
חגיגות בכיכר תחריר בבגדאד (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully