וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נפטר הזואולוג פרופסור היינריך מנדלסון

תמר נהרי

20.11.2002 / 15:20

היה חתן פרס ישראל, ממקימי התנועה לשמירת הטבע בארץ; אחראי להקמת שמורת הטבע הראשונה בארץ ולייסודו של גן החיות הזואולוגי בתל אביב; נפטר בביתו ברמת גן ממחלה בגיל 92

נפטר הזואולוג פרופסור היינריך מנדלסון, ממקימי התנועה לשמירת הטבע בישראל וממייסדי החברה להגנת הטבע ורשות שמורות הטבע. מנדלסון נפטר ממחלה בביתו ברמת גן, בגיל 92. בשנת 1973 זכה בפרס ישראל, כהוקרה על פעילותו המדעית והציבורית.

מנדלסון נחשב לבכיר הזואולוגים בארץ, והיה אחד האישים המרכזיים בקהילת המדע הישראלית. הוא נולד בגרמניה בשנת 1910. בשנת 1935 הגיע לתל-אביב, והצטרף ל"מרכז הביולוגי - פדגוגי", שהיה אבן שואבת לאנשי מחקר, למחנכים ולכל אוהבי הטבע בארץ. לאחר פטירתו של מנהל המכון, יהושע מרגולין, בשנת 1947, תפס מנדלסון את מקומו.

כך היה שמעון פרסקי לשמעון פרס

עם קום המדינה, היה פרופ. מנדלסון בין הדוחפים העיקריים להקמת אוניברסיטה בתל אביב. מנדלסון המשיך ללמד בחוג לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב עד גיל 91. סמוך למבנה הראשון של האוניברסיטה, בשכונת אבו-כביר, הקים מנדלסון את גן החיות הזואולוגי, הפועל עד היום. במזנון גן החיות שהקים נשא מנדלסון את אשתו, תמר.

בין הפרויקטים שהוביל נמנה המאבק נגד יבוש החולה והקמת שמורת הטבע במקום, שהיתה שמורת הטבע הראשונה בארץ.

אנקדוטה שהיתה לכמעט אגדה, קשורה בטיול שערך מנדלסון עם קבוצת חניכי תנועת "הנוער העובד והלומד" לפני קום המדינה. בזמן שטיילו, גילה מנדלסון התלהבות למראה עוף דורס שחג בשמים. אחד המדריכים, שמעון פרסקי, החליט בו ברגע לשנות את שמו לשמעון פרס, לכבוד אותו דורס. מאז, נכחד הפרס משמי הארץ, אך האישיות הציבורית עודה עימנו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully