וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עמי איילון: לא הייתי מודע לאיסור הצלילה בקישון

26.11.2000 / 17:15

בשנת 1989 ניתנה הוראה להפסיק את הצלילות בנחל, אולם איילון, שהיה אז סגן מפקד חיל הים, טוען כי לא דווח לא על כך; "הייתה כאן תקלה כשמסר חשוב שכזה נופל בין המפקדים השונים ולא מגיע לדרגים הגבוהים"

מאת גלי סימן-טוב

ראש השב"כ לשעבר, עמי איילון, ומי שכיהן כמפקד חיל הים ושייטת 13 בעבר, העיד היום בפני ועדת שמגר. איילון אמר כי לא היה מודע להנחיה שנתן קצין הרפואה של חיל הים, ד"ר טרייבר, להפסיק את הצלילות בקישון.

בשנת 1989, בעת שחתם ד"ר טרייבר על הוראה על-פיה נאסרת הצלילה בקישון עקב סכנה הנשקפת לצוללים לרבות סרטן, כיהן איילון כסגן מפקד החיל. "אינני מודע להנחיה שיצאה ביחס להפסקת הצלילות ולסיבות שהביאו להחלטה. זו הנחייה שמפקד חיל הים וסגנו אמורים להיות מודעים לה ואין לי ספק שהייתה כאן תקלה כשמסר חשוב שכזה נופל בין המפקדים השונים ולא מגיע לדרגים הגבוהים".

בשבוע שעבר שמעה הוועדה עדויות מפי מפקדי השייטת והיחידה למשימות תת-קרקעיות (ילת"ם), לפיהן גם לאחר ההוראה שניתנה ב-89' נמשכו צלילות בקישון באישור מיוחד של מפקד היחידה.

תא"ל שי ברוש, שהיה מפקד הילת"ם בין השנים 87'-91', הוציא את הצו האוסר צלילות יחד עם ד"ר טרייבר, לאחר שחיילים רבים התלוננו על מצב בריאותי ירוד, אך מי שהחליפו בתפקיד כבר לא ידעו על קיומו של הצו.

בעדותו אמר היום איילון כי ההנחיות שיוצאות מהחיל לא אמורות ליפול בין המפקדים. "היחידה היא רק הרמה המבצעת, בעוד שמפקדת החיל אמורה להיות היחידה המבקרת. במקרה הזה לא ברור לי מדוע לא ידעתי על ההוראה אני לא מנסה להצטדק או להתחמק, אין לי הסבר לתת לוועדה".

עוד העיד איילון כי ניסה להעביר את הפעילות בקישון לאתר צלילה חלופי אך שיקולים אלו לא נבעו מאיכות המים, וכי מידת הסכנה בקישון נתפסה בעייני החיל כנמוכה ביותר בהשוואה לסכנות בנמלים הפעילים בהם היתה תנועת אוניות רבה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully