וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

באופוזיציה משוכנעים: החוק להקדמת הבחירות יעבור גם ללא שינוי

26.11.2000 / 21:58

החוק יעלה להצבעה ביום שלישי; מחר הדיון בבג"צ בעתירת הליכוד נגד החלטת בורג לפיה החוק דורש רוב מוחלט של לפחות 61 ח"כים; תמיכת ש"ס, האחים לוי, וחיים כץ יבטיחו את הרוב הדרוש; סיעת שינוי עדיין מתלבטת; כינוס בשמאל נגד ממשלת אחדות כשברקע יוזמה להקמת מפלגה חדשה

באופוזיציה עורכים גיוס כללי לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה על החוק לפיזור הכנסת ביום שלישי. בליכוד משוכנעים כי גם ללא תמיכת סיעת שינוי שעדיין מתלבטת אפשר להשיג רוב מוחלט של 61 חברי כנסת.

על פי החישוב באופוזיציה, "קואליציית ה-58" תצביע כולה, כולל ש"ס בעד ההצעה ויחד עם האחים דוד ומקסים לוי וחבר הכנסת חיים כץ מסיעת "עם אחד" יושג הרוב המיוחל. גם חבר הכנסת עמיר פרץ עשוי להצביע עם האופוזיציה אם יתברר שיש רוב להצעה. גם ח"כ עזמי בשארה מוזכר כמי שעשוי לתמוך בהצעה.

יושב ראש שינוי, טומי לפיד, הודיע כי סיעתו תתמוך בפיזור הכנסת אם ישתכנע שראש הממשלה אינו מעוניין בהקמת ממשלת חירום.
למרות הרוב הצפוי, בליכוד ינסו לבטל מחר בבג"צ את החלטת יושב ראש הכנסת, אברהם בורג, לפיה דרוש רוב מוחלט של 61 ח"כים גם בקריאה הראשונה ולא רק בקריאה השלישית כפי שטוענים בליכוד.

ראש הממשלה, עשוי לבקש, אם יתברר שיש רוב מוחלט לאופוזיציה, להפוך את ההצבעה להצבעת אמון, מהלך שידחה את ההצבעה בשבוע.
אם יצביעו 61 חברי כנסת נגד הממשלה בהצבעת אמון, הממשלה נופלת מיד והבחירות יערכו בתוך 90 יום - אפשרות שעלולה לגרום לחברי כנסת רבים לא לתמוך בהצעה.

חברי כנסת מהשמאל: "עדיף בחירות מממשלה עם שרון"

הערב מתכנסים חברי כנסת מישראל אחת, מר"צ ומפלגת המרכז המהווים את הגוש היוני בקואליציה, ומתנגדים להקמת ממשלת חירום. השר יוסי ביילין, וחברי הכנסת עוזי ברעם ויוסי שריד עומדים בראש היוזמה ואליהם מצטרפים חברי הכנסת דליה רבין ואורי סביר ממפלגת המרכז, השרה יולי תמיר, נואף מסאלחה, סאלח טריף, יעל דיין וקולט אביטל מישראל אחת. ברעם אמר הערב כי הוא מעדיף בחירות חדשות על פני ממשלה עם שרון.

בפגישה הבהירו המשתתפים כי, "ממשלת אחדות לאומית בהשתתפות שרון היא ממשלה פסולה שאין בה כדי לשפר במשהו את המצב הביטחוני והיא תעצור כליל את התהליך המדיני ותדרדר את האזור לעימות כולל".

הכינוס נערך בצל יוזמה להקים גוש משותף לסיעות השמאל שיכלול חברים משלוש המפלגות. ב"ישראל אחת" מודאגים מאפשרות כזאת שתמחוק למעשה את המפלגה. חבר הכנסת אבי יחזקאל אמר היום כי אם יוקם גוש כזה הוא יפנה לגוש הימני של המפה הפוליטית.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully