אליקים רובינשטיין: מציע למבקרי העליון לקרוא את פסקי הדין

אחת הדמויות המשמעותיות של שירות המדינה פרש מבית המשפט העליון והתייצב נגד תוקפיו באולפן וואלה! TALK: "הוא אולי לא מושלם, אבל הוא עושה שירות אדיר לאזרחי ישראל"

יעקב אילון
23/11/2017
עריכה: נועה לוי
"בית המשפט לא מושלם, הוא גם עלול לשגות, אבל הוא עושה שירות אדיר לאזרחי ישראל"

ההתקפה על ראובן ריבלין, חקירות נתניהו ותוככי הסכם השלום ההיסטורי עם מצרים. אליקים רובינשטיין, שעמד בכמה מצמתיה המרכזיים בחייה של המדינה, התארח באולפן וואלה! TALK, סיפר על חייו הציבוריים והדגיש: "בישראל יש חופש ביטוי"

רובינשטיין, מי שהיה מזכיר הממשלה, היועץ המשפטי לממשלה ויועצו של מנחם בגין בתקופת קמפ דיויד, פרש לאחרונה מבית המשפט העליון כמשנה לנשיאה והגיב לביקורת הרבה שמוטחת בו בשגרה. "אומרים, שומעים, ועושים את העבודה. בית המשפט לא יושב ומהגג איך לפעול נגד הכנסת, נגד הממשלה, הוא עושה את עבודתו", הסביר. "אני מציע להרבה אנשים שמבקרים לקרוא את פסקי הדין. בית המשפט לא מושלם, אין יצירה אנושית מושלמת, הוא גם עלול לשגות, אבל הוא עושה שירות אדיר לאזרחי ישראל".

גם אם שופטים לא יתראיינו, תסכים איתי שלבית המשפט העליון יש בעיה של יחסי ציבור

בהחלט יש חוגים בציבור, ואני גם אומר את זה בר' גליי בהרצאות, בעיקר מהכיוון היותר ימני, דתי, שמרני, שחושבים שבית המשפט מדי חילוני, מדי ליברלי, מדי שמאלני. יש חוגים כאלה, ואת החוגים האלה צריך לשכנע, ואני מאמין שאפשר לשכנע, אם מישהו רוצה להקשיב, שהדברים לא מדויקים ולא נכונים.

"בישראל יש חופש ביטוי"". רובינשטיין באולפן(צילום: ראובן קסטרו)
"מוסד היועמ"ש זו מסורת של עצמאות ואי-תלות"

מה דעתך על הביקורת נגד נשיא המדינה?

יש הבדל בין חופש הביטוי לבין התלהמות לא ראויה, כולל גורמים פוליטיים. נשיא המדינה עושה את מלאכתו, הוא קיבל את הזכות מהמחוקק להעניק חנינה. הוא החליט מה שהחליט. אני חושב שהוא קיבל החלטה מושכלת, השאלה היא האם כאשר הנשיא מקבל החלטה שמישהו לא אוהב מתנפלים עליו. נשיא המדינה לא חסין מביקורת, גם לא בית המשפט או המבקר, אבל השאלה היא איך עושים את זה.

ראיתי כתבה נגדך מעיתון "הארץ" לפני 20 שנה: "עד מתי יתכופף היועמ"ש לפני רה"מ", אז אין חדש תחת השמש

אין חדש. אין יועמ"ש שלא חוטף ביקורת, הביקורת היא לגיטימית בתנאי שגם מתייחסים לעובדות.

אין בעיה ליועמ"ש לעמוד מול השררה של ראש הממשלה?

חד משמעית לא. מוסד היועמ"ש זו מסורת של עצמאות ואי-תלות, וגם אם ראש הממשלה מינה, אני מאמין שמנדלבליט, שיקול דעתו יהיה לפי מצפונו והחוק, ולא מפני שמינו אותו, או כי הוא קורא בתקשורת או שהפגנות קרוב לביתו ישפיעו כהוא זה על ההחלטות שלו.

מבית ביקיור לייזר

מהפכת טיפולי הפנים: בינה מלאכותית וטכנולוגיית RF במכשיר ביתי

מוגש מטעם בי קיור לייזר
בין חופש הביטוי לבין התלהמות לא ראויה. רובינשטיין באולפן(צילום: ראובן קסטרו)

ב-1999 סגרת את תיק השוחד נגד נתניהו בפרשת עמדי בניגוד להמלצת המשטרה להעמדה לדין. כמעט 20 שנה אחרי זה לא מדהים אותך שאנחנו בשידור חוזר?

לא אתייחס לחקירות של היום. כשאני לא מגיש כתב אישום אני כותב החלטה מנומקת כדי שיהיה הסבר לציבור, שמי שיקרא יבין שקרה פה דבר שיכול היה להיות לא תקין אבל לא הגיע לראיות לתיק פלילי. קראו לזה בעיתונות דוח ציבורי.

איש ציבור יכול לקבל מתנות מחברים?

לא נכון לדבר על זה בזמן שיש חקירה עניין.

אין לזה תשובה עקרונית, כן או לא?

לא אכנס לזה רק כי זה בחקירה, תניח שיש לי מחשבה או דעה. זה לא הוגן כלפי הנחקרים שאביע דעה.

"מנדלבליט, שיקול דעתו יהיה לפי מצפונו והחוק". רובינשטיין באולפן(צילום: ראובן קסטרו)
"צריך להביט באופטימיות כדי שהחייל ידע שהוא הולך להגן על המדינה, אבל שיש גם מי שחושב איך נצא מזה"

רובינשטיין התייחס גם לשרת המשפטים איילת שקד ("יש לה הרבה מעלות"), למעמדו של בית המשפט העליון בעולם ("לתפארת מדינת ישראל") ולתחושותיו כחובש כיפה במוסד שמתואר רבות כהומוגני ("הרגשתי ממש בבית"), ואף שיחזר רגעים מימי המשא ומתן מול המצרים בקמפ דיוויד. "לא חשבנו שהולך להיות שם הסכם. אמרנו שאם זה יהיה 3-4 ימים ונצא יבשים, שלא יפילו עלינו אשמה, העיקר שיהיה משא ומתן והמשך וזה מספיק. אחרי 5 ימים האמריקנים התחילו בניירות ואז הייתה תקופה של 8 ימים מאוד אינטנסיביים עם עליות וירידות שבהם נעשה משא ומתן, ובגין הבין שסיני זו הזדמנות כי סאדאת ממוקד בזה והנושא הפלסטינאי דרגה שנייה".

לדבריו, "יש צורך חינוכי במחשבה על שלום כי אנחנו שולחים את הילדים לצבא והם צריכים להגן על המדינה, להתמודד עם השכנים ועם האיומים האלה והאחרים, ואני יודע כמי שחבריו ובני חבריו שירתו ונפלו מהדור שלנו, כולל קרובי משפחה, צריך להביט במבט של אופטימיות כדי שהחייל שהולך ידע שהוא הולך להגן על המדינה, אבל שיש גם מי שחושב איך נצא מזה".

"הרגשתי ממש בבית". רובינשטיין באולפן(צילום: ראובן קסטרו)
"יש צורך חינוכי במחשבה על שלום". רובינשטיין באולפן(צילום: מערכת וואלה!, סטילס: ראובן קסטרו)
"לא חשבנו שהולך להיות שם הסכם". רובינשטיין באולפן(צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully