וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחלת הפרה המשוגעת מתפשטת באירופה

26.11.2000 / 21:07

התפשטה מצרפת לגרמניה, ספרד והאיים הפורטוגזיים; האיחוד האירופי הקציב 60 מיליון דולר למאבק במחלה; עדרי בקר רבים באיים הפורטוגזים נשלחו לשחיטה כצעד מונע

מאת מוטי גל

מחלת הפרה המשוגעת ממשיכה להכות באירופה. מקרים רבים נוספים נתגלו מחוץ לצרפת, בה ראו ה"מקור" להתפשטות מחלת קרויצפלד-יעקב. 467 מקרים חדשים נתגלו באיים הפורטוגזיים. על פי ההערכות מקור ההתפשטות הוא בשר בקר שהגיע מעדרים שיובאו מגרמניה. שר החקלאות הגרמני אמר בסוף השבוע כי מקורו של הבשר הנגוע הוא במרכז החקלאי "שלסוויג-הולסטיין".

בסוף השבוע הודיע האיחוד-האירופי כי הוא מתגייס למאבק נגד מחלת "הפרה המשוגעת". הנציבות הקצתה 60 מיליון "אירו" (50.6 מיליון דולר) לעצירתה של מחלת קרויצפלד-יעקוב. עיקר הכסף ישמש לבדיקות האיתור, שיתבצעו בעדרי בקר ב-15 מדינות האיחוד. הפעולות מיועדות להתחיל בינואר.

גם הממשל בספרד הודיע אתמול כי הוא מרחיב את מערך הבדיקות לגילוי מחלת הפרה המשוגעת בעקבות שני מקרים חדשים שנתגלו בעדרי בקר בצפון המדינה, ביום רביעי האחרון. בתוך כך, עדרים רבים באיים הפורטוגזיים השוכנים לצד האוקיאנוס האטלנטי, ישחטו בעקבות החלטת שר החקלאות המקומי. 2,642 בעלי חיים ישלחו למשחטות כצעד מניעתי חסר תקדים בעקבות חששות הציבור מרכישת בשר בקר.

לדעת מדענים, מקורה של המחלה הוא בבריטניה. על פי ההערכות חוואים בריטים האכילו את עדרי הבקר שלהם בשאריות מוח כבשים הנגוע במחלה. מחלת קרויצפלד יעקב ("הפרה המשוגעת"), נגרמת על ידי חלבונים מיוחדים, פריונים. הם גורמים לחירור רקמת המוח, עד שזו הופכת ספוגית. עד מהרה מתחילות הפרעות עצביות לתקוף את החולה הנגוע, בהן הפרעות שינה, הזיות, ליקויים תנועתיים, ואובדן הכרה עד למותו של החולה. המחלה קטלנית, ואין לה כל מרפא.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully